A może kolorowe patyczki?

W jaki sposób dzielicie klasę na drużyny? Czy w tradycyjny sposób – dwóch uczniów wychodzi na środek i wybiera kolejne osoby do grupy, czy jednak korzystacie z alternatywnych sposobów, które nie sprawiają przykrości najsłabszym? Zobaczcie na jakie wspaniałe rozwiązanie wpadli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Czułowie.

Pewnego razu obserwując lekcję historii w naszej szkole moją uwagę zwróciły drewniane patyczki, na których były umieszczone imiona uczniów. Przy wykorzystaniu tej formy byli oni losowani do odpowiedzi. Zainspirowany pomysłem, postanowiłem coś podobnego wykorzystać na swoich lekcjach. (…) Pomalowałem patyczki do lodów na 4 różne kolory (….).

SP w CzułowieTeraz losujemy patyczki i wszystko powierzamy losowi, który za każdym razem zaskakuje nas innymi składami drużyn. Każda ma równe szanse, a rywalizacje grupowe na lekcjach wf-u wyzbyły się formowania drużyn przez wzgląd na sympatię, osiągnięcia i możliwości sportowe uczniów.

Źródło: blog Szkoły Podstawowej w Czułowie:  „Zdrowe ciało, zdrowy duch poprzez ruch” 

7 Komentarzy

 • 11 kwietnia 2014 - 13:18 | Permalink

  Witam
  Również staram się stosować alternatywne sposoby podczas wyboru drużyn. Moja metoda jest prosta, może znana i trochę szalona. Do tego potrzebny jest kalendarz, który jest zrywany miesiącami – wtedy liczby są duże ;) . Wycinam sobie takie liczby (tyle ile potrzebuje) i zaginam, żeby nikt nie widział numeru. Następnie uczniowie losują numerki. I w zależności ile jest potrzebnych drużyn mówię, że od numeru np. 1-5 to drużyna numer 1, od numeru 6-10 -drużyna numer 2, a od numeru 11-15 – drużyna numer 3. Uczniowie przyporządkowują się wtedy do odpowiednich grup.
  Oczywiście takie numerki można sobie samemu napisać, zalaminować i mieć je na stałe, albo mieć stary kalendarz i go wykorzystać :) .
  Przyznam jednak, że pomysł Szkoły Podstawowej w Czułowie jest fantastyczny i się na niego przerzucę. Plusem ich metody jest to, że patyczki zostaną na stałe i w każdej chwili będą pod ręką. Teraz mi tylko pozostało zabrać się za jedzenie lodów, w celu zdobycia większej ilości patyczków ;) ;) ;)

  Pozdrawiam
  http://blogiceo.nq.pl/pasjag8/

  • wfzklasa
   17 kwietnia 2014 - 11:12 | Permalink

   Pani Katarzyno dziękujemy za kolejny pomysł:)

 • zsbiezdrowo
  13 kwietnia 2014 - 08:03 | Permalink

  Patyczki- pomysł doskonały i szybki!
  Ale słabi nie muszą zostawać na końcu , oni też mogą wybierać drużyny.

 • kopernikwf
  15 kwietnia 2014 - 20:36 | Permalink

  Jestem zdziwiona, że ktokolwiek jeszcze stosuje system gdy najlepsi wybierają sobie drużyny… Patyczki są może fajne dla dzieciaków, dla starszych wystarczy odliczanie wszelakie… Trzeba być troszkę kreatywnym mi się sprawdza podział na „stare – urodzone w pierwszym półroczu” ” młode – urodzone w drugim półroczu” , długie włosy – krótkie włosy, długie spodnie- krótkie spodenki. I wtedy jest większa radość, gdy młode ograją stare hihi…
  Jeśli ktoś jednak stosuje ten stary system to proponuje, alternatywę którą od czasu do czasu sama stosuję, gdy wybierają dwie osoby, ale kapitan wybiera nie dla siebie , ale dla przeciwnej drużyny na zmianę, w ten to wspaniały sposób najlepsi zostają na końcu :D
  Monika Baran
  http://blogiceo.nq.pl/kopernikkaliszwf/

  • wfzklasa
   17 kwietnia 2014 - 11:10 | Permalink

   Pani Moniko, bardzo dziękujemy za podzielenie się swoim doświadczeniem. Dokładnie o to chodziło, aby w komentarzach napisać o własnych dobrych praktykach zgodnie z pytaniem na początku wpisu – „jak dzielicie klasę na drużyny?” :) . W ten sposób nasza baza się powiększa i każdy może wybrać coś dla siebie. Pozdrawiamy!

 • gimnazjum_rozbity_kamien
  26 kwietnia 2014 - 20:53 | Permalink

  Bardzo praktyczne pomysły, na pewno dzięki nim unikniemy rutyny :) Ja zawsze losowo wyznaczam osoby, które wybierają drużyny. Każdy ma szansę bycia kapitanem, ale kolorowe patyczki też mogą się sprawdzić :)
  Dziękuję za praktyczne wskazówki podane przez autorkę bloga kopernikwf.
  Pozdrawiam!

 • Inga Matecka
  25 listopada 2015 - 20:02 | Permalink

  Bardzo fajny pomysł.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php