„CZAS KALEKI”- RECENZJA NATALII GUCWY. BARDZO PROSIMY O WSPARCIE:)

http://www.ceo.org.pl/pl/filmotekaszkolna/news/poznaj-finalistow-konkursu-nakrec-sie-i-zaglosuj

Serdecznie dziękujemy za oddane głosy:)

„NAKRĘĆ SIĘ” .RECENZJE DKF-u „WARIOGRAF”.

SEKS CZY MISJA DAMSKIEGO SZOWINIZMU?

Film pt. „Seksmisja” Juliusza Machulskiego jest polską komedią science – fiction z 1983 r. Ukazuje historię zahibernowanych w 1991 r. mężczyzn, którzy budzą się w świecie kobiet. Albert Starski i Maks Paradys są ochotnikami, uczestniczącymi w naukowym eksperymencie profesora Kuppelweisera. Z letargu zostają wybudzeni, jak się okazuje, dopiero w r. 2044 w monogamicznym świecie kobiet. Od opiekującej się nimi doktor Lamii Reno dowiadują się, że mężczyźni zostali zlikwidowani skutkiem wybuchu bomby nuklearnej. Wychodzi na to, że Maks i Albert są prawdopodobnie ostatnimi przedstawicielami płci męskiej, uwięzionymi we wnętrzu Ziemi na skutek jej skażenia. Dwaj panowie zostają zamknięci w szczelnym pomieszczeniu, z którego niejednokrotnie chcą uciec. Wszelkie działania despotycznych Amazonek, mające na celu pozbawienie panów wszelkich atrybutów i kończą się fiaskiem. Ideologia szowinistycznych kobiet przegrywa w konfrontacji z zachowanym instynktem doktor Lamii, którą fascynacja inną płcią skłania do udzielenia pomocy „odmieńcom”. Wspólnie wydostają się na powierzchnię ziemi, śledzeni przez wyemancypowaną Emmę. Rewelacyjną formą terapii wstrząsowej okazuje się widok tętniącego życiem świata. Albert i Maks wkrótce zostają ojcami, co skutkuje naturalnymi narodzinami chłopca, nie jak dotąd „laboratoryjnie wyprodukowanej” dziewczynki.
Myślę, że „Seksmisja” jest fantastycznym dziełem polskiej kinematografii, o czym świadczą liczne nagrody, ogromna oglądalność oraz wspaniałe recenzje. W przytłaczającym, współczesnym świecie spora dawka humoru jest nawet wskazana. Niezwykły koncept reżysera widać w burzeniu stereotypowej mentalności. Dwuznaczność dialogów, takt i kultura z „wyższej sfery” nie wzbudzają niesmaku. Perfekcyjnie konstruowany komizm nie dyskryminuje żadnej z płci. Osadzone w cyberprzestrzeni maniakalne twory giną w zestawieniu z pełną kobiecej wrażliwości, łagodności, opiekuńczości, poświęcenie czy miłość Lamii. Ten odosobniony przypadek nie został nasycony ironią. Być może w zamyśle reżysera leżało wykpienie racji mentalnych, zaś wyniesienie na piedestał sensualnych odruchów. Rewelacyjna obsada to jeszcze jeden atrybut filmu, nazwiska: Stuhr oraz Łukaszewicz reklamują się same. Tę komedię powinien obejrzeć każdy. Jeśli nie dziś to za lat kilka, kiedy gotów będzie odebrać ponadczasowe przesłanie reżysera. Sto szesnaście minut rewelacyjnej zabawy nie jest straconym czasem, a kopalnia soli w Wieliczce, w której kręcony był film to wspomnienie dziecięcej wycieczki nieobce każdemu z nas.
MAGDA KL.3b

