Recepta na sukces? SPORT i pasja

W minionym semestrze dużym powodzeniem cieszyło się zadanie „Sport receptą na sukces”. Dlaczego? Bo Nauczyciele z Klasą wiedzą, że wychowanie fizyczne to nie tylko sport, ale również obszar kształtowania kompetencji niezbędnych w dorosłym życiu, takich jak współpraca, wytrwałość, cierpliwość, koncentracja, twórcze radzenie sobie z przeciwnościami, stresem i porażkami , a także odwaga i podejmowanie nowych wyzwań. Sport jest receptą na sukces i zgodnie z naszym hasłem rzeźbi nie tylko ciało, ale również charakter.

Wiedzą też o tym uczniowie 3 szkół – z Opola, Gdyni i Bytomia, gdzie przez pierwszy semestr nauczyciele postawili na umacnianie swoich podopiecznych w przekonaniu, że mistrz drzemie w każdym z nas.

Przeczytajcie jakie działania podjęli w tym kierunku.

1. Szkoła Podstawowa nr 23 w Gdyni

Sport najczęściej rozumiany jako, czynność, która pozwala na poprawienie sprawności fizycznej, może być też sposobem na spędzanie czasu wolnego, ale także pomysłem na własne życie. Ma wiele zalet a największa to kształtowanie charakteru. Sportowa „szkoła życia” uczy odwagi, uczciwości, odpowiedzialności, systematyczności, dążenia do postawionego celu. Realizując zadanie chcieliśmy pokazać dzieciom, że aktywność fizyczna, to nie tylko droga do olimpijskich medali, ale to też obszar kształtowania kompetencji niezbędnych w dorosłym życiu.

Jak udało im się to osiągnąć?

Na początek zorganizowali spotkanie z panią psycholog, która rozmawiała z uczniami o korzyściach płynących z uprawiania sportu, o tym, że trudno oczekiwać efektów bez zaangażowania oraz ciężkiej pracy.

Potem odbyły się spotkania z uczniami, którzy dzielili się swoimi sportowymi pasjami:

  • Malwina Domańska – swoimi umiejętnościami tanecznymi podzieliła się z koleżankami. Zainteresowanie było tak wielkie, że dziewczynki poprosiły, by takie zajęcia odbywały się raz w tygodniu. Malwina uczy koleżanki podstawowych kroków wybranych tańców, swoją postawą i zaangażowaniem skutecznie motywuje je do działania. sp23gdynia
  • Kamil Skręta - szkolny „Lewandowski” od lat trenuje piłkę nożną. Pod okiem nauczyciela prowadził zajęcia dla koleżanek i kolegów, które zadziwiły nawet naszą panią pedagog.

Po spotkaniach ze szkolnymi sportowcami, przyszedł czas na prawdziwych mistrzów.

Zastanawialiśmy się, kogo zaprosimy na „Lekcje z mistrzem”, długo nie musieliśmy szukać, bo mistrza mamy w naszej szkole. Pani Klaudia Poskróbek (Tereszkiewicz), obecnie nauczyciel wspomagający, bardzo zaangażowana w swoją pracę, młoda, szczęśliwa mama to wielokrotna Mistrzyni Polski Juniorek Starszych i Młodszych, wielokrotna najlepsza zawodniczka w turniejach piłki ręcznej, reprezentantka Polski Juniorek Starszych i Młodszych w latach 1998 – 2002, grała w AKS Gdynia, później Izohan i Vistal Gdynia.

Jesteśmy przekonani, że było to bardzo inspirujące spotkanie dla uczniów tej placówki.

Całość relacji z tego zadania dostępna jest na blogu: Zdrowo i sportowo w SP 23 w Gdyni

2.  Szkoła Podstawowa nr 38 im. Jana III Sobieskiego w Bytomiu

Z podobnego założenia wyszli nauczyciele w Bytomiu. Na ich blogu możemy przeczytać:

To naszą rolą jest pokazanie młodemu człowiekowi, że warto uwierzyć we własne możliwości i siły, że nie należy bać się podejmowania nowych działań i, że porażki to nowe doświadczenie, zadanie do odrobienia, albo „power” do dalszego działania.

Realizację zadania rozpoczęli od stworzenia uczniom możliwości podzielenia się swoimi pasjami.

