Lekcje poza szkołą czas zacząć!

Za oknem coraz cieplej więc nie ma co dłużej zwlekać – czas na lekcje poza szkołą! Rolki, siłownie terenowe, nordic walking, wycieczki rowerowe – to tylko kilka pomysłów tegorocznych uczestników programu WF z Klasą.

Przeczytajcie jak aktywnie i z pomysłem spędzać czas z uczniami na dworze.

1. W IV Liceum Ogólnokształcącym w Tychach lekcje WF realizowane są na „stawkach”, czyli terenach wokół dwóch małych stawów otoczonych drzewami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPostanowiłyśmy dzisiaj z dziewczynami z II b zażyć trochę ruchu na świeżym powietrzu. Wszystko świetnie się udało. Dokonałyśmy podziału na grupy. I tak jedna grupa skupiała zwolenniczki biegania, druga spacerowała z kijkami, zaś trzecia ćwiczyła na otwartej siłowni. Po wykonaniu danej aktywności dziewczęta dokonywały zmian i próbowały następnej. Pogoda była doskonała, były to świetnie i aktywnie spędzone chwile. Mam nadzieję, że uczennice będą w swoim wolnym czasie także próbować tych form aktywności ruchowej.

Całość relacji dostępna na blogu szkoły: Ruch to zdrowie

 

2. W Szkole Podstawowej nr 37 w Bielsku – Białej wraz z pierwszymi promieniami słońca, uczniowie opuszczają salę gimnastyczną!

Zaświeciło wiosennie słońce, poprawiając nasze humory. Dodatkowa energia wstąpiła w nas. Chcąc ją pozytywnie spożytkować wyszliśmy na szkolne podwórko. Ale ta lekcja była inna niż wszystkie, nie tylko z powodu pięknej pogody ale dlatego, że mogliśmy wrócić do hulajnogi i rolek.

W innym wpisie przeczytać można: sp37_bielsko-biała

Młodzi ludzie chcący dbać o swoje ciała bardzo często trafiają na siłownię i rzucają się na wszystkie przyrządy nie zwracając uwagi na to, że zanim osiągną wymarzoną sylwetkę mogą sobie zrobić krzywdę. Zbyt szybkie tempo, za duże obciążenia, niewłaściwa dieta w połączeniu z wysiłkiem to najczęstsze pułapki, w które wpadają młodzi. Jak ich uniknąć?

Rozmawiamy o tym z uczniami, wskazujemy odpowiednie dla wieku, rozwoju,sprawności ćwiczenia. Posiadamy w szkole profesjonalną siłownię lecz dziś, postanowiliśmy skorzystać z tej na świeżym powietrzu.

Więcej na blogu szkoły: wf = zabawa

3. Gimnazjum nr 41 w Warszawie wykorzystuje bloki 2-godzinne na aktywności poza szkołą.

W tym miejscu przedstawię jak realizujemy zadanie „lekcje wf-u poza szkołą”. Bardzo dużym plusem takich akcji jest to, że wf jest ostatnią lekcją uczniów, lub w bloku 2 godzinnym. Mamy wtedy nieograniczoną możliwość korzystania z obiektów sportowych w najbliższej okolicy i nie tylko. Wszystko zależy od chęci nauczyciela, uczniów i ich pomysłów.

gim41wawMy swój wf poza szkołą zaczęliśmy realizować już we wrześniu, kiedy piękna pogoda sprzyjała odwiedzaniu pobliskich boisk i spędzaniu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wykorzystaliśmy do tego Agrykolę – wspaniałe miejsce z boiskiem do piłki nożnej, pełnowymiarowym boiskiem po piłki ręcznej, koszykówki i dwoma boiskami do piłki siatkowej. Uczniowie – zarówno chłopcy jak i dziewczynki dopominali się o wyjścia poza szkołę – szczególnie, że nasze szkolne boisko było w tym czasie w remoncie. Przy układzie planu gdzie klasy mają 2 godziny wf był to raj dla uczniów. Mogli sobie podyskutować w drodze na boiska, „wyszaleć się” przy piłce i jeszcze „doprawić” się powrotem pod górkę. Wszyscy byli zachwyceni łącznie z nauczycielami – w końcu dla nas takie wyjścia też są dużym odciążeniem od hałasu odbijającego się od ścian sal gimnastycznych i szkolnych korytarzy :) Dodatkowo w dobry nastrój wprawiała mnie świadomość, że nawet uczniowie niećwiczący chcąc – nie chcąc brali udział w aktywności fizycznej (w końcu spacer to też aktywność) :)

Kolejnym krokiem i sposobem na wyjście poza szkołę było rozpoczęcie rowerowych wycieczek oraz wyjścia na pływalnię. Musieliśmy troszkę wpasować się w rozgrywki Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, ale udało się mimo wszystko zrealizować również „wyjścia na rowery”. Ułatwił nam to pan odpowiedzialny za rowery miejskie w Warszawie, który zgłosił swoją pomoc w dostarczeniu rowerów gdyby było ich za mało przy stacji wypożyczania oraz umożliwił wypożyczanie więcej niż jednego roweru na osobę.

Więcej o akcji wypożyczenia rowerów możecie przeczytać na blogu szkoły: Z przyjemnością dla siebie…przykładem dla innych.

A Wy jaki macie pomysł na lekcje poza szkołą? Czekamy na kolejne relacje na Waszych blogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php