POLSKA…JAK FENIKS Z POPIOŁÓW
Początek akcji „Lawy” ma miejsce dzień przed Wszystkimi Świętymi. W starym dworku pojawia się duch poety, wspominającego miłość do Maryli (wątek autobiograficzny). Na cmentarzu rozpoczyna się obrzęd Dziadów prowadzony przez guślarza – M. Komorowską. Wywołuje dusze zmarłych, błąkające się po ziemi. Akcja przenosi się do przeszłości, gdzie jeden z bohaterów- Gustaw rozpoznaje w księdzu swego nauczyciela i opowiada historię nieszczęśliwej miłości. Kolejno widzimy celę więzienia, gdzie umiera Gustaw, a rodzi się Konrad. Na zamku senatora Nowosilcowa – namiestnika cara trwa bal. Spiskowcy z Wysockim na czele rozmawiają o aresztowaniu i mękach Cichockiego. Obraz martyrologii Polaków wywożonych kibitkami na Sybir przewija się również w bazyliańskiej celi. O duszę Konrada walczą ciemne moce. Nieodzowna jest więc modlitwa księdza Piotra, mającego egzorcyzmami pokonać szatana. Wszak porównanie Boga z carem to najgorsze bluźnierstwo, na jakie zdobyć się może człowiek. Duchowy przewodnik musi oddać jeszcze jedną przysługę, wstawić się przed obliczem senatora za aresztowanym dzieckiem niewidomej kobiety, jej jedynym żywicielem. Zrozpaczona pani Rollinson, której kalectwo wyostrza inne zmysły, czuje na bruku rozbryzgany mózg wypchniętego przez okno syna. Chwilę później słychać uderzenie pioruna. Ginie doktor, dopuszczający się spoliczkowania księdza. Nadchodzi poranek. Guślarz i Maryla widzą kibitki wiozące zesłańców.
„Lawa” to dramat niedawno zmarłego mistrza – T. Konwickiego, pierwsza filmowa adaptacja „Dziadów”. Tytuł jest odwołaniem do słów:
„Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi…”
Sceny z obrzędów Dziadów nagrywano na Cmentarzu Powązkowskim w dniu Wszystkich Świętych. Muzyka Zygmunta Koniecznego idealnie oddaje nastrój, trzymając widza w napięciu. Kostiumy aktorów tworzą rewelacyjny koloryt epoki. Fantastyczna obsada to jeszcze jeden atrybut filmu. A. Żmijewski otrzymuje Nagrodę Szefa Kinematografii dla aktora podobnie jak G. Holoubek. J. Piątek Górecka gra Marylę. G. Szapołowska to metaforyczny wizerunek Polski, która mesjanistyczną wizją musi cierpieć i umrzeć, by narodziła się nowa, niepodległa. Laur wieńczący dzieło Konwickiego to szereg nagród : za kreację aktorską, scenografię ( A. Starski), dźwięk (M. Kuczyński) i muzykę (Z. Konieczny). Martyrologiczne nawiązania do Katynia, obozu koncentracyjnego w Auschwitz, czy powstania warszawskiego wstrząsają widzem.
To niezwykła karta historii, z którą zapoznać się powinien każdy Polak.

KINGA KL.3c

CZAS KALEKI
Jest rok 1944, pięćdziesiąty szósty z sześćdziesięciu trzech dni powstania warszawskiego. To ostatnie chwile bohaterów jednego z walczących na Mokotowie oddziałów Armii Krajowej, końcowe walki o wyzwolenie Warszawy. Kompanią dowodzi porucznik Zadra. Każdemu z jej członków towarzyszy wizja zbliżającej się śmierci. Dowódca wydaje rozkaz opuszczenia siedziby. Zawiódł zaufanie podwładnych i decyzja wycofania się kanałami w stronę Śródmieścia to zrzucenie z piedestału nadrzędnej wartości, jaką jest honor. Na przewodnika wyznaczona zostaje Stokrotka, lecz miłość do rannego Koraba nie pozwala jej opuścić wycieńczonego mężczyzny. Wielokrotne próby ucieczki ze szlamowiska przez powstańców kończą się fiaskiem. Gaz rozprzestrzeniający się z błyskawiczną prędkością ewokuje walkę o przetrwanie. Nadzieja umiera ostatnia. Wyjście z kanału zwiastowane powiewem wiatru okazuje się „zakratowanym wybawieniem”, zaś za wolnością okrytą włazem czeka faszystowska kula.
Film Andrzeja Wajdy to niezwykła opowieść o ludzkich słabościach, wzorcach godnych naśladowania, miłości, smutku, rozpaczy i nadziei, każdej z osobna i wszystkich razem, oparta na relacjach Jerzego Stawińskiego historia żołnierzy, dla których osobista klęska okazuje się niczym wobec tragedii ukochanej stolicy. „Kanał” to wierny obraz ponurego, powstańczego świata, determinacja oraz odwaga ludzi żyjących w poczuciu nieuchronnej śmierci. Oprócz dosłownego znaczenia w tytule mieści się symboliczna interpretacja. To pułapka, labirynt bez wyjścia, a każda z prób opuszczenia go wiąże się z tragedią. Elementem budującym napięcie i oddającym nastrój grozy jest rewelacyjna muzyka Jana Krenz i Adama Pawlikowskiego (okaryna). Niczym dźwięki czarodziejskiego fletu usiłuje ona nawet wywieść z gehenny jednego z bohaterów. Świetna obsada jest kolejnym atrybutem dzieła. Teresa Iżewska jako łączniczka „Stokrotka”, Tadeusz Janczar w roli Jacka „Koraba”, Wieńczysław Gliński- porucznik „Zadra”, czy Emil Karewicz grający filmowego porucznika „Mądrego” to kreacje nie wymagające reżyserskiego uzasadnienia. Realia czasu apokalipsy spełnionej podkreślone są kostiumami z czasów drugiej wojny światowej : powstańcze mundury, broń oraz obrazem warszawskich scenerii, ruin i zgliszczy.
To niesamowity i urzekający film, „obraz dni, który czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi […], pył bitewny tych lat gniewnych, czarny pył”(K.K.Baczyński), na którym wzrosła Niepodległa.

