Ruch na przerwach i innych lekcjach z wykorzystaniem liny

Zadania do wyboru już opisane, a my nie możemy przestać się zachwycać Waszymi pomysłami na ich realizację. Jako pierwsze prezentujemy dobre praktyki ze Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie. Pani Beata Sobczak – Kuca do zadania podeszła innowacyjnie i wymyśliła kilka gier i zabaw ruchowych z wykorzystaniem zwykłej liny. Dzieci zaangażowały się w nie w 100%, a ich entuzjazm rósł z każdym nowym ćwiczeniem. Zapraszamy do zapoznania się z relacją opublikowaną na blogu szkoły.

Zainspirowana uatrakcyjnianiem czasu wolnego uczniów, postanowiłam skupić się na tych, którzy spędzają dużo czasu w oczekiwaniu na lekcje lub po ich zakończeniu. Duża liczba dzieci przebywa na świetlicy szkolnej już od wczesnych godzin rannych, zatem czas ten powinien być atrakcyjny i nie nużący, aby dzieci szły na lekcje pełne werwy i chęci do kolejnych, szkolnych wyzwań.Zatem wśród wielu ciekawych form spędzania czasu wolnego na świetlicy – nie może zabraknąć propozycji z zakresu AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ.Przez cały rok szkolny realizowane są przez nauczycieli zabawy ruchowe, taneczne, rytmiczne z wykorzystaniem m.in. pantomimy, zabawy z piłką na sali gimnastycznej, gry w pingponga bieganego i tradycyjnego na PINGPONGOWYCH KORYTARZACH, itp. Zagospodarowanie czasu wolnego w sposób aktywny ruchowo przed zajęciami uczniów jest trudne, ze względu na brak możliwości skorzystania z sali gimnastycznej lub korytarzy z powodu odbywających się w klasach i na sali lekcji.

 Co zatem zrobić, aby zaproponować uczniom coś nowego i atrakcyjnego?…

W związku z tym postanowiłam wykorzystać jeden ze szkolnych sprzętów sportowych, który nie był jeszcze wykorzystywany do zabaw i ćwiczeń na świetlicy, a który uczniowie bardzo lubią.

Tak oto głównym bohaterem kilku godzin wspaniałej zabawy została… LINA.

sw25sw4-300x168

sw31-300x168

Pani Beata przygotowała 7 zabaw z wykorzystaniem liny:

1. Przeciąganie liny

2. Obrazki z liny

3.  Figury przestrzenne z liny

4. Kotek i myszki

5. Kotek i zaczarowane myszki

6. Labirynt

7. Tor przeszkód z liny do gry w kapsle

Ich opis wraz ze zdjęciami znajdziecie na blogu szkoły: WF Z KLASĄ w SP.31 w Częstochowie

Gorąco polecamy, a zabawy dodajemy do dobrych praktyk WF z Klasą.

2 Komentarzy

 • mstec
  26 kwietnia 2015 - 22:05 | Permalink

  linę również wykorzystamy ale w nieco inny sposób – oczywiście na przerwach ( dzięki za podpowiedz ) – pozdrawiamy

 • Inga Matecka
  25 listopada 2015 - 20:27 | Permalink

  Każdy pomysł jest dobry aby dzieci robiły coż pożytecznego na przerwach. W naszej szkole najlepiej sprawdziła się Aktywna przerwa z wykorzystaniem aerobiku.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php