Nowe odznaki blogowe

Nowa edycja programu to i nowe odznaki blogowe dla najaktywniejszych szkół i uczestników WF z Klasą. Zapoznajcie się z opisem 3 dodatkowych wyróżnień: Aktywne Grono Pedagogiczne, Korzystamy z Dobrych Praktyk oraz Szkoła Przyjazna Wychowaniu Fizycznemu.

Zależy nam, żeby dzięki odznakom czytelnicy blogów – rodzice, inni nauczyciele, dyrektorzy, a także uczniowie – od razu widzieli, że jesteście aktywnymi, pomysłowymi nauczycielami, a Wasza placówka to prawdziwy ośrodek sportowej aktywności.

Przeczytajcie poniżej co należy zrobić, aby daną odznakę otrzymać:

Aktywne Grono Pedagogiczne

To wyróżnienie dla Szkolnego Zespołu WF, który aktywizuje grono pedagogiczne i włącza je aktywnie w działania na rzecz promocji sportu w szkole.

Aby otrzymać tę odznakę należy na blogu opublikować co najmniej 3 pomysły na zaktywizowanie nauczycielek i nauczycieli w całej placówce.

 • Nauczyciele innych przedmiotów włączają się w działania na rzecz aktywizacji fizycznej uczniów, np. organizują aktywne przerwy, prowadzą ćwiczenia śródlekcyjne na swoich lekcjach i w miarę możliwości, uczą swoich przedmiotów na sportowo (np. lekcja geografii w terenie podczas rajdu turystycznego).
 • Nauczyciele wychowania fizycznego aktywizują ruchowo całe grono pedagogiczne. Uczniowie będą chętniej ćwiczyć, jeśli dorośli – nie tylko
  WF-iści – będą dla nich przykładem.

Zależy nam na tym, aby pokazać jak to się robi w Waszej szkole. Czy nauczyciele WF organizują dodatkowe zajęcia np. z aerobiku dla pozostałych koleżanek i kolegów? A może wspólnie bierzecie udział w lokalnych maratonach lub rajdach? Być może nauczyciele innych przedmiotów już zostali zaangażowani w przygotowania do Lokalnej Akcji Sportowej? Jeśli jakieś działania przerodziły się w regularne praktyki, warto napisać jak udało się to osiągnąć.

 aktywnegrono

Korzystamy z Dobrych Praktyk

Odznaka ta przyznawana jest za korzystanie z Dobrych Praktyk innych nauczycieli z programu WF z Klasą. Aby ją otrzymać nauczyciel powinien wykonać trzy kroki:

 • Wybrać dowolny scenariusz, pomysł na lekcję lub na dodatkowe zajęcia, które opublikowaliśmy w zbiorze Dobrych Praktyk na Pintereście lub które sam znajdzie na blogach innych szkół.
 • Następnie przeprowadzić je w swojej szkole, dowolnie je modyfikując i dostosowując do panujących warunków, posiadanego sprzętu, ilości uczniów, itp.
 • Opisać na swoim blogu relację z realizacji pomysłu z innej szkoły, zaznaczając skąd pochodzi oryginalny pomysł (podając link do wykorzystanej „dobrej praktyki” lub do bloga, na którym znaleziono inspirację). Warto podzielić się tym co się udało, co było trudne, nad czym warto jeszcze popracować.

Wykorzystanie co najmniej 3 pomysłów i ich dobre opisanie na blogu, gwarantuje Wam odznakę „Korzystamy z DP”.

 korzystamyDP

Szkoła Przyjazna Wychowaniu Fizycznemu

Odznaka przyznawana jest za wprowadzenie nowatorskich rozwiązań i ciekawych pomysłów na organizację lekcji wychowania fizycznego, które sprawią że WF będzie przyjemny, bezproblemowy, sprawiedliwy i nikt nie będzie chciał się z niego zwalniać.

W odróżnieniu od odznaki „Innowacyjny WF”, tutaj nie chodzi nam o pomysły na urozmaicenie lekcji, ale o drobne elementy ułatwiające ich organizację.

Aby otrzymać tę odznakę na blogu muszą znaleźć się co najmniej 3 propozycje na interesujące rozwiązania organizacyjne:

 • W szkole wprowadzane są nowe, nietypowe rozwiązania ułatwiające przygotowanie do lekcji wychowania fizycznego – np. wypożyczalnia strojów do ćwiczeń, wypożyczalnia gumek do włosów, zblokowane lekcje WF na koniec dnia.
 • Nauczyciele wsłuchują się w  potrzeby swoich podopiecznych i starają się na nie odpowiadać w kreatywny sposób (np. słoik szczęścia, do którego uczniowie wrzucają swoje pomysły na lekcje, losowy podział na drużyny za pomocą patyczków do lodów).
 • Dyrekcja szkoły i inni nauczyciele starają się wyjść naprzeciw potrzebom młodych ludzi i wprowadzają dogodności także w infrastrukturze szkoły – np. zapewnienie pryszniców, luster w szatniach, czy szafek do trzymania ręczników i strojów na WF.

Opis pomysłu powinien być inspiracją dla innych nauczycieli i umożliwiać im wykorzystanie go w swojej szkole. Dlatego należy zwrócić uwagę czy jest on dostatecznie szczegółowy i zawiera wszystkie niezbędne informacje. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre inicjatywy być może wymagają nakładów finansowych. Sugerujemy zatem, aby dołączyć opis tego jak udało się pozyskać fundusze na ich realizację lub wręcz przeciwnie – jak udało się to osiągnąć bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 przyjaznaWF

UWAGA: Odznaki przyznajemy zarówno za aktualne działania szkół, jak i za inicjatywy prowadzone w ubiegłym semestrze.

Życzymy wielu sukcesów!

Zespół programu WF z Klasą

3 Komentarzy

 • Renata
  28 lutego 2015 - 20:34 | Permalink

  Super, że można zdobyć nowe odznaki blogowe, co prawda do tej pory jeszcze żadnej nie otrzymaliśmy. Dlatego też ucieszyłam się, że nasz blog został zauważony w grudniu, może uda się tym razem zapracować na odznakę.Może Aktywne Grono Pedagogiczne lub Korzystamy z Dobrych Praktyk. Czas pokaże, wiadomo, nie robimy tego dla odznak, ale zawsze nawet najmniejsze wyróżnienie cieszy, nie tylko nauczycieli.
  Pozdrawiam

  • wfzklasa
   2 marca 2015 - 12:59 | Permalink

   Pani Renato, trzymamy kciuki za Wasze sukcesy! Proszę aktywnie działać, a odznaka na pewno pojawi się na Waszym blogu :) Pozdrawiamy!

 • 21 kwietnia 2015 - 15:51 | Permalink

  Świetnie :)
  każda odznaka cieszy blogowiczów i administratorów!!!
  Kamyk ostatnio opublikował…VII Europejski Tydzień SportuMy Profile

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php