Szczypiorniak na WF-ie

Lekcje z mistrzem, projekty edukacyjne, treningi poza szkołą – wszystko kręci się wokół piłki. Tylko, że w tej edycji jest to piłka ręczna.

W Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Łaziskach Górnych uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: czy warto uprawiać piłkę ręczną? Ich projekt edukacyjny trwał od września do listopada 2014 roku.

Jego celem było:

  •  zainteresowanie młodzieży swoją pasją – piłka ręczna jest sposobem spędzania wolnego czasu;
  • przedstawienie podstawowych informacji dotyczących tej dyscypliny;
  • pokazanie, że ciężka praca przynosi efekty w postaci sukcesów sportowych;
  • jak ważna jest rola trenera w formowaniu drużyny;
  • przekazywanie wiedzy i umiejętności na temat współpracy i odpowiedzialności w grupie.

Projekt zrealizowano na treningach sportowych w klubie MOSiR Polonia Łaziska Górne, na zajęciach pozalekcyjnych, podczas przerw śródlekcyjnych. Jakie były zadania uczniów na poszczególnych jego etapach dowiecie się z relacji opublikowanej na blogu szkoły: Bądź FIT!

Tymczasem w tym miejscu prezentujemy Wam rezultaty działań i osiągnięcia uczniów:

W Gimnazjum nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku uczniowie spotkali się z Adamem Wiśniewskim – piłkarzem ręcznym, reprezentantem Polski, zawodnikiem Wisły Płock. Pan Adam przeprowadził z uczniami klasy sportowej krótki trening doskonalący ich umiejętności gry w szczypiorniaka. Lekcja z mistrzem z pewnością była atrakcyjnym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci młodych sportowców. Fotorelacja z tego spotkania, historia piłki ręcznej oraz gry i zabawy przygotowujące do gry właściwej znajdują się na blogu szkoły: „WF z Klasą – Gimnazjum nr 2 w Płońsku”.

Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim spotkali się z Krzysztofem Lijewskim, również reprezentantem Polski w piłce ręcznej. Pochodzący z Ostrowa zawodnik miał okazję obejrzeć swoich następców przy okazji pokazowego meczu piłki ręcznej pomiędzy reprezentacjami Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Ostrowskiej „Dziewiątki”.

Pełną relację z tego spotkania znajdziecie na bogu szkoły: „Ostrowska dziewiątka”

A jak zostać mistrzem? Najlepiej trenować już od najmłodszych lat. W Szkole Podstawowej nr 16 z klasami integracyjnymi w Rudzie Śląskiej już w II klasie uczniowie poznają podstawy gry w piłkę ręczną.

Tym razem zaproponowaliśmy zajęcia nauki podań i chwytów oraz kozłowania mini piłki ręcznej w grach i zabawach . (…)Uczniowie zostali podzieleni na 6 zespołów. Z kolei każdy rząd został podzielony na pół i ustawiony naprzeciw siebie. W lekcji wykorzystano piłki ręczne, pachołki oraz szarfy. Tak ustawione zespoły wykonywały szereg ćwiczeń (w miejscu i w ruchu) oswajających z piłką ręczną. Nie obyło się bez śmiechu i dobrej zabawy. Uczniowie ćwiczyli podania i chwyty a także próbowali zmierzyć się z kozłowaniem piłki ręką lewą i prawą.

W zajęciach pomagali uczniowie klasy VI. Jak przebiegała ich współpraca z młodszymi kolegami i koleżankami dowiecie się z bloga „Czas na sport…”

Do gry w piłkę ręczną potrzebne są: piłka, partnerzy do gry (7 osób w każdej drużynie) oraz boisko. Z tym ostatnim może być najwięcej problemów, bo powinno ono wynosić 40×20 m. Nie każda szkoła posiada tak duże boiska, dlatego często szukają one innych sposób na trenowanie tej dyscypliny.

Udział w zawodach rozgrywanych na hali MOSIR był dla naszych zawodniczek dobrą okazją do przećwiczenia taktyki obrony i ataku na boisku o oficjalnych wymiarach, czego brakuje na naszej sali gimnastycznej, która jest dużo mniejsza i dlatego nie jest możliwe tam rozegranie meczu piłki ręcznej a jedynie przeprowadzenie fragmentów gry. Udział naszego zespołu w zawodach rozpalił w jednej z naszych reprezentantek motywację do wznowienia treningów z piłki ręcznej. Wznowienia ponieważ ta gimnazjalistka trenowała tą dyscyplinę w szkole podstawowej ale po jej ukończeniu zaprzestała ponieważ jak twierdzi, chciała spróbować swych sił w innej dyscyplinie – w sztukach walki. Lekcja poza szkołą była więc dla naszych gimnazjalistek pożyteczną lekcją.

Więcej na blogu Gimnazjum nr 3 w Żorach ”WF z Klasą w G – Żory”

Na koniec zachęcamy do współpracy z innymi nauczycielami z Waszego regionu – razem możecie dzielić się nie tylko boiskami, ale również wiedzą i umiejętnościami.

Przeczytajcie jak to robią w Łodzi:

Nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły ściśle współpracują z trenerami pobliskiego Gimnazjum nr 14. Jest to szkoła, w której króluje piłka ręczna, a jej zawodnicy odnoszą wielkie sukcesy w tej dyscyplinie sportu. (…) Nauczycielka wychowania fizycznego Gimnazjum nr 14, Agnieszka Kowalska, trener II klasy piłki ręcznej poprowadziła w naszej szkole lekcję dla uczennic klas VI – tych. Temat lekcji: „Gry i zabawy z elementami piłki ręcznej”. Pierwsza część lekcji to rozgrzewka oraz ćwiczenia oswajające z piłką, podania półgórne P i LR, doskonalenie kozłowania piłki P i LR w miejscu i w ruchu. Druga część to zastosowanie w/w elementów w grach i zabawach. Po lekcji pani Agnieszka wyróżniła najsprawniejsze uczennice i pochwaliła wszystkie uczestniczki zajęć za zaangażowanie. Zachęcała również do uprawiania tej dyscypliny sportu i zaprosiła do udziału w treningach.

 Więcej na blogu Szkoły Podstawowej nr 58 w Łodzi „Melchiorówka SP 58 Łódź”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php