NATALIA KL.3c

UPOŚLEDZENI UCZUCIOWO
„Nienormalni” to dokumentalna opowieść Jacka Bławuta o niepełnosprawnych, ich umiejętnościach, barierach, sukcesach i porażkach oraz o nauczycielu muzyki, który nie do końca wie, jak z nimi postępować.
W Kozicach Dolnych znajduje się ośrodek dla osób specjalnej troski. Większość podopiecznych stanowią młodzi ludzie. Każdy ma swoje hobby, marzenia i cele. Grażynka przygotowuje się do olimpiady, Piotrek to zamiłowany piłkarz, zaś Mariusz jest wprost „przyrośnięty” do swojego instrumentu. Dni w ośrodku stanowią schemat. Co rano Tomek w fotelu, ćwicząca Grażyna i mandolinista Mariusz. Zadaniem nowo przybyłego do ośrodka terapeuty jest stworzenie zespołu muzycznego. Brak doświadczenia w relacjach z upośledzonymi napotyka na wyraźną postawę dezaprobaty. Dopiero stwierdzenie jednej z podopiecznych: „trzeba podejść do tego delikatnie” weryfikuje metody opiekuna.
Film ukazuje zmagania upośledzonych, ich dyskomfort wywołany dysproporcją do zdrowych ludzi. Ci „lepsi” w ogóle tego nie rozumieją. Ciągle budują mury, by nie mieć nic wspólnego z chorymi. Cały paradoks polega na tym, że od bohaterów możemy się wiele nauczyć. To ich potrzeby: bezpieczeństwa, rozwoju, wsparcia uznać należy za normalne.
Warto zwrócić uwagę na metody nauczyciela. Jako profesjonalny terapeuta ewokuje negatywne postawy podopiecznych, by znaleźć drogę do panaceum, jakim jest dowartościowanie spychanych na margines.
Muzyka w filmie skłania do refleksji. Melancholijna, czasami przygnębiająca tworzy doskonałe tło niektórych scen. Piosenka „Flames of love” na długo pozostanie w pamięci widzów.
Ironiczny wydźwięk tytułu zdaje się rzutować na pozornie normalne środowisko. Obserwując reakcję uczestników dyskoteki na zachowanie upośledzonego chłopca doznajemy oburzenia.
Nie wiemy jednak jak zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji. Człowiek daleki od problemów deklaruje tolerancję i rzekomą wrażliwość na ludzkie problemy. Kiedy jednak staje w obliczu zagrożenia, nie potrafi stawić mu czoła. Chowa głowę w piasek i szuka bezpiecznej twierdzy, gdzie nikt nie zburzy ustalonego porządku i idealnej wizji świata.
Bohaterowie ukazani są prawdziwie, bez zbędnych poprawek. „Nienormalni” to najlepszy przykład na to, że bez rozbudowanych dialogów i częstych zmian pleneru film nie traci na wartości. Reżyser stwarza widzowi szansę na osobistą refleksję, nie manipuluje jego odczuciami.
Jak potoczą się dalsze losy naszych bohaterów? Co stanie się z więzią łączącą terapeutę z podopiecznymi?
Ostanie spojrzenie na bawiące się dzieciaki i wskazówki na pożegnanie…
SABINKA KL.3B

ŻEGLOWANIE PO WSZYSTKIM…CZYLI O NICZYM
Żeglowanie po wszystkim czyli o niczym. Tak w skrócie można by ująć przesłanie reżysera „Rejsu” Marka Piwowskiego. Statek wycieczkowy „Neptun” goszczący na swym pokładzie przedstawicieli różnych klas społecznych ma za zadanie zapewnić wszystkim godziwą rozrywkę. Kapitan powierza to zadanie jednemu z pasażerów na gapę, uważając go za instruktora kulturalno oświatowego (kaowca). Ten organizuje spotkanie zapoznawcze, w czasie którego rodzi się wiele infantylnych inicjatyw. Powołanie rady rejsu i debatę na temat sposobów głosowania uznać można za historyjki wprost ze skeczu. Parodia pokazów gimnastycznych, „wokalne wstawki”, taneczne, PRL-owskie dancingi oraz kabaretowe konkursy to kultura wprost z „piaskownicy”. Co ciekawe podawana bez cienia ironii czy uśmieszków, z „śmiertelnie” poważną miną. Przynęta na ryby w formie kiełbasy złowionej z talerza jednego z pasażerów czy rozliczanie poety „mówiącego bez głosu” za korzystanie z damskiej toalety to komizm sytuacyjny wypisz, wymaluj z Jasia Fasoli. Do tego filozofia „chłopka-roztropka” przynudzającego stekiem nierozumianych terminów i jury konkursu szperające w poszukiwaniu odpowiedzi na zagadnienie dotyczące końskich odgłosów. Groteska jak się patrzy…

Paraboliczna wymowa „Rejsu” to szare, przyziemne etapy życia każdego. Nasycone stagnacją nie wnoszą żadnych zmian. To tkwienie w martwym punkcie, moment na refleksję : po co? Do czego to prowadzi? Wbrew pozorom to film, w którym nasze pokolenie może nie dostrzec „drugiego dna” – komunistycznego totalitaryzmu wyznaczanego bezproduktywnymi defiladami, donosami.
Film z pewnością zasługuje na uwagę. W roli głównej niezrównany Stanisław Tym kreujący kaowca, znany m.in. z „Misia” i innych filmów Stanisława Barei. Świetną muzyką popisał się Wojciech Kilar. Doskonale podkreśla klimat „Rejsu”. Jeszcze niezrównany Himilsbach w roli Sidorowskiego, niczym nie skażona postać rewelacyjnie kontrastująca ze zmanierowanymi gwiazdorami. Granie „bezideowego typa”, który nie jest w stanie sklecić konstruktywnej wypowiedzi to nie lada wyzwanie dla większości aktorów pokroju Zdzisława Maklakiewicza (inżynier Mamoń) czy Ryszarda Pietruskiego (kapitan statku).
Fakt, że film zrealizowano w latach 70-tych zdaje się uzasadniać czarno- białą projekcję, doskonale oddającą koloryt epoki. Barwny świat PRL – owskiej rzeczywistości byłby zjawiskiem wręcz absurdalnym.
Żeglowanie po beztroskich falach infantylności, oderwanie od przyziemnych problemów dnia codziennego i spora dawka specyficznego humoru. Gorąco polecam.

JULKA KL.3b

DOROSNĄĆ DO TRUMNY.
Trzy sieroce metryki. Porażająca rzeczywistość wojennej gehenny , opatrzona ironicznym tytułem – „Świadectwo urodzenia” czy może raczej rejestracja dorastających do trumny jednostek. Rodzice? NN! Zagubieni w czasie ucieczki z bombardowanej Warszawy! Kolejne numery w statystykach obozów koncentracyjnych! Zgładzeni za podgatunek zagrażający nordyckiej generacji panów!
Trzy sieroce biografie. Banita na bezludnej ziemi. Gdyby nie żołnierz – tułacz i jego rozklekotana „arka”…
Kilkuletni rodzic utrzymujący dwóch młodszych braci i te buty. Codzienny „obrządek pucowania” na powrót ojca.
Przerażony ocean ścinającego z nóg widoku ogromnych, załzawionych oczu… Rodzina niemiecka? Nie! Taka adopcja to hańba dla maleńkiej Mirki.
Przyspieszony kurs dojrzewania kilkuletnich dzieci. Czym zawiniły? Nie miały prawa się narodzić? Na te pytania nie odpowie ani reżyser powstałego w 1961 r. „Świadectwa urodzenia” – Stanisław Różewicz, ani jego brat Tadeusz – autor scenariusza.
Wstrzymany oddech. Dreszcze wolno przesuwające się wzdłuż każdego nerwu kręgosłupa. A gdyby to teraz… Reakcja po obejrzeniu filmu. Budująca nastrój muzyka Lucjana Kaszyckiego i jeszcze orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie. Do tego plejada wschodzących „gwiazdeczek” : Henryk Hryniewicz jako Janek z noweli „ Na drodze”, Edward Mincer w roli Zbyszka, Andrzej Banaszewski (Heniek) czy Paweł Różewicz (Jacek) z „Listu z obozu”, wreszcie maleńka Beata Barszczewska – Mirka z „Kropli krwi”. Starsza generacja prawdziwych artystów to : żołnierz Armii Polskiej rewelacyjnie wykreowany przez Wojciecha Siemiona, kierowniczka przytułku dla żydowskich sierot – Zofia Małynicz czy Mariusz Dmochowski bardziej kojarzący się z rolą króla Jana III Sobieskiego, niż gestapowca, usiłującego brutalnie oderwać od korzeni pseudoaryjskie dziecko.
Świadectwo „urodzenia” czy może wynik gry w kości upojonych olimpijskim nektarem bogów, rzucających na szale losy ludzkie według uznania?
A co z Temidą? Gdzie się podziała sprawiedliwość?! Czyżby jej personifikacja na drugie oko oślepła?
„Reszta jest milczeniem”. Oceńcie sami…

JULKA KL.3c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge