Co zrobić, aby szkoła była przyjazna WF?

Młodzież nie chce ćwiczyć, nie ma miejsca na sali gimnastycznej, szkołom brakuje sprzętu – fakt. Wszyscy zdajecie sobie sprawę z tych problemów, bo sami jesteście praktykami i wiecie z jakimi sytuacjami macie do czynienia na co dzień. Ale jak sobie z nimi radzić? Gdzie szukać wsparcia?

Otóż wystarczy zajrzeć na blogi innych szkół, aby znaleźć morze inspiracji.

Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu podzieliła się trzema pomysłami na to co zrobić, aby szkoła była przyjazna wychowaniu fizycznemu:

 1. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z wychowania fizycznego. Zdarza się jednak, że nie ćwiczą podczas zajęć. Powodem zazwyczaj jest zwolnienie lekarskie z powodu choroby lub brak stroju na zajęcia w-f. Z obserwacji przeprowadzonych przez nauczyciela w-f w ubiegłym roku szkolnym coraz częściej pojawiał się problem z brakiem stroju. Wiemy, że ten sam problem pojawia się również w innych szkołach.

Nasi uczniowie zobowiązani są do noszenia białej lub czarnej koszulki i ciemnych spodenek, w okresie gdy zajęcia odbywają się na boisku – dres sportowy. Ważne, żeby strój był czysty i wygodny.

W przypadku naszej szkoły, gdzie klasa VI liczy 3 osoby, V – 4 osoby a IV – 6 osób, nie możemy sobie pozwolić na zapominanie strojów sportowych. Dlatego z inicjatywy nauczyciela w-f w porozumieniu z Dyrektorem, rodzicami i uczniami przeprowadzono akcję „Strój na w-f potrzebujesz – z własnej szafki wyjmujesz” . Każdy uczeń w naszej szkole ma „własną” szafkę, dlatego zaproponowaliśmy rodzicom i uczniom wyposażenie szafki w strój sportowy.

Inicjatywa spotkała się z aprobatą ze strony rodziców i uczniów. Czas pokaże, czy był to dobry pomysł. Pod koniec roku szkolnego postaramy podzielić się naszymi spostrzeżeniami.

2. Mobilny jubiler - pełny opis znajdziecie tu.

3. Jak wspominaliśmy we wcześniejszych edycjach nasza szkoła jest stosunkowo mała, nie mamy sali gimnastycznej, a co za tym idzie nie posiadamy szatni, w której uczniowie mogliby się przebierać przed i po zajęciach w-f. 

Ponieważ z roku na rok mamy coraz liczniejsze klasy, stąd należało podjąć odpowiednie kroki by rozwiązać ten problem.

Dyrektor naszej szkoły wyszedł naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców i zorganizował akcję „Jesteś posiadaczem stroju, to przebierz się w spokoju”.

Przed zajęciami w-f i tuż po nich uczniowie mogą swobodnie przebierać się w sali lekcyjnej nr 3 bez obawy, że inni uczniowie do niej wejdą. Nauczyciele dyżurujący pilnują w tym czasie, by uczniowie, którzy mają mieć lekcje w tej sali nie przeszkadzali przebierającym się.

 

Szkoła Podstawowa nr 45 w Bytomiu też może pochwalić się ciekawymi rozwiązaniami, które wpływają na poprawę organizacji zajęć WF.

  • Plan lekcji układany jest od zajęć wychowania fizycznego tak, aby każda klasa (również klasy I-III) miała zajęcia WF na sali gimnastycznej. Trudne zadanie ale udaje się :)
  • Sprawdzony sposób na pudełko z gumkami do „wypożyczenia” jest w dalszym ciągu stosowany. Natomiast przestały znikać stroje gimnastyczne. W tym roku wszystko, co uczniowie zostawili w szatni, od razu znajduje swoje miejsce na półce za drzwiami. I okazało się, że szkolne krasnoludki nie kradną strojów na WF, ale odkładają na wcześniej ustalone miejsce i wszystko się odnajduje :)
  • Mobilne stojaki z siatką do gry w badmintona lub mini-siatkówkę to dwie butle po wodzie obciążone mokrym piaskiem, a do nich wsunięte i przymocowane na stałe rurki aluminiowe ze starych namiotów. Rurki są składane, więc wysokość można korygować dodając lub odejmując rurki. Pomysł bardzo spodobał sie naszym sąsiadom z SP41 Ruda Śl, gdy odwiedzili nas w styczniu :)
  • Drabinka koordynacyjna – tę pomoc można wykonać ze starej taśmy ograniczającej pole do gry w ringo i drewnianych elementów parkietowych. Taśmy wykorzystaliśmy również zamiast skakanek do Linorozgrzewki :)
  • Ślizgacze czyli kółka wycięte z wykładziny, które ułatwiają przesuwanie się po ławeczce szwedzkiej, zastępuje rysowanie kółek np. w zabawie „sadzenie ziemniaków” czy przemieszczanie się z miejsca na miejsce w zabawie „z kry na krę”.

 

A Wy jakie macie pomysły na Szkołę Przyjazną WF?  :)

 

Dobre praktyki pochodzą z blogów: W-F z Klasą 2015/2016 Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu oraz Na sportowo czyli zdrowo i kolorowo, WF w Szkole Podstawowej nr 45 w Bytomiu

Zdjęcie: Niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Żorach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php