Czytaj, komentuj, dyskutuj – 7 zasad dobrego komentarza

W programie WF z Klasą komentarze to bardzo ważny element komunikacji między uczestnikami programu a zespołem blogowym CEO.

To właśnie w komentarzach moderatorki podpowiadają, gdzie warto zajrzeć, co uzupełnić, co poprawić, aby zaliczyć program.

Prosimy, abyście odnosili się do wskazówek opublikowanych na Waszych blogach.

Czytajcie, komentujcie, dyskutujcie! Razem stwórzmy dialog, który pomoże w budowaniu bazy dobrych praktyk WF. 

Jak skomentować wpis moderatorki? Do wyboru macie 2 możliwości:

- po zalogowaniu na swój kokpit wystarczy kliknąć „odpowiedz” pod treścią danego komentarza,

lub

 - z poziomu bloga, w ramce „treść komentarza” wpisać informacje, a następnie kliknąć „wyślij komentarz”.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Korzystając z okazji zachęcamy Was także do komentowania blogów innych szkół.

Jak skomentować wpis kolegi/koleżanki?

15503622863_6665b70a22_mNa każdym blogu możemy komentować wpisy i strony. Ramka do wstawienia komentarza znajduje się pod treścią wpisu/strony. Jeśli jesteście zalogowani na swój blog wystarczy, że wpiszecie w ramce treść komentarza, czyli to, co chcecie przekazać autorom bloga, przepisujecie kod z ramki (tak zwany kod CAPTCHA), a następnie klikacie “Wyślij komentarz”.

Warto komentować będąc zalogowanym na swój blog. Dlaczego? Ponieważ wówczas zliczają się Wasze komentarze, niezbędne do uzyskania odznaki „Blog na medal”.

Na koniec zamieszczamy 7 zasad dobrego komentowania przygotowanych przez zespół programu Szkoła z Klasą 2.0:

1. Komentarz może dotyczyć całego bloga lub tylko jednego wpisu. Ważne jest, żeby odnosił się konkretnie do treści, który przeczytaliśmy. Komentarz w stylu: ”Wpadnijcie na nasz blog” nie jest komentarzem w pełnym znaczeniu tego słowa, tylko reklamą własnego bloga.

2. Komentarz nie musi być długi, wystarczy że napiszemy kilka szczerych, przemyślanych zdań.

3. Dobry komentarz powinien być konkretny, tzn. powinien dotyczyć wybranej rzeczy, która nam się podoba na blogu, we wpisie lub która budzi nasze wątpliwości. Komentarz typu: „Super blog!” jest komentarzem, z którego niewiele możemy się dowiedzieć. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nie przekazuje autorom blogu żadnych wskazówek i informacji na temat ich pracy.

4. Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy bloger ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalimy, wskażmy konkretnie, co nam się podoba! To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.

5. Nie bójmy się pisać, że coś nam się nie podoba. Wskazujmy rzeczy, których nam brakuje na odwiedzanym blogu, podpowiadajmy, dopytujmy, jeśli coś wydaje nam się niejasne. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba tylko trzymać się pewnych zasad, czyli…

6. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę. Krytykując czyjąś pracę, nie ulegajmy emocjom, nie używajmy obraźliwych słów i zwrotów, przestrzegajmy netykiety, bądźmy zawsze kulturalni – to podstawa!

7. Piszmy takie komentarze, jakie sami chcielibyśmy otrzymać!

Zdjęcie: flickr_ntr23_bubles button_by-nc-sa_2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php