Moderatorka poleca – szczyty zdobywaj!

W dzisiejszym cyklu moderatorka poleca chcemy zwrócić Waszą uwagę na regionalne atrakcje. Wiele szkół postawiło tej jesieni na aktywną turystykę. Przepiękne widoki i pejzaże, świeże powietrze, dziesiątki pokonanych kilometrów, tysiące spalonych kalorii,  interdyscyplinarność nauczania, nowe doświadczenia i odkrywanie swojej „małej ojczyzny” – to tylko kilka zalet takich lekcji.

Zachęcamy Was do podążania, wraz z moderatorką Anią, 3 szlakami: historycznym, turystycznym oraz ptasich wędrówek.

Dlaczego? Najlepsze wyjaśnienie znajdziecie na na blogu Gimnazjum nr 21 w Bielsku-Białej:

gim21bielsko-białaTurystyka jest jednym z najpopularniejszych narzędzi oddziaływania na młodzież szkolną. Sumuje w sobie cele i zadania: poznawcze, kształcące, wychowawcze i rekreacyjno – sportowe. Bliskość kontaktu pomiędzy wychowawcą a młodzieżą oraz między poszczególnymi wychowankami ułatwia kształtowanie ich postaw. Stają się one trwałymi składnikami osobowości uczniów. Mogą to być np. postawy współdziałania, tolerancji, patriotyzmu czy aktywności. Kształtują się u młodzieży nawyki społecznego postępowania, koleżeńskość i umiejętność współżycia w grupie. Uprawianie turystyki daje młodzieży sposobność spotykania i kontaktowania się z innymi ludźmi.

Dlatego poprzez wycieczki górskie, wędrówki i obcowanie z przyrodą chcemy, aby młodzież nabyła umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, kształtowała odwagę, zaradność i wytrwałość, a także rozwijała koleżeńskość, współodpowiedzialność i obowiązkowość.

Do tej pory nauczyciele z tej placówki zorganizowali szkolny rajd górski na Błatnię (szczyt górski o wysokości 917 m n.p.m.) oraz trekking wokół najwyższej góry w ich okolicy – Skrzycznego (1257 m n.p.m). Więcej na blogu: Rzeźbimy charakter przez sport

Klasa III z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim wybrała się na wycieczkę „Sokołowskim Szlakiem Historycznym”. Jestem przekonana, że w wielu miejscowościach znajdziecie różne bogactwa historyczne czy kulturowe, które mogą stać się celem Waszego spaceru.

Od roku w mieście jest wytyczony szlak historyczny. W miejscach związanych z historią miasta pojawiły się tablice informujące o ważnych faktach, postaciach i ciekawostkach z dziejów Sokołowa. Wielu uczniów podczas wycieczki po raz pierwszy zauważyło tablice i to co jest na nich zapisane. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści, chcieli „odnaleźć” więcej tabliczek i przedłużyć spacer. Czyli cel – zachęcenie uczniów do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, pokazanie, że historia ich okolicy jest ciekawa – został osiągnięty!

W tym roku nauczyciele zdecydowali, że w ramach naszego programu zrealizują ścieżkę  turystyczno-regionalną. Już nie możemy doczekać się ich kolejnych wpisów na blogu: Ćwiczymy z klasą w 1ce

Na koniec przykład ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Szczecinie gdzie działa szkolne koło „Na rowerowym szlaku”, którego jestem wielką entuzjastką :)

To już nasze drugie spotkanie w tym roku szkolnym, tym razem w rajd rowerowy wpletliśmy elementy przyrodnicze – ruszyliśmy „Szlakiem ptasich wędrówek”. I nie była to łatwa wyprawa, cel – Jezioro Świdwie, oddalony był o 16 kilometrów. Niby nie dużo ale jeżeli uwzględni się rodzaj rowerowego szlaku – a przeważały leśne, piaszczyste dukty – było to poważne wyzwanie. (…) W październikowym słońcu leśna droga mieniła się wszystkimi kolorami tęczy – było przecudnie. Rezerwat Ptactwa Świdwie – to unikatowy w skali europejskiej rezerwat ptactwa wodnego i błotnego. Tajemnice rezerwatu odkrywał przed nami pan Jakub (tata Michała). Dowiedzieliśmy się wielu bardzo ciekawych rzeczy. Czy wiecie, że łącznie w okresie lęgowym przebywa nad jeziorem ponad 160 gatunków ptaków. Ochroną objęto tutaj żurawie, wilgi, błotniaki, derkacze, gęsi i wiele innych. Obszar rezerwatu to również terytorium łowieckie bielika. Świdwie jest także ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku dziesiątek tysięcy ptaków, które odpoczywają tutaj w trakcie w swoich wędrówek pomiędzy północną Skandynawią a basenem Morza Śródziemnego.

Więcej na blogu: Na SporTowO w naszej szkole…

Mam nadzieję, że zainspirujecie się tymi działaniami i niebawem sami skusicie się na zdobywanie szczytów –  nie tylko górskich ;)

Czasami ważniejsza od osiągnięcia celu jest sama wędrówka. Powodzenia!

Ania Gilla

 

Jeden komentarz

 • jolantareszkogmail.com
  20 kwietnia 2016 - 20:05 | Permalink

  Rajdy rowerowe i piesze oraz wycieczki to bardzo dobry pomysł na aktywność sportowa wśród dzieci. Również w naszej Szkole Podstawowej w Pliszczynie organizujemy takie wyprawy. Na jesieni oraz na wiosnę wyruszamy na okoliczne trasy i za każdym razem poznajemy coś nowego.
  W każdą taką wyprawę wplatamy różne wiadomości z wielu dziedzin nauki – przyrody, historii, religii czy techniki.Dzięki temu w łatwy i przyjemny sposób nasi uczniowie zdobywają nową wiedzę a przy tym poprawiają swoją kondycję i sprawność fizyczną:) .

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php