wrz 28

Mistrzowskie drużyny na starcie!

W dniu 23 września na wałach nadwarciańskich w Luboniu odbyły się pierwsze zawody lekkoatletyczne w edycji  roku szkolnego 2014/2015. W zawodach o Mistrzostwo Miasta Luboń w sztafetowych biegach przełajowych na poziomie szkół gimnazjalnych wystartowały zespoły dziewcząt i chłopców z Gimnazjów nr 1 i 2 pod opieką swoich opiekunów. Imprezę rozpoczęła prezes Szkolnego Związku Sportowego miasta Luboń, nauczycielka G2 Hanna Grus-Krężelewska, życząc wszystkim zdrowej, sportowej rywalizacji i jak najlepszych wyników. Mimo niesprzyjającej pogody i przenikliwie zimnego wiatru grupa młodzieży stanęła na linii startu o godzinie 10 15. Równocześnie wystartowały cztery sztafety, po dwie dziewcząt i chłopców. Dopingowana przez swoich rówieśników młodzież, stając na wyżynach swoich możliwości, walczyła, by jak najszybciej pokonać dystans 800 m w wypadku dziewcząt i 1000 m w wypadku chłopców. Na trasie biegu, w newralgicznych punktach, gdzie trzeba było pokonać kilkumetrowy, stromy podbieg, czuwali nauczyciele- opiekunowie sztafet – p. Jolanta Bednarczyk i p. Jacek Wasilewski. Młodzież na trasę biegu wg ustalonych kolejności wypuszczali nauczyciele, p. Magdalena Jabłońska, p. Hanna Krężelewska i p. Marcin Zabłocki. Czujnym, troskliwym okiem obserwowała nas wszystkich Ratownik Medyczny p. Magda. Ale najważniejszy jest efekt końcowy rywalizacji. Dzięki bardzo ambitnej i sportowej walce, zmaganiom stojącym na najwyższym poziomie zarówno nasza sztafeta dziewcząt, z ogromną przewagą, prawie 800 metrów, jak i chłopców zdobyły złote medale i awansowały do zawodów powiatowych, które odbędą się w najbliższy piątek w Kórniku.

wrz 28

Kolejny raz wzięliśmy udział w BIEGU Z KLASĄ.

W niedzielę 21 września już po raz kolejny poznańska Malta gościła biegaczy z całej Wielkopolski na V edycji imprezy „Bieg z klasą”. Miała ona na celu popularyzację biegania jako najprostszej formy ruchu oraz zachęcenie uczniów szkół, a także całych rodzin do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Trasa biegu zoorganizowana była wokół Jeziora Maltańskiego, a uczestnicy mogli wybrać, czy biegną jedno czy dwa kółka (5400m lub 10800m). Wśród 738 uczestników, którzy ukończyli bieg na obu dystansach, bardzo dzielnie spisała się 54-osobowa reprezentancja naszego gimnazjum. Na wyróżnienie zasługują: Martyna Koćmierowska z klasy 1A, która na 212 gimnazjalistek zajęła doskonałe 3. miejsce oraz Paweł Reksiński z klasy 3F, który w klasyfikacji open zajął wysokie 20. miejsce i 12. w swojej kategorii wiekowej na 216 startujących. Warto również podkreślić, że dwóch naszych uczniów: Miłosz Latosi z 3F oraz Jakub Kleige z 2F zdecydowało się zmierzyć z dystansem 10,8 km. Wszystkim startującym serdecznie gratulujemy !!!

wrz 28

Zwycięstwo w Turnieju o Puchar Premiera Donalda Tuska

19.09.2014 na boisku ORLIK w Wirach odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Premiera Donalda Tuska. Turniej organizowany był w kategorii wiekowej 12-13 lat chłopcy. W zawodach startowało 5 drużyn. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym” i trwały po 10 minut. Nasza szkoła wystawiła dwie drużyny. Jedna z nich osiągnęła wielki sukces, zwyciężając w tych Mistrzostwach. Serdeczne gratulacje.

lis 30

Opis zadania WF z Klasą: Zachęcamy do zdrowego żywienia.

YouTube Preview Image

 

 

Zadanie do wyboru: zachęcaliśmy do zdrowszego jedzenia !

Akcja: „Mniam, mniam marchewki i jabłuszka”

Uczniowie gimnazjum zaangażowali się w akcje związane ze zdrowym odżywianiem. We wrześniu zachęcaliśmy do noszenia kanapek zamiast słodyczy w ramach drugiego śniadania. Pewnego dnia osoby, które miały kanapkę otrzymały do niej pomidora. Pomidory cieszyły się dużym zainteresowaniem, nawet osoby bez kanapek chętnie zjadały pomidorki. Uczniowie chętnie zaczęli nosić kanapki z warzywami do szkoły.

 

Kulminacyjnym momentem akcji były marchewki i jabłuszka. W listopadzie młodzież w czasie lekcji schodziła na 10 min wykład na temat walorów odżywczych warzyw i owoców. W tym czasie mogli również skosztować jabłka lub samodzielnie obrać sobie marchewki. W czasie przerw rozdawane były uczniom ulotki z opisem składników marchwi i jabłka. W całym dniu zostało zjedzonych 25 kg marchwi i 10 kg jabłek. Myślę, że jest to dobry wynik. Nastąpiły też zmiany w asortymencie sklepiku szkolnego. Można teraz w nim kupić susówki marchewkowo-jabłkowe lub całą marchew i oczywiście inne owoce. Akcje ze zdrową żywnością będą kontynuowane w naszej szkole. Planowany jest miesiąc w wodą niegazowaną i świeżymi wiosennymi warzywami.  Zofia Piotrowska

lis 20

Ruszył test sprawności WF z Klasą

Ruszył test sprawności !!

Wybrani uczniowie są w trakcie pokonywania testu MiniFit. Podlegają następującym próbą: skok w dal z miejsca, zwis z drążka i siady z leżenia. Uczniowie pozytywnie zareagowali na pomiar sprawności, angażują się w próby. Oto zdjęcia z testu.

Zofia Piotrowska

lis 19

Nowoczesny wf.

Nowoczesne formy aktywności fizycznej na lekcjach wychowania fizycznego

Spinning, nordic wiking, aeroboksing czy tenis to nic nowego w naszym Gimnazjum. Od kilku lat nauczyciele WF realizują fakultatywnie zajęcia z tych dyscyplin. Mamy również niezbędny sprzęt potrzebny do tych zajęć.

Pani Klaudia Lamch często prowadzi zajęcia ze spinningu. Mamy specjalną salkę z rowerami stacjonarnymi i dodatkowymi atrakcjami. Młodzież uczestniczy w tych zajęciach chętnie wkładając dużo wysiłku w jazdę. Pani Lamch dobiera ciekawą muzykę do jazdy, ostatnio powodzeniem cieszy się muzyka z filmu Shrek. Poniżej zdjęcia z lekcji kl. IIg. Inni nauczyciele również są instruktorami spinningu i prowadzą takie lekcje.

Jedną z moich pasji jest nauka przedszkolaków gry w tenisa. Dlatego przeniosłam moje umiejętności nauczania podstawowych elementów gry na gimnazjalistów. Prowadzę gry i zabawy tenisowe. Młodzież uczy się uderzenia piłki forhendem i bekhendem, a w międzyczasie przenosimy się w świat zabaw. Uczniowie zbierają kolorowy deszcz piłek, bombardowani są przeze mnie piraniami lub bawimy się w więzienie. Młodzież chętnie bawi się, tym bardziej, że ja również czynnie biorę udział w tych lekcjach. Poniżej zdjęcia kl.: III a

 

Zofia Piotrowska

paź 02

Nordic Walking po hiszpańsku.

Ostatni dzień września 2013r. był pogodny i słoneczny. Na lekcję wychowania fizycznego pani Barbara Taczak przygotowała doskonalenie techniki podstawowego kroku w Nordic Walking. Niespodziankę stanowił fakt, że przeprowadziła ją w języku hiszpańskim. Uczennice były zaskoczone, ale chętne do współpracy. Lekcja była bardzo ożywiona. Młodzież chłonęła nie tylko wiedzę dotyczącą techniki chodzenia, lecz także przyswajała nowe słowa. Myślę, że były to zajęcia, które uczennice na długo zapamiętają. Zauważyłam, że dziewczyny przyswoiły sobie słówka, takie jak: liczenie do dziesięciu, proszę, dziękuję, lewa strona, prawa strona, góra, dół, do przodu, do tyłu, koło (un, dos, tres, cuatro, cinco, seis, siete, ocho, nueve, diez, porfavor, gracias,.a la izqierda, ala derecha, arriva, abajo, delante, atras, circulo). Sądzę, że pomysł się spodobał, ponieważ otrzymałam pytania, czy takie lekcje będą prowadzone również w innych językach.

http://www.gimnazjum2.lubon.pl/wydarzenia/lista/201213/nordic-walking-w-jezyku-hiszpanskim-atrakcyjny-sposob-nauki-jezykow-obcych.html

wrz 26

Protokół z obrad SOS

Sportowy Okrągły Stół – debata w Gimnazjum nr2 w Luboniu
25.09.2013r.

Porządek obrad:
1. Powitanie zebranych przez Panią Dyrektor oraz Koordynatora.
2. Zadania realizowane przez nauczycieli oraz uczniów poprzedzających debatę.
3. Miejsce debaty i uczestnicy debaty.
4. Prowadzący debatę.
5. Forma debaty – dobre strony lekcji wychowania fizycznego i elementy lekcji, które można zmienić.
6. Propozycje zespołów klasowych oraz propozycje indywidualne uczniów.
7. Praca nauczycieli w programie „WF z klasą”.
8. Wnioski z debaty- propozycje zmian.
Ad. 1.
Pani Dyrektor Jolanta Walczak powitała wszystkich zebranych przy „okrągłym stole” oraz uczestników na trybunach, życząc jak najlepszych rezultatów tego spotkania. Pani Dyrektor ogłosiła otwarcie „okrągłego stołu’’.
Głos zabrał p. Michał Garstkiewicz, który omówił cele projektu „WF z klasą’’ oraz przedstawił jego patronów.
Głos zabrał Pan Marcin Zabłocki, zwracając się do uczniów, żeby zastanowili się nad tym co zrobić, aby lekcje z wychowania fizycznego były ciekawe.
Pan Michał Garstkiewicz poinformował uczniów o powstaniu blogu, którym zajmie się nauczyciel wychowania fizycznego p. Łukasz Budzyńki.
Ad. 2
Zadania realizowane przez:
a) nauczycieli wychowania fizycznego dotyczące organizacji debaty:
- plan oraz program debaty,
- przygotowanie zadań, które nauczyciele będą realizować w ramach uatrakcyjnienia lekcji z wychowania fizycznego oraz zajęć poza lekcyjnych po debacie, uwzględniając sugestie uczniów.
- przygotowanie hali na debatę (nagłośnienie, hasło debaty „WF z klasą”, odpowiednie ustawienie stolików, przygotowanie tablic na których uczniowie wyrażali swoje opinie).
b) uczniów:
- ułożenie stolików i krzeseł,
- aktywizacja publiczności (wyposażenie uczniów w zielone i czerwone kartki),
– zawieszenie hasła „WF Z KLASĄ’’.
Ad. 3
Debata odbyła się na hali, gdzie dzieci mają zajęcia z wychowania fizycznego. Reprezentanci klas siedzieli przy „okrągłym stole”. Pozostała część uczestników siedziała na trybunach hali LOSiR-u (łącznie 52 osoby). Reprezentanci klas wybierani byli przez wychowawców klas na lekcji wychowawczej.
Uczestnicy debaty:
-Dyrektor Gimnazjum nr2 w Luboniu p. Jolanta Walczak,
-Wicedyrektor Gimnazjum nr2 w Luboniu p. Katarzyna Pilarska,
-Nauczyciele gimnazjum:
-psycholog szkolny p. Magdalena Szmyd,
-nauczyciel historii p. Romana Kłos,
-nauczyciele wychowania fizycznego: p. Zofia Stolaś (oganizator i koordynator debaty), p. Michał Garstkiewicz, p. Marcin Zabłocki, p. Klaudia Lahm , p. Łukasz Budzyński, p. Barbara Potocka-Taczak.
Ad. 4
Debatę prowadzili: p. Michał Garstkiewicz i p. Marcin Zabłocki.
Ad. 5
Forma debaty: debata oksfordzka.
Najpierw uczniowie mówili o swoich preferencjach na lekcji wychowania fizycznego. Uczniowie przede wszystkim preferują gry zespołowe i w związku z tym postulat zwiększenia liczby lekcji z grami zespołowymi. Gry zespołowe pomaga zgrać się w grupie, wytworzyć miłą atmosferę podczas zajęć. Uczeń klasy III a Jakub Kniter stwierdził, że „na wf-ie jest dużo ruchu, nie ma luzu, ważna jest ciężka praca”. Uczennica klasy II stwierdziła że na „lekcjach wychowania fizycznego nie ma żadnych minusów”. Adrian Mieszała klasa IIa zaproponował, że ”moglibyśmy zagrać w palanta”. Jeden z uczniów stwierdził, że rozgrzewki są zbyt długie. (opinia uczniów siedzących na trybunach była „za”– zielona kartka).
Następnie uczniowie podzieleni na zespoły klasowe ( pierwsze, drugie i trzecie klasy) wypisywali plusy oraz co warto zmienić na lekcjach wychowania fizycznego. I tu uczniowie chętnie podchodzili do tablic i wypisywali swoje opinie. Najważniejsze opinie poddane były głosowaniu przez uczniów. Uczniowie swoje głosy oddali przez podniesienie zielonej lub czerwonej kartki. Wszystkie zapisane karty na tablicach zostały zachowane, a nauczyciele wychowania fizycznego będą brali je pod uwagę.
Ad. 7
Plan nauczycieli w programie „WF z klasą”:
1.Rajd rowerowy zostanie zorganizowany przez p. Hannę Krężelewską.
2.Nordic walking w języku hiszpańskim zostanie poprowadzony przez p. Barbarę Potocką–Taczak.
3.Spinnig w języku angielskim zostanie poprowadzony przez p. Łukasza Budzyńskiego.
4.Mecz w piłkę siatkową rodzice- uczniowie zostanie zorganizowany przez uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego.
5.Wychowanie fizyczne to dbanie o kondycję, ale również nabranie prawidłowych nawyków żywieniowych. Pani Zofia Stolaś jest autorką projektu „Wiem co jem”, propagując zdrowe żywienie. Na przerwach raz w miesiącu przez cały rok rozdawane będą warzywa i owoce. W miesiącu wrześniu uczniowie otrzymali pomidory. W szkole działa sklepik, który w swoim asortymencie ma zdrową żywność.
Ad. 8
Udało się uczniów zmotywować do wypowiadania swoich spostrzeżeń dotyczących lekcji wychowania fizycznego poprzez zastosowanie tablic.
Wnioski:
- praca nad zaangażowaniem uczniów słabszych do ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego,
- wyrozumiałość dla uczniów w okresie dojrzewania (szczególnie dotyczy to dziewcząt),
- kontynuacja zaję
z wychowania fizycznego przy muzyce,
- stwarzanie miłej atmosfery na lekcjach wychowania fizycznego,
- zachęcanie uczniów do brania prysznica,
- kontynuacja zaję
typu: spinning, nortic walking,
- łączenie klas na równym poziomie,
- prowadzenie zaję
dodatkowych w późniejszych godzinach,
- wprowadzanie większej ilości godzin z gier zespołowych,
- skracanie rozgrzewki,
- wykorzystanie siłowni na lekcjach wychowania fizycznego.
Debatę zakończył p.Marcin Zabłoci oraz p.Michał Garstkiewicz dziękując wszystkim za udział.

Protokólant Organizator
Barbara Potocka – Taczak Zofia Stolaś

wrz 26

Bieg z Klasą

Daliśmy radę!!! 22 września uczniowie G2 wzięli udział w „Biegu z klasą” wokół poznańskiej Malty. Dopisała frekwencja, byliśmy NAJLICZNIEJ reprezentowanym gimnazjum uczestniczącym w biegu! Pobiegło 70 osób. Nie zawiodła klasa bezpieczeństwa (na zdjęciu z meganapisem z żelaza „1 F” wykonanym przez tatę Mateusza Zgrzeby – dziękujemy!). Biegli i uczniowie, i nauczyciele! P. Pilarska, p. Lamch, p. Stolaś, p. Szwacki, p. Garstkiewicz razem z uczniami przebiegli pięciokilometrowy dystans. Czworo gimnazjalistów z klasy 3a z p. Zabłockim pokonało 10 km. Atmosfera była niesamowita. Wszyscy otrzymali pomarańczowe koszulki, medale, a niektórzy – szczęśliwcy – wylosowali dodatkowe nagrody! W przyszłym roku biegniemy ponownie! Dziękujemy i gratulujemy uczniom oraz nauczycielom.
Tabelki z wynikami niebawem zostaną wywieszone w holu szkoły.

wrz 26

Chłopcy w grze

W dniu 12 września 2013 na boisku ORLIK w Wirach odbyły się eliminacje gminne turnieju piłki nożnej chłopców. Do rywalizacji przystąpiliśmy razem z Gimnazjum w Komornikach i Szkołą Podstawową w Wirach. Naszą szkołę reprezentowało 20 zawodników (trzy drużyny). Zespoły rywalizowały systemem ,,każdy z każdym”. Mecze trwały 2×10 minut. Po wyrównanej walce zajęliśmy drugie miejsce. Gratulacje dla chłopaków!

Starsze posty &laquo

css.php