Koszty współczesnego wesela

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

Jedni twierdzą, że na marzeniach nie powinno się oszczędzać, a inni, że nie warto wkraczać na nową drogę życia z debetem na koncie.

  

Ustalenie budżetu weselnego jest sprawą podstawową, bowiem od tego zależy jakie decyzje będziecie mogli podjąć w dalszych przygotowaniach. Zazwyczaj rodzina panny młodej pokrywała koszty całej ceremonii ślubnej i wesela a pan młody pokrywał koszty obrączek, fotografa i miesiąca miodowego.

Dziś często odbiega się od tego schematu. To „młodzi” wraz z rodzicami decydują kto jaką sumę może przeznaczyć na zorganizowanie tego uroczystego dnia. Niekiedy rodzice młodej pary koszty dzielą po prostu po połowie.

Lecz według tradycji rodzina panny młodej płaciła za:

 suknię ślubną, wszelkie dodatki, zabiegi kosmetyczne

 suknie druhien

zaproszenia, listy z podziękowaniami

przyjęcie weselne (menu)

 dekoracje (kościół, sala weselna, samochód…)

fotografa i/lub kamerzystę

 wynajem samochodu pary młodej

 upominki dla gości

 nocleg gości,Ile

 a rodzina pana młodego za:

 obrączki

 koszty garnituru i dodatków

 wynajem sali

bukiet ślubny panny młodej

uroczystość w kościele

napiwki i dodatkowe koszty

 noc poślubną

podróż poślubną

nocleg gości

Dziś na 120 osobowe wesle trzeba wydać ok. 120 tyś. zł

Strój Pana Młodego oraz niezbędne dodatki ślubne:

 1. Garnitur  1000 – 1500 zł
 2. Koszula  i spinki – 200 – 400 zł
 3. Kamizelka i musznik 100 – 200 zł
 4. Bielizna Pana Młodego 50 – 100 zł
 5. Pasek do spodni  100 – 200 zł
 6. Buty do garnituru 200 – 500 zł
 7. Perfumy i inne kosmetyki Pana Młodego 400 zł

Strój Panny Młodej oraz niezbędne dodatki ślubne:

 1. Suknia ślubna  2000 – 3000 zł
 2. Welon 150 – 300 zł
 3. Buty do sukni ślubnej 200- 400 zł
 4. Bielizna ślubna Panny Młodej 200 – 400 zł
 5. Biżuteria do sukni ślubnej 300 zł
 6. Perfumy i inne kosmetyki Panny Młodej 600 zł
 7. Makijaż 150 zł
 8. Fryzjer 200 zł

Dekoracje, kwiaty, zaproszenia:

 1. Dekoracja sali weselnej 300 – 600 zł
 2. Dekoracja auta ślubnego 200 – 400 zł
 3. Dekoracja kościoła 400 -800 zł
 4. Bukiet Ślubny i kwiaty do butonierki : 200 – 400 zł
 5. Kwiaty dla rodziców:  200 – 300 zł
 6. Zaproszenia ślubne: 200 – 300 zł

Koszt przyjęcia weselnego:

 1. Wynajęcie sali weselnej (catering 100-150zł/os.) 10000 – 15000 zł
 2. Wynajęcie auta do ślubu 500 – 1000 zł
 3. Zespół muzyczny  3000 – 5000 zł
 4. Alkohole 2000 – 4000 zł
 5. Tort weselny 500 zł
 6. Ciasta i desery 1500 zł
 7. Owoce 1000 zł

Pozostałe koszty:

 1. Obrączki 1000 – 1500 zł
 2. Opłata w USC – 84 zł
 3. Opłata za ślub w koście (co łaska) – 300zł
 4. Oprawa muzyczna w kościele – 300 zł
 5. Kurs tańca 300 – 500  zł
 6. Videofilmowanie 1500 – 2500 zł
 7. Zdjęcia 500-1000 zł

W swoim kalkulatorze wydatków możecie umieścić ponadto:

 1. Noclegi dla gości
 2. Transport gości weselnych
 3. Upominki dla gości
 4. Dodatkowe atrakcje weselne (lot balonem, fajerwerki itp.)
 5. Podróż poślubna

Moda ślubna

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

Moda ślubna to nie tylko wybór sukni Panny Młodej. Jest to również wybór fryzury, makijażu i garnituru dla Pana Młodego.  Dzień, w którym kobieta staje na ślubnym kobiercu jest jednym z ważniejszych dni w jej życiu. Suknia musi być oryginalna, wyjątkowa, modna. Jaka suknia ślubna, jaka moda ślubna, który salon, galeria ślubna, kolekcje, może szycie na miarę to dylemat Panny Młodej. Jakby nie było każda suknia ślubna na swój wyjątkowy wygląd i styl. Dlatego też, suknie ślubne powinny być dobrane do figury i wyglądu zewnętrznego.

Chętnie wybierane są suknie ślubne z malutkimi bufiastymi rękawami oraz z podwyższonym stanem. Kobiety kochające taniec i lubiące ruch nie powinny przeoczyć cudownych sukien z falbanami. Panny młode emanujące seksapilem i doskonałą sylwetką mogą podkreślić swoje piękne powabne, czarujące kształty piękną sukienką ślubną o przedłużonym stanie i głęboko wyciętym dekoldzie. Natomiast nowoczesne panny młode zakochają się w pięknych kreacjach z lekkich szyfonów, nawiązujących fasonem i stylistyką do lat dwudziestych poprzedniego stulecia.
Suknie ślubne powinny być jednolite, unikajmy więc gorsetów połączonych z drapowanymi sukniami. Skromna suknia ślubna będzie pięknie się prezentować z odważna biżuterią. Suknie ślubne doskonale prezentują się z dużymi rzucającymi się w oczy kolczykami, naszyjnikami oraz bransoletami. Również suknia ślubna będzie wyglądać wyjątkowy z dodatkiem diamentów, które cieszą się coraz większą popularnością. Suknia ślubna i dodatki takie jak rękawiczki ślubne, welony, halki i akcesoria należy dobrać tak aby komponowały się w jedną zgranie dobraną całość.
Welony mogą być krótkie lub długie. Czasami welony są zastępowane innymi dodatkami. Welony i rękawiczki ślubne powinny być dobrane tak aby pasowały kolorem i haftem. Ważną rzeczą jest dobór odpowiedniej halki tak aby sukienka ślubna dobrze się układała. W najbliższym sezonie popularne będą suknie ślubne w odcieniach beżu i ecri. Tradycyjnie suknia ślubna powinna być z długim i delikatnie wyeksponowanym trenem. Suknia ślubna może być z odkrytymi ramionami, a zarazem bogato zdobiona dodatkami. Co do fryzury nie ma jednolitej, ustalonej formy. Można włosy zostawić rozpuszczone, upiąć, zakręcić, wyprostować … Jednak przyszłe Panny Młode wybierają raczej upięcie z kwiatem w włosach.
Co do mody Pana Młodego na swój ślub, również może być problem. Aby krawat pasował, garnitur nie był jak każdego na Sali czy w Kościele. Mężczyźni starają się dobierać wszystko mniej szczegółowo niż Kobiety, jednak w byle czym również się nie pokażą.

 

 

Najsłynniejszy ślub

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

Ślub Elżbiety Il i Filipa Mountbattena

Królowa Elżbieta II (85 l.) i książę Filip (90 l.) 67 lata temu powiedzieli sobie tak.

Przyszła para królewska spotkała się już w 1934 r. na ślubie kuzynki księcia Filipa, greckiej księżniczki Mariny, z kuzynem księżniczki Elżbiety, księciem Kentu. Szkoła marynarki wojennej w Dartmouth twierdzi z kolei, że para poznała się na jej terenie, a znajomość przypieczętowano wówczas herbatnikami i lemoniadą. 18-letni wówczas Filip miał okazywać atletyczną krzepę w szkolnych zawodach sportowych.

Ojciec Elżbiety II, Jerzy VI, oraz jego małżonka królowa Elżbieta (późniejsza Królowa Matka) początkowo patrzyli na Filipa krzywym okiem. Zachowała się ich opinia o nim jako człowieku „szorstkim, niewykształconym, źle usposobionym i zapewne niewiernym”. Z czasem jednak przekonali się do niego, a z myślą o przyszłej żonie Filip rzucił przed ślubem palenie.

Skromny jak na warunki królewskie ślub odbył się w opactwie westminsterskim. 20 listopada 1947 roku cała katedra wypełniona była po brzegi gośćmi z całego świata, członkami rodzin królewskich, politykami i dyplomatami. Cała ceremonia była jednak nadzwyczaj skromna. Rodzina królewska nie chciała epatować bogactwem przed zubożałymi po II wojnie światowej poddanymi.
Ślub odbył się, kiedy był okres powojennych wyrzeczeń, gdy żywność i odzież były na kartki, stąd też transmisji z uroczystości ślubnych słuchano głównie przez radio, a oglądano na kronikach filmowych.

W tym czasie w Wielkiej Brytanii m.i.n. na ubiór obowiązywały talony. Obowiązujące prawo dotyczyło także przyszłej królowej. Dlatego Elżbieta II przed swoim ślubem musiała uzbierać 300 talonów na swoją suknię, podczas gdy roczny przydział talonów na jedną osobę wynosił tylko 24. Królowa Elżbieta II i Filip otrzymali ponad 2,5 tysiąca prezentów, m.i.n. 76 chustek, 30 szali, 148 par pończoch i 16 koszul nocnych.

Miodowy miesiąc młoda para spędziła w posiadłości Broadlands w Hampshire w rodzinnej posiadłości lorda Mountbattena, wuja Filipa. Księżniczka Elżbieta ku rozbawieniu męża zabrała ze sobą ulubionego psa corgi, suczkę Susan. Przez pewien czas świeżo upieczeni małżonkowie mieszkali na Malcie, gdzie Filip służył w marynarce.

Opinia na temat dzisiejszych ślubów

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

 

Wesela, bez znaczenia czy droższe czy trochę mniej. Jedna rzecz jest bez zmian, w Polsce podczas tych przyjęć łatwo można stracić coś cennego – godność, albo raczej zgubić. Jest to nieuniknione jeśli najważniejszą rzeczą na weselnym stole ciągle jest szklana butelka wypełniona przezroczystą cieczą, na pewno nie wodą. I nie, to się nie zmienia. Nawet jeśli ślubu dał Papież, a impreza jest w dostojnym miejscu to i tak prędzej czy później (stawiam, że prędzej) czar pryśnie i zacznie się celebrowanie zaślubin naszych bliskich w bardzo polskim stylu, niechlubnym stylu. Pastelowe zaproszenia, żelowe tipsy, limuzyna z ogromnym „WYNAJEM LIMUZYN” na tylnej szybie, satynowe garsonki to realia polskiego ślubu. Ja myślę, a przede wszystkim wiem, że złe realia! Trzeba je upychać w kąt, strzelać do nich z wiatrówki, niszczyć i traktować zapomnieniem, bo bardziej to żałosne i tanie niż śmieszne, a przecież to powinien być Wasz wyjątkowy dzień w życiu. Wolę mniej wyjątkowe, szare, ale jakościowo lepsze dni.
Dziękuje za uwagę

 

 

Weselne smaki

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

Tradycyjne polskie wesele powinno odzwierciedlać tradycyjną polską kuchnię, jednak coraz częściej uzupełniamy ją o europejskie i azjatyckie przysmaki – owoce morza, sushi i potrawy grillowane. Nie brakuje także akcentów regionalnych – dużą popularnością cieszą się wciąż „wiejskie stoły” ze swojskimi przysmakami. Coraz częściej serwuje się także dania dla wegetarian! Wesele to z pewnością najdłużej trwająca rodzinna uroczystość, dlatego potrawy powinny być różnorodne, a przede wszystkim nie może być ich mało, ponieważ świetna zabawa i tańce do białego rana wymagają wiele energii i dobrej kondycji.


MENU TRADYCYJNE

OBIAD:
Rosół z makaronem
Rolada wieprzowa, pieczeń w ziołach, faszerowane pałeczki z kurczaka,
kluski białe/ tarte
kapusta biała z koperkiem,
kapusta czerwona,
buraczki,
ciemny sos

DESER:
Kawa/ herbata
Pucharek lodowy

ZIMNA PŁYTA:
Deska pieczonych mięs: schab faszerowany boczkiem, pieczeń rzymska,
deska szynek, deska serów,
tymbaliki z kurczakiem i szynką
jajka faszerowane na sosie tatarskim,
sałatka grecka,
sałatka z kurczakiem,
śledzie po wiejsku, kuleczki rybne,
marynaty,
pieczywo, masło

KOLACJA I:
Barszczyk czerwony
Szaszłyki
Ziemniaczki pieczone z cebulką/ frytki,
surówka z kapusty pekińskiej

Oprócz całego pysznego jedzenia podawanego podczas wesela, swój skromny poczęstunek mają państwo młodzi. Jest to oczywiście powitanie okrągłym chlebem i solą. Zwyczaj witania nowożeńców chlebem i solą ma wieloletnią tradycję. Już w XVI wieku rodzice witali państwa młodych po powrocie z kościoła. Najczęściej matka panny młodej stała w progu domu z chlebem i solą, składała młodym życzenia, zawsze kończąc je słowami „aby wam nigdy nie zabrakło chleba”. Następnie zaproszeni goście siadali do stołu, a nowożeńcy zjadali po kawałku chleba z solą. Zgodnie z tradycją ten, kto pierwszy zjadł kromkę, miał rządzić domem. Od dawna chleb i sól były obecne w polskiej tradycji nie tylko jako obyczaj weselny. Znajdowały się w każdym domu, a każdy gość był nimi częstowany, co obrazowało gościnność i przyjazne nastawienie gospodarzy oraz szacunek, który okazywali przybyszom.

Witanie nowożeńców chlebem i solą znajduje swoje uzasadnienie w symbolice tych pokarmów.

Chleb
Chleb jest utożsamiany z mądrością, gościnnością i płodnością. Odgrywa również ważną rolę w wielu religiach, przykładowo w kulturze chrześcijańskiej symbolizuje ciało Chrystusa. Chleb zawsze był pokarmem spożywanym w ważnych okolicznościach, podczas uroczystości zaślubin bądź składania przysięgi. Początkowo nie był towarem dostępnym dla wszystkich, jednak z czasem upowszechnił się.

Sól
Jeżeli chodzi o sól, w wielu kulturach wierzono, że ma ona moc odstraszania zła, dlatego między innymi posypywano nią ofiary składane bogom. Zależnie od kultury sól pojawiała się również podczas obrzędów weselnych lub była kategorycznie zabroniona (na przykład w Indiach twierdzono, że jest środkiem podniecającym). W kulturze chrześcijańskiej sól jest utożsamiana między innymi z honorem, szacunkiem i błogosławieństwem.

Następnie państwo młodzi odrywają po kawałku chleba, mieszają go z odrobiną soli i jedzą. Potem biorą kieliszki (jako pierwsza wyboru dokonuje panna młoda) i wypijają ich zawartość – wodę lub alkohol. Według przesądów osoba, która wybierze kieliszek z alkoholem, będzie rządziła w domu. Oczywiście kieliszki niekoniecznie muszą być napełnione różnymi napojami. Często młodzi wcześniej ustalają z obsługą sali, co ma się w nich znaleźć, może być to tylko woda, może być szampan, wódka, albo wino. Następnie nowożeńcy rzucają kieliszki przez prawe ramię, a ich rozbicie oznacza szczęście.

Ślubne zwyczaje

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

 

Śluby są zwykle bardzo radosnymi okazjami dla rodzin na całym świecie. Związek dwojga kochających się ludzi jest świętowany przez rodzinę i przyjaciół uroczystością, na której jest taniec, śpiew oraz tradycje, które z pokolenia na pokolenie są przekazywane.

Szczególnie dotyczą one panny młodej bowiem ta powinna mieć na ślubie wymarzoną suknię, kwiaty oraz cztery rzeczy : coś starego, nowego, pożyczonego oraz niebieskiego.  Nie bez przyczyny te tradycje są przestrzegane bowiem każda z rzeczy ma swój określony symbol.

bukiet kula z kolorowych kwiatów

 

Coś starego :

 

Stara rzecz u panny młodej na ślubie ma być symbolem jej szacunku dla tradycji i rodziny – znakiem tego, że nie zamierza ona zrywać związków ze swymi bliskimi, ale raczej wnosi je do swego małżeństwa i rodziny, którą sama zamierza założyć. Można też powiedzieć, że jest to symbol łączenia się rodzin – młoda para bowiem powiększa grono krewnych – bliscy panny młodej i pana młodego stają się teraz – poprzez ślub pary – dla siebie jedną wielką rodziną.
Co to może być? Najlepiej biżuteria – najlepiej rodzinna: np. pierścionek czy kolczyki po babci, albo nawet klejnoty podarowane przez pana młodego, będące jego pamiątką rodzinną.

 

Coś nowego :

 

Coś nowego ma być symbolem nowej drogi życia, którą rozpoczyna ślub i na którą małżonkowie wstępują. Jest to zatem znak otwartości, ale i optymizmu młodej pary, a także symbol związku, jaki zakładają, całkiem przecież nowego.
Co mogłoby to być? Właściwie wszystko – nowa suknia ślubna już spełnia ten warunek, podobnie wszystkie ślubne akcesoria, jeśli są nowe.

 

Coś pożyczonego :

 

Rzecz pożyczona jest z kolei dla panny młodej oraz jej przyszłej rodziny znakiem, że zawsze może liczyć na pomoc wspólnoty, w której żyje – krewnych, przyjaciół i znajomych. Że choć dla powstającej właśnie rodziny otwiera się dla nowy okres życia, pełen niepewności, wyzwań oraz wielu trudów, może liczyć jednak zawsze na pomoc i wsparcie życzliwych osób. Więcej: że młoda para nawet powinna liczyć na innych, bo byłoby z jej strony oznaką pychy i głupoty, gdyby tę pomoc lekceważyła. Niektórzy wierzą, że warto pożyczyć coś od pary, która sama żyje w udanym związku, żeby na swoje małżeństwo przenieść część tego szczęścia.
Co można pożyczyć? Ozdoby do włosów, torebkę, ślubne akcesoria, a nawet perfumy!

 

Coś niebieskiego :

 

Kolor niebieski w stroju panny młodej jest symbolem jej czystości, niewinności, skromności, miłości i wierności. Zgodnie z tą symboliką Maryja na obrazach chrześcijańskich jest przedstawiana w szatach koloru niebieskiego. Niebieski jest łączony z małżeństwem od wieków – już w starożytnym Rzymie panny młode ubierały się w niebieskie suknie – zwyczaj ten przetrwał zresztą przez setki lat – aż do XIX wieku! Nawet i obecnie można zresztą znaleźć suknie ślubne w błękitnym kolorze.
Co niebieskiego można założyć na ślubie? Ze względu na symbolikę tego koloru popularne niebieskie elementy bielizny nie są najszczęśliwszym wyborem – stają się raczej symbolem obłudy. Polecam raczej błękitne wykończenia czy błękitne koronki lub hafty na rękawiczkach lub na torebce itp.

 

Kolejnym z przesądów związanych ze strojem to zwyczaj dotyczący zakładania welonu. Upiąć welon, kok, wpiąć kwiaty we włosy, czy inne ozdoby powinna niezamężna świadkowa. Inny z przesądów mówi, że panna młoda nie powinna przystrajać się perłami, ponieważ zwiastują one łzy. Najstarsza z tradycji ślubnych mówi o zaszyciu kryształków cukru i okruszków chleba w sukni panny młodej oraz wrzuceniu grosza do bucika, co zapewni pomyślność i dostatek.

 

Kwestia ubioru u płci męskiej jest dużo bardziej luźną sprawą. Co prawda pan młody powinien posłuchać rad swojej narzeczonej i podporządkować się jej sugestiom dotyczącym koloru i stylistyki garnituru, jednak wybór idealnego ubioru na ten wieczór przychodzi mężczyznom dużo łatwiej.

 

Warto jednak pamiętać, że o ile zwyczajami warto się kierować, nie wolno dać się im zwariować! Zwyczaj to nie przesąd – bo przesąd wiąże się z wiarą w moc określonego postępowania i wymaga posłuszeństwa nie pozostawiając miejsca na wolność. Zatem: o ile zwyczaj zakłada, że panna młoda dobrowolnie wybiera, jak się zachowa, przesąd ją zmusza do takiego postępowania, bo inaczej jest przekonana, że narazi się na nieprzyjemności. A na ślubie należy wierzyć nie w przesądy i zabobony, ale w moc Sakramentu Małżeństwa i małżeńskiej przysięgi!

Weselne zabawy

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

Dzień ślubu na zawsze pozostanie niezapomnianą chwilą dla małżonków ,rodziny oraz zaproszonych gości.Z pewnością trzeba postarać się by uświetnić tę uroczystość tak by wszyscy wspaniale się bawili .Można to uczynić poprzez zapewnienie zaproszonym osobom odpowiedniej ilości rozrywki np.podczas przerwy dla muzyków.Należy jednak pamiętać by nie przesadzić z ilością zaproponowanych zabaw i pozostawić gościom trochę czasu dla siebie.

Poniżej zaprezentuję listę najpopularniejszych zabaw:

Polecane na oczepiny:

- chłopiec czy dziewczynka

Tej zabawy powinniście nie znać! Jednak skoro mówimy tu o planowaniu wesela to macie prawo wiedzieć wszystko. W zabawie bierze udział tylko Para Młoda. Młodzi siadają na 2 krzesłach odwróconych do siebie tyłem. W tym czasie orkiestra przygrywa krótkie melodie. Na znak wodzireja para odwraca się do siebie. Jeżeli para odwróci się w tą samą stronę – będzie chłopczyk. Jeżeli odwrócicie się inaczej – urodzi się wam dziewczynka. Zabawa trwa tak długo ile dzieci planują Pan Młody i Panna Młoda.

 - butelka i długopis

W zabawie uczestniczy Para Młoda. Pan Młody ma zawiązane oczy. Do jego paska doczepia się sznureczek na końcu którego przywiązuje się długopis. Zadanie Panny Młodej polega na pokierowaniu mężem tak, aby ten trafił długopisem do postawionej na ziemi butelki. 

Całość kwituje wodzirej: ‚Tak oto będzie wyglądała noc poślubna’.

 - test zgodności

Sadzamy Parę Młodą na krzesłach obok siebie, ale oddzielamy ich kotarą tak, aby się nie widzieli i nie mogli się ze sobą komunikować. Rozdajemy parze ślubnej po 2 kartki z napisem „ja” i „on” (dla Panny Młodej) i „ja” i „ona” (dla Pana Młodego). Lista możliwych pytań:

 • kto pierwszy powiedział „kocham Cię”?
 • kto lepiej prowadzi samochód?
 • kto będzie trzymał kasę?
 • kto ma fajniejszych teściów?
 • kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
 • kto pierwszy zasypia w łóżku?
 • kto pierwszy nawiązał znajomość?
 • kto będzie zmywał po posiłkach?
 • kto będzie rządził w sypialni?

Prowadzący zadaje pytania a Para Młoda podnosi karteczki odpowiadając tym samym na pytania.

- testy sprawnościowe

Test sprawnościowy dla Panny Młodej – Jajko
Pana Młody staje na krześle. Zadaniem Panny Młodej jest przemieszczenie surowego jajka przez nogawki Pana Młodego. Zaczyna od jednej nogawki, przemieszcza je do góry dochodząc aż do krocza Pana Młodego, a potem w dół drugą nogawką. Liczy się czas i styl. Zadanie zostaje wykonane jeżeli jajko nie pęknie. Warto mieć zapasowy strój!

Test sprawnościowy dla Pana Młodego
Panna Młoda staje na krześle. Pan Młody, z pomocą świadka zdejmuje krawat. Świadkowa zawiązuje go wysoko na udzie Panny Młodej. Następnie Panu Młodemu związuje się z tyłu ręce, a jego zadaniem jest rozwiązanie krawatu z uda żony (oczywiście bez użycia rąk).

 - poznajmy się

Zabawa powstała z myślą o oczepinach. Jednak sugerujemy ją dla par, które mają duże poczucie humoru i nie zezłoszczą się na swoją drugą połowę za ewentualną pomyłkę. Gra sprawdza czy nowożeńcy dobrze poznali się w okresie narzeczeństwa. Po kolei, Panna Młoda oraz Pan Młody rozpoznają swoje połówki po wymienionej części ciała.

Panna Młoda szuka męża:
Pannie Młodej zawiązujemy oczy. Panowie razem z Panem Młodym siadają na krzesełkach w jednym rzędzie. Panna Młoda rozpoznaje swego męża zmysłem dotyku po wybranej części ciała. Najczęściej wybierane: kolano, nos, pępek, pośladki, a w nieco erotycznej wersji po pośladkach.

Pan Młody szuka żony:
Panu Młodemu zawiązujemy oczy. Panie razem z Panną Młodą siadają na krzesełkach w jednym rzędzie. Pan Młody rozpoznaje swoją żonę zmysłem dotyku po wybranej części ciała. Najczęściej wybierane: kolano, nos, uda, a w nieco erotycznej wersji po biuście.

 - buciki weselne

Zabawa polecana na początek zabawy oczepinowej. Podczas zdejmowania welonu i muszki goście weselni zabierają buty Parze Młodej. Zadaniem męża Panny Młodej jest wykupienie bucików swoich i małżonki. Najczęściej fanty odkupuje się alkoholem. Zespół przygrywa wtedy melodię z tekstem: 

‚Panie Młody nie bądź Felek wykup młodej pantofelek pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki’.

Popularne formy rozrywki weselnej :

-Sznurek i taniec

Przyjemna zabawa połączona z tańcem. Potrzebujecie tylko liny o długości 4-5 metrów. Dwie osoby rozciągają sznurek w poprzek sali. Pary uczestniczące w zabawie tańczą, a ich zadaniem jest przechodzenie pod liną nie przerywając tańca. Pary przechodzą pod liną w miarę jednocześnie. Ważne by każda para przeszła pod sznurkiem tą samą ilość razy. W trakcie gry, 2 osoby trzymające sznurek z czasem obniżają wysokość sznurka, zwiększając przy tym poziom trudności. Odpadają pary, które przewrócą się lub dotkną sznurka. W trakcie przechodzenia pod sznurkiem pary muszą trzymać się blisko siebie.

-Pociąg – jedna z najpopularniejszych zabaw ślubnych

Wodzirej zbiera maksymalną ilość gości. Goście ustawiają się w szeregu czyli wagonikach. Zalecane jest, aby w rolę maszynisty wcieliła się Panna Młoda. Mijając kolejnych gości łatwiej jej zachęcić gości, którzy jeszcze siedzą za stołem, zamiast stworzyć kolejny wagonik. Do zabawy warto wykorzystać atrybuty np.: kierownicę i gwizdek dla prowadzącego pociąg weselny. Jeśli to możliwe wodzirej może przygotować peruki, czapki i inne stroje, by przyozdobić ludzkie wagoniki. 

Treść piosenki to oczywiście słynne: jedzie pociąg z daleka…
Uatrakcyjnieniem zabawy są stacje do, których dojeżdża pociąg. Wodzirej oznajmia w jakim kraju zatrzymał się pociąg a goście starają się odtańczyć narodowy taniec danego kraju (najczęściej nieudolnie). Kolejne stacje to:

 • Francja – kankan, kaczuchy
 • Rosja – kazaczok
 • Wiedeń – walc
 • Madryt – corrida
 • Praga – poleczka
 • Warszawa – polonez (z reguły na koniec)
 • inne w zależności od pomysłów wodzireja

-Fanty – kreatywna zabawa weselna

Idealna ilość uczestników zabawy – od pięciu do dziesięciu. Z doświadczenia wiemy, że mężczyźni bardziej pasują do tej gry. Zadaniem graczy jest przynoszenie fantów wymienionych przez prowadzącego imprezę. Co może być fantem? Praktycznie wszystko. Zabawę zaczyna od najprostszych fantów: zapałki, zegarki, szminki, paski od spodni, buty, staniki, dzbany, marynarki, świece. Osoba, która ostatnia doniesie przedmiot, odpada z gry.
Gdy zmniejsza się liczba uczestników zabawy weselnej podnosimy poprzeczkę żądając coraz bardziej wyszukanych przedmiotów. Wodzirej wydaje polecenie przyniesienia: gaśnicy, największego garnka z kuchni, koła od samochodu, teścia (gdy zostały trzy osoby) i innych ciekawych atrybutów.
By zabawa miała swój punkt centralny, fanty powinny być znoszone w jedno miejsce np. na środek sali lub obok stołu Panny i Pana Młodego.
Zabawa wypada zwykle lepiej gdy mężczyźni kosztowali już weselnego alkoholu. Łatwiej przychodzi im śmiałość w zdobywaniu fantów, zwłaszcza gdy poziom trudności się zwiększa.
-Sznurek z ubrań

Zabawa polega na spleceniu z własnych ubrań jak najdłuższego sznurka. Uczestnicy składają ubrania, a wygrywa ten, który ułoży najdłuższy ciąg ubrań weselnych. Aby zmobilizować gości można w pewnej odległości ustawić nagrodę (dodatkowe porcje tortu weselnego / alkohol). Jeżeli nagroda jest jedna, wygrywa ten, który do nagrody dotrze jako pierwszy.

 • Porada 1: Zabawa wygląda efektownie gdy uczestnicy tworzą 3-4 osobowe zespoły.
 • Porada 2: Zabawa weselna wychodzi lepiej gdy uczestnicy nie są do końca trzeźwi. Śmiałość kluczem do zwycięstwa.

Porada 3: Stwórzcie 2 zespoły; ustawcie ich naprzeciw siebie w dużej odległości. Wygrywa ten kto pierwszy dotrze do obozu ‚wroga’.

 -Butelka po piwie i szklanka wody

W konkursie uczestniczy klika par weselnych. Zabawę możemy podzielić na dwa etapy. 

1 etap: 
Mężczyźni lokują puste butelki po piwie w spodniach w ten sposób, by wystawała sama szyjka. Panie dostają szklanki pełne wody. Zadaniem pań jest przelanie jak największej ilości wody do pustych butelek. Liczy się czas i precyzja. Technika dowolna. 

2 etap: 
Puste szklanki stawiamy na podłodze, a panowie bez użycia rąk przelewają z powrotem zawartość butelki do szklanki. Oczywiście butelka nadal znajduje się w spodniach panów. Wygrywa ta para, która rozleje najmniej wody.
-Gorące krzesła – bardzo popularna zabawa weselna
Powstało wiele odmian zabawy z krzesłami. Główne reguły pozostają jednak niezmienne. 
Na środku sali ustawia się rząd krzeseł (np. 12: po 6 odwróconych do siebie tyłem, w 2 rzędach). Do zabawy zaprasza się od kilku do kilkunastu osób. Za każdym razem jest o jedno krzesło mniej niż uczestników zabawy. Odpada osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejsca. 
 • 1 wersja: goście weselni chodzą wokół krzeseł; w momencie gdy muzyka przestaje grać jak najszybciej zajmują miejsca. Odpada osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejsca.
 • 2 wersja: uczestnicy mogą usiąść na krześle tylko wtedy gdy znajdą wymagany przedmiot. Wodzirej wymienia kolejne przedmioty, które należy przynieść przed zajęciem wolnego miejsca. Przedmioty zależą od fantazji prowadzącego zabawę weselną, mogą to być np.: krawaty, widelce, butelki po piwie i inne.
-Ciasteczka
W najpopularniejszej wersji biorą udział 3 pary. Mąż z nowo poślubioną żoną, świadkowie oraz Nowa Młoda Para wyłoniona w trakcie oczepin. Prowadzący zabawę weselną ustawia trzy rzędy krzeseł tak, by na każdym rzędzie mogła położyć się jedna z partnerek. Na brzuchach bądź dekoltach partnerek kładziemy po 2 duże ciastka. Zadaniem partnerów jest jak najszybsze zjedzenia ciastek bez pomocy rąk.
-Celowanie do bramki
W konkursie bierze udział kilka par. Pary stają w 2 rzędach oddalonych od siebie o kilka metrów. W pierwszym panie, w drugim panowie. Pary stoją do siebie przodem. Panie rozstawiają nogi tworząc tzw. bramki. Panowie mają przymocowane do pasków sznurki na końcu których jest ciężarek. Między nogami, panowie ustawiają pudełko. Ruchem bioder mają przesuwać pudełko do bramki swojej partnerki. Zwycięży ta para, która zrobi to najszybciej. Rola partnerski ogranicza się do kibicowania.
 
-Świstaki
Tworzymy dwa zespoły po 4 osoby. Zbierzcie zespoły ze strony Pana Młodego i Panny M-łodej by zaostrzyć rywalizację. W takim zestawieniu dużo łatwiej o doping dla uczestników zabawy weselnej. 
Zespoły siadają naprzeciwko siebie (dwa rzędy po cztery krzesła). Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie. Zadania wykonywane są po kolei przez każdego z członków drużyny. Po wykonaniu zadania osoba daje sygnał koledze z drużyny, że ta może już zacząć swoje zadanie (klepiąc ją po plecach). Oto zadania:
Pierwsza osoba z każdej drużyny je banana. Gdy wykonana zadanie klepię osobę nr 2
 • Gość weselny nr 2 zjada 2 kawałki dużego ciasta
 • Gość weselny nr 3 pompuje balon tak, aby pękł
Gość weselny nr 4 ma oczywiście najtrudniejsze i najśmieszniejsze zadanie. Musi zjeść pół szklanki bułki tartej, a następnie…zagwizdać sto lat młodej parze. Pozornie zadanie wygląda na banalne, ale takie wcale nie jest. Dobra zabawa gwarantowana. Bułka tarta wysusza ślinę i przez około 2-3 minuty żaden mężczyzna nie będzie dał rady zagwizdać! Ważną rolę odgrywa prowadzący, który może wykorzystać pełen wachlarz komentarzy w stosunku do dorosłego pana, który nawet nie potrafi zagwizdać…
Kto pierwszy ten lepszy!
-Zbieranie na wózek – ‚cenna’ zabawa weselna
Tradycyjna i piękna zabawa weselna. Szczytny cel i dobra zabawa. W zabawie obowiązkowo bierze udział Panna Młoda i Pan Młody. Każdy kto chce zatańczyć z Panną lub Panem Młodym musi wnieść opłatę. Pieniądze zbierają najczęściej świadkowie. Grę można urozmaicić oznajmiając, że grę wygrywa ten, który ostatni zatańczy z Panną Młodą. Goście weselni przebijają swoje stawki odbijając młodą żonę z tańca na taniec. 
Zebrane pieniądze Para Młoda przeznacza na symboliczny wózek dla nienarodzonego niemowlaka. 
Wymagana świetna kondycja Panny Młodej gdyż chętnych jest zazwyczaj wielu!
 
-Hazardziści
Na weselu nie brakuje hazardzistów. Prowadzący zabawę proponuje grę ze stawką 100 zł i spośród gości wybiera dwóch ochotników. Są dwa etapy gry. 

1 - w celu oswojenia uczestników ze stawką, wodzirej najpierw organizuje próbę. Na środku weselnej sali ustawiamy krzesło, a na nim kładziemy banknot 100 złotowy. Uczestnicy klękają po 2 stronach krzesła. Na znak prowadzącego zabawę dmuchają co sił w płucach by przedmuchać banknot na stronę przeciwnika. 

2 - po próbie czas na grę o stawkę. Jednak delikatnie modyfikujemy zabawę. Uczestnikom zasłaniamy oczy czarnymi opaskami, a potem zamiast banknotu na krześle ustawiamy talerz z mąką. Budujemy atmosferę, a nieświadomi ochotnicy nabierają powietrza w płuca i na znak prowadzącego dmuchają co sił.
-Baloniki – różne odmiany zabaw ślubnych z balonikami
Pisaliśmy już o jednej propozycji zabawy z balonikiem. Pora na kolejne.
do zabawy potrzebujemy kilku par, baloników i pompki do pompowania materacy. Pompki kładziemy na krzesełkach. Rola panów ogranicza się do trzymania wężyków od pompek, do których przymocowane są baloniki. Zadaniem pań jest jak najszybsze napompowanie baloników tak, by pękły. W tym celu wykonują systematyczne ruchy siadania na krzesło, na którym leży pompka. Panowie dopingują swoje partnerki.
uproszczona wersja pierwszej odmiany: wybrane osoby (tej samej płci) pompują balonik aż do jego pęknięcia. Kto pierwszy ten lepszy.
trzecią wersję zabawy także organizujemy oddzielnie dla płci żeńskiej i męskiej. Przywiązujemy graczom balonik do lewej nogi. Zasada jest taka, że tej nogi nie można oderwać od ziemi. Osoba która to uczyni odpada z gry. Lewą nogą można jedynie szurać po parkiecie. Prawa noga służy do zbijania baloników współuczestników zabawy. Wygrywa ten, który zostanie sam z nienaruszonym balonikiem. Zabawa bardziej męska bo wymaga dużo biegania, ale panie też mogą spróbować.
-Druga twarz
Zabawa weselna budząca różne odczucia. Najlepiej bawią się przy niej najmłodsi. Zapraszamy na środek sali 4 pary. Potrzebujemy także 2 par pończoszek. Panowie siadają na krzesłach, a panie zakładają partnerom pończochy na ich głowy. Konkurs polega na tym, że panie zdejmują pończochy z twarzy wybrańców, ciągnąc za węzełek zawiązany na końcu pończochy. Goście weselni lub Para Młoda stają się jury i wybierają najzabawniejszą twarz wesela.
-Kuszenie Adama
Bardzo stara i zarazem grzeczna zabawa. W zabawie może wziąć udział kilka par. Każda para dostaje jabłko uwiązane na końcu sznurka. Panie trzymają jabłka a zadaniem panów jest zjedzenie jabłka w jak najkrótszym czasie bez pomocy rąk. Sznurki powinny być jednakowej długości. Im dłuższy sznurek i większe jabłko tym sztuka zjedzenia jabłka jest trudniejsza. Goście weselni zagrzewają uczestników zabawy do zażartej walki.
Oczywiście lista tego typu zabaw jest bardzo długa i pojawiają się na niej coraz to nowsze i ciekawsze pomysły.:)

KILKA POMYSŁÓW NA PREZENT DLA MŁODEJ PARY

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

Zazwyczaj Państwo Młodzi, jak i goście mają dylemat co podarować w prezencie Młodej Parze, oprócz pieniędzy. W dzisiejszych czasach, często w zaproszeniach zamieszczona jest prośba aby podarować zamiast kwiatów coś innego. Dlatego chciałabym przedstawić kilka propozycji, które moim zdaniem są ciekawe, niektórych mogą zaintrygować, natomiast innym dopomogą. Między innymi często spotyka się :

 • darowanie maskotek, które są przekazywane dla dzieci z ubogich rodzin, czy Domów Dziecka – myślę, iż jest to dobry i szczytny cel, gdyż dzieciątka pokrzywdzone przez los z pewnością ucieszyłyby się z takich prezentów.
 • Inni proszą o przybory szkolne, co również może sprawić radość. Kolejnym przykładem dotyczącym tego rodzaju prezentów może być przekaz na szczytny cel, np schronisko dla psów, przykładem może być niedawno zawarty ,,ślub roku” znanych celebrytów, jednakże nie zawsze uda się osiągnąć upragniony cel, jak i w tym przypadku.
 • Młodzi proszą również o słodycze, wino, drobiazgi, śmieszne rzeczy, a nawet kupony totolotka.
 • Gadżety dla dziecka, np. śpioszki, butelki itp.
 • Komplet kieliszków, czy szklanek
 • typowy bukiet z cukierków, jak i z lizaków
 • zaproszenia na wspólne spędzenie czasu, np koncert, kabaret itp.

Myślę, że kwiaty zawsze sprawiają przyjemność, są prezentem który darowano od dawna, jednakże miłe jest , gdy w tak szczęśliwym dniu jak ślub, Państwo Młodzi nie zapominają o dzieciach,które porzucono i czują się niekochane, więc takim czynem mogą sprawić im przyjemność. Jednakże to jest moje zdanie, natomiast opinie na ten temat zostawiam każdemu z osobna:)

 

       

PRZESĄDY WESELNE

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

Przesądy weselne, to czy w nie wierzymy czy nie to każdy indywidualnie ma swoje zdanie na ten temat. Ale warto wspomnieć i wymienić niektóre z nich :)

Po pierwsze przyjęło się, że ślub powinno się brać w miesiącu, który ma w swojej nazwie literkę „r”. Nie powinniśmy zawierać związków małżeńskich w poniedziałek, ponieważ nie zaczyna się od tego dnia. Tak samo można powiedzieć o piątku, przysłowie mówi, że „piątek zły początek”, więc najlepszym dniem w tygodniu jest sobota. I myślę, że tego właśnie każdy się trzyma.

A teraz kilka innych przesądów: 

 • Pan młody nie może zobaczyć swej wybranki w sukni weselnej przed ślubem. Wróżyć to może początek sprzeczek małżeńskich.
 • Pan młody nie powinien o tym zapomnieć, by do kieszeni włożyć jakieś pieniądze. Będą one gwarancją, że młodej parze w przyszłości będzie się dobrze wiodło.
 • Jeśli popłakujesz przed ślubem, po nim czekają na Ciebie już tylko pomyślne dni. Jeśli natomiast śmiejesz się przed nim, uważaj na nadchodzące kłopoty.
 • Jeśli wśród zaproszonych gości, w kościele życzenia złoży obca Tobie osoba, nie musisz się martwić o szczęście, bo nigdy go pod Waszym dachem nie zabraknie.
 • Koniecznie w dniu zaślubin ubierz na siebie coś pożyczonego i niebieskiego. To zapewni Tobie przyszłą pomyślność.
 • Podczas przyjęcia weselnego młoda para jako pierwsza powinna zatańczyć na parkiecie. Nie mogą pomylić kroków, gdyż znaczyłoby to, że w życiu też nie będą iść zgodnym krokiem. Goście weselni przyłączają się do nich w połowie tego występu lub dopiero przy drugim tańcu.
 • Najszczęśliwsze będą ponoć te pary, które pobiorą się w okresie Bożego Narodzenia, w karnawale, lub w czasie Wielkanocy.
 • Państwo Młodzi powinni mieć przy sobie coś starego (by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół)
 • buty panny młodej powinny być zakryte, gdyż odkryte stopy wróżą nieszczęście,
 • Jeżeli suknia podrze się – nie należy niczego zszywać, ponieważ wróży to łzy i nieszczęście, bezpieczniej jest uszkodzone miejsce dyskretnie zszyć agrafką.
 • Daty ślubu pod żadnym pozorem nie należy wyznaczać na 1 kwietnia. Powszechnie panuje bowiem przekonanie, że zawartego wtedy związku nie będziemy traktowali poważnie.
 • Obrączkę powinno się założyć się na serdeczny palec. Włożenie jej na palec środkowy może wróżyć zdrady.

 

                           

Zwyczaje przed uroczystością ślubną.

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

Polska kultura obfituje w bardzo rozmaite tradycje i zwyczaje związane z uroczystością ślubną i weselną. Same przygotowania do tych wydarzeń są równie bardzo ważne. Nie zależnie od regionu w jakim mieszkamy ceremonia przybiera różne formy. Organizacja i przygotowanie wiążę się także z pewnymi zwyczajami z którymi będziecie mogli się bliżej zapoznać.

Jeszcze do nie tak dawna mogliśmy obserwować jak zakochani w sobie ludzie, nie mogli się doczekać tego wspaniałego dnia jakim są zaręczyny, a następnie uroczystość weselna. Mężczyzna aby przypodobać się teściom kupował kwiaty dla mamy swojej wybranki, a dla przyszłego teścia „gorzałkę”. Obecnie ten zwyczaj nie jest aż tak popularny, większość mężczyzn oświadcza się kobiecie kiedy nie ma przy nich rodziców, np. w restauracji, w parku itp. Rodzice o zaręczynach córki dowiadują się dopiero potem, i nie zawsze podzielają jej decyzję.

Kolejną tradycją jest wieczór panieński/kawalerski, który kiedyś odbywał się dzień przed ślubem, natomiast teraz albo pary nie uznają takiego dnia, organizują go dużo wcześniej, bądź nadzwyczajnie nie mają czasu bo są zabiegani. Jedyną rzeczą która je łączy jest to że panowie tak samo jak i panie spędzały i spędzają ten dzień w gronie znajomych, rodziny tej samej płci. Wieczór ten ma być także ostatnią okazją do zażycia przyjemności, które będą niedostępne po ślubie.

Same przygotowania do ślubu to bardzo dużo pracy i wysiłku, a także wiążą się z tym duże wydatki.  Narzeczeni muszą zarezerwować sale weselną, wynająć kucharkę, fotografa. Dawniej tradycją były wesela organizowane pod namiotami pod gołym niebem, a poczęstunkiem zajmowała się najbliższa rodzina.
Goście zapraszani byli przez samych państwa młodych bądź przez wybraną drużbę. Obecnie para młoda osobiście zaprasza wybranych gości, bez pomocy innych.

 

                        

 

Coś na wesoło.. :)

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

„Weselny klimat” tytuł piosenki która stała się dość popularna na weselach. Jej tekst jest odzwierciedleniem rzeczywistości. Każdy przy niej świetnie się bawi, z partnerem czy bez nogi same rwą się do tańca.

Wspomnienia tegorocznych dożynek gminy Tarnów

Posted by klaudiaaxd1 in Bez kategorii | Leave a comment

Jak co roku Gmina Tarnów organizuje dożynki, które jest zwane także świętem plonów. W sobotę – 18.08.2012 roku nie zabrakło atrakcji na terenie boiska ,LKS DUNAJEC” w Zbylitowskiej Górze. Główne obchody dożynek rozpoczęła Msza Święta, pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Podczas uczestnictwa w tym wydarzeniu mogliśmy smakować przeróżnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich, które w ostatnim czasie zdobyły wyróżnienie na VIII Małopolskim Festiwalu Smaku za „Wolońską kurę nadziewaną”, a „siuśpaj”- kasza z owocami została zarejestrowana jako tradycyjna potrawa. Możemy być dumni z naszych gospodyń. Kolejnymi atrakcjami były  liczne konkursy, a także nie zabrakło przepięknych i jakże oryginalnie zdobionych wieńców dożynkowych, bez których nie przeżywalibyśmy tego święta. Po obrzędzie, zabrali głos proszeni goście,głównie sprawujący władzę w samorządzie gminy, a następnie wystąpił zespół ,,Gorce”. Podczas uroczystości mogliśmy degustować wiejskie potrawy i wypieki, takie jak kaszanki,bigos, różnego rodzaju ciasta, smalec kiełbasa czy boczek, oczywiście wszystko przyrządzane znakomicie. Nie zabrakło także nalewek, miodu a także ogórków kiszonych. Mile widziani byli uczestnicy młodsi jak i starsi, każdy znalazł coś dla siebie.  Występ Kabaretu Weźrzesz, wprawił biesiadujących w dobry nastrój, a dopisująca pogoda wspomogła przyjezdnych w dobrej zabawie. Nie możemy pominąć, iż główną atrakcją była gwiazda wieczorku, długo oczekiwana … BUDKA SUFLERA!!!!

Niestety to co dobre szybko się kończy, ale nie martwi nas to gdyż w przyszłym roku znowu czeka nas święto plonów i kolejne miłe wspomnienia z tym związane.