Na początek chętni włączyli się w realizację zajęć poprzez poprowadzenie rozgrzewki z wykorzystaniem ćwiczeń przygotowanych przez siebie i pasujących do realizowanej tematyki.

  • W klasie VI, podczas lekcji gimnastyki Ignacy, który pasjonuje się piłką nożną poprowadził rozgrzewkę z ćwiczeniami doskonalącymi równowagę. Było sporo radości i zachwytu, gdy udało się wykonać pokazane przez kolegę, nie do końca łatwe ćwiczenia.
  • W klasie V a, Bartek interesuje się łucznictwem. Podczas rozgrzewki o dużej intensywności pokazał, że każda dyscyplina sportu wymaga dobrej formy.
  • Z kolei dziewczęta z kl. IV b: Paulina, Oliwia i Weronika pokazały swoim rówieśnikom, że taniec też poprawia naszą formę, uczy cierpliwości i współpracy oraz relaksuje. Dziewczęta uczyły w swojej klasie podstawowych kroków tańca belgijskiego.

 W swoich planach uwzględnili także spotkania z dorosłymi „Miłośnikami i Pasjonatami aktywności ruchowej”.

Zapewne największy zachwyt uczniów wzbudziła by wizyta sportowca na najwyższym szczycie. Ale, biorąc pod uwagę powiedzenie: „cudze chwalicie, swego nie znacie” na dobry początek zrobiliśmy analizę najbliższego otoczenia i zaprosiliśmy trenera piłki nożnej pana Krystiana Szygułę. Od trzech lat prowadzi z naszymi uczniami na sali gimnastycznej pozalekcyjne treningi z piłki nożnej. Chcieliśmy, aby poznali go również nietrenujący uczniowie.

Jak przebiegło to spotkanie? Dowiecie się z relacji na blogu: WF w Szkole Podstawowej III edycja

3. Szkoła Przysposabiająca Do Pracy w Opolu

W Opolu w ramach zadania „Sport receptą na sukces” odbyły się spotkania i pokazy różnych dyscyplin sportowych. Swoją pasją mógł podzielić się każdy: uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły,  a także rodzice.

Jako pierwsze zaprezentowały swoje pasje Pani Gosia, której pasją jest narciarstwo zajazdowe oraz Pani Ala, która wędruje po górach.

Uczniowie w ramach tygodnia górskiego na lekcjach wf-u pokonywali wspinaczkowy tor przeszkód. Każdy, kto pokonał tor przeszkód musiał przejść po równoważni i po kamieniach, wspiąć się po drabince, pokonać wiszącą kratę, wejść na mini-ściankę wspinaczkową. Niektóre klasy wspinały się na naszą osiedlową górkę.

Po górach przyszedł czas na morze. Pani Beata przedstawiała swoją pasję – żeglarstwo.

szkoła przysposabiająca do pracy _ opoleJest to dyscyplina sportu i zarazem forma rekreacji, którą trudno byłoby realizować w warunkach szkolnych, ale można spróbować stworzyć namiastkę żeglarstwa nawet na sali gimnastycznej. (…) Pod sufitem sali gimnastycznej zawisły dwa oryginalne, choć trochę sfatygowane żagle, pojawiły się tez wiosła i modele żaglowców. Dzięki TIK możliwe było zaprezentowanie żeglarstwa w formie pokazu multimedialnego. (…) Uczniowie mogli sprawdzić jak wciąga się żagiel na maszt. W naszej niewielkiej sali gimnastycznej udało się tak zamocować jeden z żagli, aby można go było częściowo podnosić i opuszczać. Kolejnym zadaniem było zaknagowanie żagla, czyli zamocowanie go z wykorzystaniem węzłów żeglarskich oraz buchtowanie liny. Przez kolejne dni chętni uczniowie uczyli się na lekcjach wf i zajęciach sportowych różnych węzłów żeglarskich, które przydają się nie tylko na jachcie.

Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze pozwoliło uczniom poczuć się jak 100% żeglarze, zajrzyjcie na bloga: Zdrowo, wesoło i sportowo

Gratulujemy wszystkim ciekawych spotkań i czekamy na Wasze dalsze pasje i sukcesy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php