Zainspiruj się planowaniem

W szkołach trwa wielkie planowanie Lokalnych Akcji Sportowych. Oto dwie świetne propozycje na LAS: „Sportowy zawrót głowy” w Krakowie i „Rodzinny Turniej Herosów” w Katowicach.

Niedawno opublikowaliśmy wskazówki i podpowiedzi o czym warto pamiętać planując LAS: http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/planowanie-lokalnej-akcji-sportowej

Pamiętajcie, że dobry plan jest kluczem do sukcesu.

1. „Sportowy zawrót głowy” w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 107 w Krakowie

Wzorem lat ubiegłych chcemy zorganizować w naszej szkole Piknik Rodzinny, tym razem pod hasłem „Sportowy zawrót głowy”. Odbędzie się on 31.05.2016r. na terenie szkoły (trzy boiska, sala gimnastyczna, sale lekcyjne, sale świetlicy, korytarze).

Imprezę kierujemy do naszych uczniów i ich rodziców, a także do innych mieszkańców okolicy szkoły. Chcemy zainteresować akcją jak największą liczbę uczestników, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej.

Głównym celem Pikniku jest propagowanie aktywności ruchowej w społeczności szkolnej i lokalnej.

Cele szczegółowe to:

 • kształtowanie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu,
 • promowanie rekreacji, zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania,
 • popularyzowanie ruchowych zabaw bez rywalizacji,
 • integrowanie społeczności lokalnej ze społecznością szkolną.

Została utworzona Grupa Inicjatywna. W jej skład weszli nauczyciele wf-u, szkolny koordynator programu „WF z Klasą” i nauczyciel koordynujący organizację Pikniku.

W przeprowadzeniu akcji wezmą udział wszyscy nasi nauczyciele. Zaprosimy do współpracy Dyrekcję, Radę Rodziców, innych chętnych opiekunów (rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo), przedstawicieli Punktu Aktywności Lokalnej „Sami dla Siebie”, Szkołę Tańca „AS”, Grupę „OYAMA – KARATE”, firmę wypożyczającą i obsługującą trampolinę i dmuchany zamek, a także uczniów i absolwentów naszej szkoły.

Od uczniów oczekujemy, aby włączyli się w promocję Pikniku (zaprojektowanie i wykonanie plakatów i ulotek promujących wydarzenie). Nauczyciele zajmą się stroną organizacyjną i wykonawczą akcji, a Rada Rodziców stroną finansową.

Co planujemy?

Piknik rozpoczniemy paradą uczniów w strojach prezentujących różne dyscypliny sportowe i rozstrzygnięciem Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Dyscypliny sportowe” (prace będą wywieszone na korytarzu szkolnym).

Zorganizowane zostanie „Zbieranie sprawności”. Każda chętna osoba dostanie kartę, na której, po zdobyciu każdej sprawności, zostanie przybita pieczątka,. Będą to nie tylko sprawności sportowe, ale także dotyczące zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. Zasadą przeprowadzenia zbierania sprawności będzie to, aby każdy zdobył ich jak najwięcej (zadania będą dostosowane do możliwości uczestnika), a nie zrobił coś najszybciej, najlepiej czy najsprawniej. Myślimy, że dzięki temu każdy chętnie weźmie udział w zabawie, bez względu na poziom sprawności fizycznej czy wiedzy o zdrowym trybie życia i zdrowym odżywianiu.

Planujemy również pokazy grup sportowych, zachęcające do uprawiania sportu, np. pokazy szkolnych cheerleaderek, Szkoły Tańca „AS”, Grupy „OYAMA – KARATE”.

Podczas imprezy będą przeprowadzone zabawy dotyczące zdrowego trybu życia (Punkt Aktywności Lokalnej „Sami dla Siebie”). Zorganizujemy również konkurs dla rodziców na najzdrowsze ciasto Pikniku. Planujemy także konkurencje: uczniowie kontra rodzice (np. przeciąganie liny, rzut do celu, bieg w workach) oraz towarzyski mecz piłki nożnej: ojcowie kontra synowie. Szczególnie dla najmłodszych będą skoki na trampolinie i w dmuchanym zamku.

Chcemy zmienić formę upominków – podczas poprzednich pikników były to słodycze, teraz będą zdrowe przekąski (np. owoce) i soki.

Wkrótce rozpoczniemy przygotowania do przeprowadzenia Lokalnej Akcji Sportowej.

Planowanie LAS pochodzi z bloga: WF w SP 107

 

2. „Rodzinny Turniej Herosów” w Szkole Podstawowej nr 34 w Katowicach

Naszą Lokalną Akcję Sportową planujemy zorganizować w formie festynu rodzinnego 4 czerwca 2016 r. pod hasłem „Rodzinny Turniej Herosów”. Skąd takie hasło? Otóż z inicjatywy naszej bibliotekarki pani Beaty Węgrzynek powstała innowacja czytelnicza „Mitologiczne wędrówki czytelnicze śladami Ricka Riordana”. Na czerwiec przewidziany jest do zrealizowania punkt Sportowy Turniej Herosów, więc uznaliśmy, że nasz LAS będzie doskonałą okazją, by w konkurencjach sportowych nawiązać do tej innowacji.

A teraz po kolei.

Cele imprezy:

 • propagowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu wśród społeczności lokalnej
 • zachęcanie do aktywnego spędzania czasu z rodziną i znajomymi
 • integrowanie rodziców ze środowiskiem szkolnym i lokalnym
 • kształtowanie postawy współdziałania zespołowego i współodpowiedzialności

Organizatorzy: zespół nauczycieli ze szkół SP 34 oraz Gimnazjum 21 w Katowicach, Rada Rodziców, komitet organizacyjny uczniowski.

Uczestnicy (ok. 600 osób):

 • uczniowie, nauczyciele i rodzice naszej szkoły ( SP 34) oraz sąsiadującego z nami Gimnazjum nr 21 (uczęszcza tam większość naszych absolwentów)
 • zaprzyjaźnione instytucje: Szkoła Policji, Klub Zapaśniczy „Wełnowiec”, Samodzielny Oddział Szturmowy „Zenit” z Sosnowca.

Przed festynem:

 • zorganizować konkursy dla uczniów:

1) „ Dyscypliny herosów” – uczniowie będą musieli zaproponować konkurencje charakterystyczne dla dyscyplin sportowych uprawianych przez herosów z mitologii greckiej (muszą poszperać, poczytać i zaproponować takie konkurencje, które zmodyfikowane da się przeprowadzić w szkolnych warunkach)

2) „Rodziny na start” – zaproponować konkurencje, w których rodzice biorą udział razem z dziećmi (rodzice z dziećmi parami, trójkami, rodzice kontra dzieci itp.)

Plan imprezy:

 • Występ szkolnych czirliderek
 • Oficjalne otwarcie festynu
 • Zapoznanie za stanowiskami sportowymi:

1. Rodziny na start – przewidziane są konkurencje sprawnościowe, w których udział wezmą rodzice z dziećmi – w końcu to festyn rodzinny, a my dodatkowo realizujemy zadanie semestralne „Rozruszaj rodziców” (konkurencje wyłonione zostaną w drodze konkursu)

2. Turniej Herosów – zmagania indywidualne w konkurencjach wyłonionych w drodze konkursu

3. „Zatańczymy?” – stanowisko dla chętnych, gdzie uczennice gimnazjum prowadzić będą aktywność przy muzyce – uczyć prostej choreografii tanecznej lub kroków do znanych utworów (choco choco, makarena itp)

4. „Zapasy” – chętni będą mogli spróbować swych sił na macie zapaśniczej pod okiem zawodowców z klubu zapaśniczego

5. Pokaz tresury psów policyjnych ( w określonych odstępach czasowych)

6. „Akcja Komando – Kopernik” (M. Kopernik jest patronem naszej szkoły) – na tym stanowisku członkowie grupy szturmowej będą z „uczniów robić komandosów” :-) – przeprowadzą profesjonalną musztrę i trening dla szkolnych „twardzieli” (w starszych klasach co drugi chłopiec pretenduje do takiej roli ;-) )

6. Równolegle na terenie pobliskiego gimnazjum (oddalonego od nas o ok 300m ) trwać będę rozgrywki zespołowe:

A – dla uczniów gimnazjum: piłka nożna, koszykówka, siatkówka grupy mieszane, zumba dla dziewcząt, rowerowy tor przeszkód.

B – dla uczniów SP: piłka nożna, kwadrant, dwa ognie, siatkówka, rowerowy tor przeszkód.

Po 2 godzinach aktywności na terenie swojej szkoły, pod opieką swoich wychowawców i rodziców uczniowie zamieniają się szkołami – SP idzie na obiekty gimnazjum, G 21 przychodzi do nas i tutaj każdy próbuje sił na tych stanowiskach, na których ma ochotę.

 • Podsumowanie rywalizacji na poszczególnych stacjach, wyłonienie zwycięzców, udekorowanie medalami i wieńcami laurowymi, rozdanie nagród.

Rada Rodziców organizuje kawiarenkę, bufet – kiełbaski z grilla, kiermasz domowych ciast i sałatek, „owocowy stragan”, na świetlicy szkolnej uruchomiona zostanie „wytwórnia zdrowych kanapek”, którymi poczęstowani zostaną zmęczeni uczestnicy zmagań sportowych:-)

Już po feriach ruszamy z pierwszymi pracami na rzecz festynu, m.in. z przygotowaniem medali i wieńców laurowych, ogłoszeniem konkursów, przygotowaniem projektów na plakat promujący naszą czerwcową imprezę.

Znając życie to jeszcze nie jedno trzeba będzie zmienić lub zweryfikować w naszym planie, niemniej jednak mamy określony cel i ogólną wizję naszego LAS-u. A że zapału nam nie brakuje to liczymy na pełen sukces i, najważniejsze, ŻE POGODA NAM DOPISZE:)

Planowanie LAS pochodzi z bloga: Zdrowo na sportowo 34

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php