SOS w Gimnazjum

SAMSUNG DIGITAL CAMERA18 listopada przeprowadzono w naszym Zespole Szkół aż dwa Sportowe Okrągłe Stoły, czyli debaty dotyczące wychowania fizycznego w naszej szkole.

Gdy przestali debatować młodsi koledzy z klas IV – VI do debaty przystąpili nasi gimnazjaliści. Formuła obrad była taka sama jak w szkole podstawowej, ciekawe było uczestniczyć w obu spotkaniach i móc porównać pracę na różnym poziomie wiekowym. Gimnazjaliści na początku dosyć ospale przystąpili do debaty ale z upływem czasu pracowali już bardzo efektywnie przedstawiając ciekawe propozycje. Na tej debacie również uczestniczyła Pani Dyrektor, która bardzo uważnie przysłuchiwała się dyskusji a poprowadziła ją pani vice Dyrektor, która doskonale pokierowała gimnazjalistami.

Podobnie jak młodsi koledzy, gimnazjaliści odpowiadali na pytania co jest dobrego a co złego w lekcjach wychowania fizycznego.

rSAMSUNG DIGITAL CAMERA żeSAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERAJak wyglądają lekcje według uczniów? Co im się podoba?

- podoba mi się to, że jest bardzo aktywnie

- poznajemy nowe dziedziny sportu

- miła atmosfera

- gra w piłkę nożną

- gra w piłkę ręczną

- jesteśmy bardzo zgrani

- różnorodność gier

Natomiast na pytanie co się uczniom nie podoba nie padło zbyt wiele odpowiedzi. Oto one:

- zbyt długa rozgrzewka

- za dużo ćwiczeń

- za dużo biegania

- zbyt mało gier zespołowych

Odebrałam te odpowiedzi nie jako krytykę ale raczej potwierdzenie, że pracuję dobrze, ponieważ dalej będziemy na lekcjach biegać, ćwiczyć, rozgrzewać się i nie tylko grać w gry zespołowe, bo wf daje mnóstwo możliwości :-)

Trochę rozczarowały wyniki pracy grup, które debatowały co można zmienić na lekcjach wychowania fizycznego – więcej gier, więcej zabaw drużynowych, mniej męczące rozgrzewki, krótsze rozgrzewki, sprzęty służące do gier. Porównując te propozycje z propozycjami podstawówki wypada to dosyć mało obiecująco. Można chyba wyciągnąć wniosek, że wf w obecnej formie im pasuje, nie mają większych oczekiwań :-)

W końcu przyszedł czas na wybór zadań programowych, które będziemy realizować w tym roku szkolnym. Uczniowie wybrali do realizacji dwa:

1. WF dla dziewcząt (podobnie jak młodsi koledzy) oraz

2. WF poza szkołą, poza salą gimnastyczną.

Pracując nad powyższymi zadaniami gimnazjaliści wyraźnie się zaktywizowali i przedstawili całkiem ciekawe propozycje jak można jej zrealizować.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERAPropozycje na wf dla dziewcząt:

- osobne grupy dla dziewcząt i chłopców (ta propozycja szczególnie zainteresowała naszą panią Dyrektor :-) )

- więcej zaangażowania

- większa aktywność

- bez podpierania ścian

- zumba

- taniec

- aerobic

- wf dla dziewczyn na Orliku w zimie

- siatkówka

- turnieje dla dziewcząt

Jeżeli chodzi o propozycje na wf poza szkołą również padło wiele ciekawych propozycji, między innymi – wyjazdy na lodowisko, basen, kręgle, wycieczki rowerowe, joga, tańce, bieganie po polnych drogach, narty, jazda na rolkach, spotkania ze sportowcami, wyjazdy na stadion i halę, fitness, siłownia. Muszę przyznać, że te propozycje bardzo mi się podobają, świadczą o tym, że w młodzieży drzemie potrzeba aktywności fizycznej i mają oni pomysły na nią :-)

 

 

 

 

Dodaj komentarz


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php