Sportowy Okrągły Stół

debata (6)14 listopada 2014 w Szkole Podstawowej w Lubszy odbyła się debata Sportowego Okrągłego Stołu. Celem tego spotkania była rozmowa o sposobie udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole, a także wspólne zdecydowanie jakie zadanie będziemy realizować w ramach programu WF z Klasą. W debacie uczestniczyło 30 uczniów klasy IV, V i VI, dyrekcja szkoły, nauczyciel WF i nauczyciel wspomagający projekt, który rejestrował przebieg tego wydarzenia. Wszyscy uczniowie do debaty przygotowywali się już wcześniej na lekcjach wf tworząc wspólnie wypracowane uwagi w formie plakatów z „plusami” i „minusami” zajęć wychowania fizycznego. Wszyscy spotkaliśmy się w jednej z sal lekcyjnych i przez 45 minut debatowaliśmy nad prowadzonymi w naszej szkole lekcjami wf. Na początku spotkania koordynator projektu przedstawił harmonogram programu WF z Klasą, omówił jego cele i zadania do realizacji. Następnie rzecznik każdej klasy przedstawił dobre i złe strony lekcji, które uczniowie wypisali podczas klasowych mini debat. Debata przyjęła formę dyskusji,a głos zabierali wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pani dyrektor. Uczniowie wyrażali swoje opinie, mówili co lubią, a czego nie lubią na zajęciach wychowania fizycznego, a nauczyciele wraz z dyrekcją odpowiadali na pytania oraz podejmowali dyskusję dotyczącą zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych uwag uczniów.

PLUSY lekcji WF:

 • Uczniowie lubią różne dyscypliny sportowe: piłkę ręczną, piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę czy baseball
 • Uczniowie lubią różne gry i zabawy ruchowe
 • Uczniowie lubią organizowane zawody sportowe oraz otrzymywać medale, puchary i inne nagrody
 • Duża ilość boisk na zewnątrz, m.in do tenisa ziemnego, siatkówki plażowej
 • Uczniowie lubią miłą i wesołą atmosferę na zajęciach
 • Uczniowie lubią zajęcia z różnymi przyborami i pomocami dydaktycznymi
 • Szatnia, w której mogą się przebierać
 • Organizacja rajdu rowerowego, wyjazdów na basen czy narty

MINUSY lekcji WF:

 • Uczniowie nie lubią zbyt długiej rozgrzewki
 • Mała sala gimnastyczna
 • Nierówne boisko i brak jego oświetlenia
 • Uczniowie nie lubią zajęć wf w klasach łączonych

Następnie każda klasa przedstawiła swoje pomysły na lepszą i ciekawszą lekcję wychowania fizycznego oraz propozycję sportowych zajęć dodatkowych.

PROPOZYCJE lekcji WF:

 • Więcej zabaw i gier ruchowych na zajęciach
 • Wprowadzenie nowych gier zespołowych jak rugby, futbol amerykański
 • Siłownia zewnętrzna
 • Tor do mini-golfa
 • Zajęcia dodatkowe z tańca, piłki nożnej
 • Klub sportowy

Propozycje uczniów były bardzo ciekawe i spodobały się nauczycielom oraz dyrekcji szkoły. Wspólnie ustaliliśmy, że jeśli chcemy coś zmienić to musimy wszyscy razem podjąć się działań, które pomogą nam zrealizować cele programu WF z Klasą i udoskonalić zajęcia wychowania fizycznego, żeby były jeszcze atrakcyjniejsze i ciekawsze. Na zakończenie debaty, po przypomnieniu zadań dodatkowych wspólnie wybraliśmy zadanie, które będziemy realizować w tym semestrze: RUCH NA PRZERWACH I INNYCH LEKCJACH.

3 thoughts on “Sportowy Okrągły Stół

 1. Witam,
  wybraliście cudną formę debaty SOS – plakaty okazały się strzałem w 10!
  Dobrze, że dzieci i młodzież wpierw dyskutowała w klasach a następnie na forum szkoły. Dziękuję za zamieszczenie wypowiedzi uczniów dotyczących plusów i minusów obecnych lekcji WF-u :D Świetnie, że wypracowaliście również to, co należy zmienić. Teraz najważniejsze jest, by krok po kroku na blogu opisywać które z tych propozycji uda się zrealizować, a co będzie trudne do osiągnięcia i dlaczego.

  A jak wybraliście zadanie dodatkowe? Dzieci głosowały?
  Pozdrawiam,
  Zuzanna Machalska
  Wf z Klasą

 2. Witam,
  rzeczywiście stworzone plakaty przez każdą klasę zawierały bardzo ciekawe propozycje zajęć WF, jak również w jasny sposób ukazywały ich plusy i minusy. Uczniowie po przedstawieniu przez koordynatora projektu propozycji zadań, wspólnie glosowali, wybierając ruch na przerwie i innych lekcjach. To zadanie bardzo przypadło im do gustu, ze względu na to, że w naszej szkole staramy się aby uczniowie nie nudzili się. Najmłodsi mogą na przerwie bawić się mega blokami, a starsi pograć w szachy czy tenis stołowy. Dlatego uczniowie bardzo lubią każdy nowy pomysł na aktywnie spędzenie przerwy czy ruch podczas lekcji.
  Pozdrawiam
  Koordynator projektu

 3. A tutaj mam dla Was kilka sprawdzonych pomysłów na to, by rozgrzewki były przez uczniów postrzegane jako bardziej atrakcyjne :D

  Skorzystajcie i koniecznie podzielcie się opinią o materiałach na blogu!
  http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/zabawa-na-dobry-poczatek
  http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/rozgrzewka-ze-skakanka
  http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/koszykarska-rozgrzewka-0

  Zachęcam,
  Zuzanna Machalska
  Wf z Klasą
  Zuzanna ostatnio opublikował…Rowerowe WejherowoMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge