Mistrzowie Paraolimpijscy odwiedzili I LO – „Wygraj życie dzięki marzeniom”.

Zwyczajni-niezwyczajni…uczą innego spojrzenia na świat.

 11222463_1723301941231228_4692074447933864642_n

W czwartek 29 października br. w murach naszej szkoły mieliśmy zaszczyt gościć Mistrzów Olimpijskich w szermierce z Paraolimpiad w Sydney (2000), Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012) oraz wielokrotnych medalistów Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.

Swoje umiejętności i życiowe cele zaprezentowali nam: Stefan Makowski, Radosław Stańczuk i Grzegorz Pluta.

MT4_3898Sportowcy poprzez swój program „Wygraj życie dzięki marzeniom” i działania Fundacji „Akademia Integracji” docierają do coraz większej liczby dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Paraolimpijczycy przybliżyli uczniom historię i technikę walk szermierczych, ale przede wszystkim przekazali tak cenne wartości jak: INTEGRACJA, EMPATIA, AKCEPTACJA, ODWAGA, UCZCIWOŚĆ czy FAIR PLAY.

MT4_3804

Podczas spotkania nasi goście zapoznali młodzież z zasadami walki szermierczej, a także umożliwili jej czynny udział w pojedynkach sportowych. Swoim przykładem pokazali uczniom, jak ważna jest konsekwencja i wytrwałość w dążeniu do celu. Uświadomili, że nie można poddawać się, gdy w jednej chwili życie zmienia swój kierunek, choć na początku jest bunt i zwątpienie. Uwrażliwiali słuchaczy na potrzeby innych oraz zachęcali do wzajemnej akceptacji i pomocy.

MT4_3819

Podczas spotkania zostały również zaprezentowane krótkie filmy dotyczące życia, osiągnięć niepełnosprawnych sportowców oraz zasad bezpieczeństwa. Szermierze podkreślali, że lekceważenie zasad bezpieczeństwa i życiowa brawura mogą doprowadzić do niepełnosprawności i tłumaczyli, jak eliminować niebezpieczne sytuacje z codziennego życia.

MT4_3823

To nie był jedynie pokaz walki szermierczej na wózkach, ani pokaz dorobku sportowego. To była lekcja tolerancji, integracji, akceptacji, bezpieczeństwa oraz nauki o drugim człowieku… Opowieść o determinacji w spełnianiu marzeń i nie rezygnowaniu z pasji, a także przestroga, by zawsze uważać na siebie.

 

Bardzo dziękujemy naszym Gościom, że podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Pokazali, że niepełnosprawność to nie samotność i izolacja, lecz możliwość aktywnego działania na wielu płaszczyznach życia.

Katedra Wychowania Fizycznego

 

Zapraszamy do odwiedzania:

http://www.akademiaintegracji.pl/

https://www.facebook.com/akademia.integracji

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge