Top Ten naszych ulubionych rezyserów!

Sporo czasu zastanawiałyśmy się, jak ułożyć top ten naszych ulubionych reżyserów. Oceniałyśmy ich na podstawie filmów, które przypadły nam do gustu, zainteresowały oraz poruszyły. A więc oto nasza lista ulubionych reżyserów! ;)

1 miejsce-Stanley Kubrick (1928-1999)

Na pierwszym miejscu najwybitniejszy twórca światowego kina! Stworzył wiele obrazów, które do dziś w szkołach filmowych pokazywane są jako wzór do naśladowania. Już w wieku 16 lat zaczął pracować jako fotograf do magazynu ‚Look’, który dał mu możliwość rozwijania się. Swój pierwszy film dokumentalny ‚Dzień walki’ nakręcił w 1950  r.. Sam go wyreżyserował, napisał sceneriusz, nagrał dźwięki i zmontował. Od tego rozpoczęła się kariera wybitnego filmowcy, wspominanego do dzisiaj. Znany jest przede wszystkim z filmów: ‚Mechaniczna pomarańcza’, ‚Full Metal Jacket’ czy też ’2001:Odyseja kosmiczna’. My jednak zwróciłyśmy uwagę w szczególności na film pt. ‚Lśnienie’-horror.

YouTube Preview Image

2 miejsce-Tim Burton (1958)

Również jeden wybitniejszych amerykańskich reżyserów. Nie ukończył liceum, a mimo to dostał się na wydział animacji do California Institute of the Arts. Na początku pracował w wytwórni Walta Disneya nad kreskówką ‚Rox i Rouky’. Pierwszy film wyreżyserowany przez niego nosił tytuł ‚Sok z żuka’. Kolejny film ‚Batman’, znany przez wszystkich, sprawił, że Tim Burton stał się gwiazdą wyższego formatu. Nas zainteresował film, również horror pt. ‚Demoniczny golibroda’, serdecznie polecamy !

YouTube Preview Image

3 miejsce-Frank Darabont 

Wybitny amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jego filmy, oglądane i podziwiane są na całym świecie. Znany jest najbardziej z filmów: ‚Skazani na Shawshank’, ‚Mgła’, ‚The Walking Dead’, ‚Frankenstein’ i oczywiście film ‚Zielona Mila’.

„Głównie jestem zmęczony tym jacy są ludzie dla siebie. Zmęczony jestem bólem, na świecie, który czuję i słyszę codziennie”-Stephen King

4 miejsce-David Fincher (1968r.)

David Fincher początkowo pracował w filmie zajmującej się animacją.. Tworzył teledyski oraz reklamy (reklamy nike, pepsi), które były później wielokrotnie nagrodzone. W 1992 roku Fincher wyreżyserowałswój pierwszy film fabularny- trzęcią część powieści ‚Obcego’. Spotkał się on jednak z krytyką, więc odpuścił, by po 3 latach zadebiutować filmem pt. ‚Siedem’, który rozsławił imię Fincher’a. Nam niezykle przypadł do gustu film pt.’Dziewczyna z tatuażem’.

YouTube Preview Image

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia! Cały film, jest już udostępnony nawet na YouTube ;)

5 miejsce-Ernest R.Dickerson (1951r.)

Reżyser znany przede wszystkim ze swoich świetnych seriali ‚The Wire’, ‚Dexter’, ‚The Walking Dead’. Zabłysnął także z filmu pt.’Kości’ i ‚Juice’.

 

6 miejsce-Woody Allen (1935 r.)

Na naszej liście nie może zabraknąć Woody Allena ! Wybitnego amerykańskiego reżysera, znanego twórcy ‚intelektualnej komedii’. Jego filmy  bazują na literaturze, seksualności, filozofii, psychologii, jego żydowskim pochodzeniu, filmie europejskim i Nowym Jorku, gdzie cały czas mieszka. Znany jest z filmu ‚O północy w Paryżu’, ‚Annie Hall’, ‚Vicky Christina Barcelona’.

7 miejsce-Dalton Trumbo (1905-1976)

Amerykański reżyser filmowy, wybrany przez nas głównie przez niesamowity film ‚Johny poszedł na wojnę’, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy!

Film opowiada o młodym chłopaku – Amerykaninie Johnym Bokhemie. który w imię zasad wpojonych mu przez nieżyjącego już ojca zaciąga się do wojska jako ochotnik, by „walczyć za demokrację” podczas I wojny światowej. Na skutek bezsensownego zbiegu okoliczności zostaje ciężko okaleczony – traci kończyny, twarz i wszystkie zmysły oprócz dotyku. Żyje nadal i jest w pełni władz umysłowych, czego nie próbowali nawet sprawdzić opiekujący się nim lekarze, zachowując go przy życiu w celach naukowych, by „pomóc takim jak on w przyszłości”. Również serdecznie polecamy!

8 miejsce-Robert Zameckis(1951r.)

Na ósmym miejscu amerykański reżyser i pisarz Robert Zameckis! Współpracował on z wybitnym pisarzem Bobem Galem i obaj panowie debiutowali w roku 1978 filmem „Chcę trzymać cię za rękę”. Pierwsze filmy jednak nie przyniosły rozgłosu artyście. Dopiero film  ”Powrót do przyszłości” sprawił, że Zameckis został zauważony i doceniony. Reżyser został przez nas wyróżniony przede wszystkim ze względu na film ”Forest Gump”, który opowiada historie życia Forresta, chłopca o niskim ilorazie inteligencji z niedowładem kończyn, który staje się miliarderem i bohaterem wojny w Wietnamie.

YouTube Preview Image

9 miejsce-Andrzej Wajda(1926r.)

Na naszej Top liście nie może zabraknąć polskiego reżysera teatralnego i filmowego-Andrzeja Wajdy! Jest on wybitnym artystą, szanowanym i podziwianym. Ma na swoim koncie liczne filmy psychologiczne, polityczne, historyczne i adaptacje literatury pięknej.  W 2000 r. Andrzej Wajda jako pierwszy filmowiec w polskiej historii otrzymał nagrodę Oscara za całokształt twórczości. W czerwcu tego samego roku artysta został uhonorowany tytułem doktora honoris causa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest znany z filmów takich jak ‚Ziemia obiecana’, ‚Człowiek z żelaza’, popiół i diament’. Przez nas został wyróżniony ze względu na historyczny film, który na pewno każdy z nas oglądał, pt.’Katyń’.

10 miejsce-Agnieszka Holland(1948r.)

Agnieszka Holland polska reżyserska filmowa i teatralna, a także scenarzystka, która ukończyła wydział reżyserii w Pradze.  Zanim wyreżyserowała własny film pracowała jako scenarzystka przy filmach A. Wajdy, J. Bogajewicza, A. Zajączkowskiego. Znana jest z filmów takich jak ‚Kobieta samotna’, ‚Aktorzy prowincjonalni’, ‚Gorączka.Dzieje jednego pocisku’ i ‚Zdjęcia próbne’. Nam szczególnie przypadł film pt. ‚W ciemnościach’.

Opowiada on o czasach II wojny światowej. Głównym bohaterem filmu jest drobny złodziejaszek ze Lwowa-Leopold Socha, który pomaga grupce Żydów z getta ukrywać się w kanałach. Film jest prawdziwy i niezwykle wzruszający. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia!

YouTube Preview Image

 

3 thoughts on “Top Ten naszych ulubionych rezyserów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge