Podsumowanie zadań

Wiele się u nas ostatnio działo :-) Ale przyszedł czas na refleksje po całym roku pracy. Jak pokazują wpisy na naszym blogu – wykonaliśmy „kawał dobrej roboty” :-)

Skupię się na zadaniach, które na SOS podjęliśmy się realizować. W naszej szkole nie było realizowane tylko jedno zadanie w semestrze, uważamy, że aby wychowanie fizyczne miało sens te zadania muszą się zazębiać. Wybraliśmy dwa główne: wf dla dziewcząt i ruch na przerwach.

WF dla dziewcząt dosyć szczegółowo opisałam w podsumowaniu semestralnym:

http://blogiceo.nq.pl/wfwjaroszowie/2016/03/29/wf-dla-dziewczat-podsumowanie-pracy/

Nasze zajęcia wychowania fizycznego odbywają się systematycznie, w dobrych warunkach, są urozmaicone, każdy uczeń znajduje w nich coś dla siebie i chętnie ćwiczy. Niewiele jest u nas zwolnień z wf (nikomu w naszej szkole nie przyszło nawet do głowy aby realizować takie zadanie :-)

W tym roku szkolnym braliśmy udział w zawodach sportowych na szczeblu szkolnym – międzyklasowy turniej gier zespołowych, walcząc o zdobycie pucharu przechodniego Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, na szczeblu gminnym i powiatowym często odnosiliśmy sukcesy w piłce nożnej, koszykowej i siatkowej. W biegach reprezentowaliśmy szkołę na różnych poziomach, biorąc udział nawet w biegach ogólnopolskich.

Nie byłoby jednak tych sukcesów gdybyśmy nie ruszali się w naszej szkole. Ruch na przerwach ma tutaj niebanalne znaczenie. Jak spędzamy przerwy? Oczywiście w ruchu :-) Sprzyja temu nasza szkoła, która jest piękna, dobrze wyposażona oraz ma plac zabaw, duże podwórko szkolne a na nim stoły do ping – ponga.

Podczas przerw w klasach dzieci tańczą, szczególnie te z klas najmłodszych. Nie muszę przekonywać jak wspaniały jest taniec dla dzieci i jaki ma wpływ na ich organizm.

1462017570921 1462017572051 http://blogiceo.nq.pl/wfwjaroszowie/2016/05/05/ruch-na-przerwach-i-innych-przedmiotach/

Te umiejętności taneczne często wykorzystujemy na różnych imprezach, również kibicując na turniejach sportowych. Poniżej zdjęcie ze StreetBall-a

kosz09Na przerwach przy letniej pogodzie dzieci pędzą na plac zabaw – potrafią wspinać się na drabinki i wykonywać różne ewolucje na sprzętach, nie wspominając już zabawy na huśtawkach czy ślizgawce.

DSC_0013W ciepłe dni nasze podwórko szkolne jest pełne dzieci i młodzieży, a jak tylko czas pozwala można pograć w tenisa stołowego. I nieważne są tu umiejętności, mi udało się złapać w akcji trzecioklasistów :-)

1463465871339 1463465871732Kto nie potrafi grać w ping – ponga lub nie ma ochoty skakać po drabinkach, nie chce też siedzieć w klasie i tańczyć, zawsze może wziąć kolorowe kredy i pójść pomalować po asfalcie. Często ten sposób wykorzystują dzieci ze świetlicy w oczekiwaniu na autobus, jest to również świetna propozycja ruchu, i to świeżym powietrzu.

IMAG0346IMAG0347Dzisiaj przyjeżdżając do pracy ujrzałam taki oto widok:

DSC_0035Serce się raduje gdy młodzież korzysta z roweru i przyjeżdża na nim do szkoły :-)

Nie można w tym całym opisie zapomnieć o berkach, zabawie w chowanego, przeskokach przez długą skakankę (dzieciaki uwielbiają tą aktywność), spacerach, zabawach z małymi lekkimi piłkami (tylko takimi możemy się bawić na podwórku podczas przerwy)

Z mojego punktu widzenia nasze przerwy są bardzo aktywne, uczniowie w większości mają dużą potrzebę ruchu a nasza szkoła skutecznie im to ułatwia i proponuje :-) Cieszymy się, że nasza szkoła jest nieduża i bezpieczna, bo między innymi to pozwala na aktywność dzieci na świeżym powietrzu.

Na innych przedmiotach nasi uczniowie również wykorzystują ruch:

- maluchy spacerują poszukując i podziwiając jak zmienia się przyroda w różnych porach roku

- na lekcjach przyrody i po lekcjach uczniowie pielęgnują naszą piękną roślinność wokół szkoły

- na zajęciach plastycznych wykorzystywane są okoliczne plenery (a jak wiadomo na świeżym powietrzu mózg pracuje lepiej :-) )

- dzieci wychodzą by poznać kierunki świata, zapoznać się z różnymi odległościami, wypróbować różne prędkości, zmierzyć naturalne pola itp.

Czyż takie lekcje z ruchem nie są przyjemniejsze i bardziej efektywne od tych tylko przesiedzianych w ławkach?

Ja jestem przekonana, że tak :-)

 

Dodaj komentarz


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php