LAS – zaproś rodziców

Lokalna Akcja Sportowa jest doskonałą okazją do tego, by włączyć rodziców we wspólne działania. Zachęcamy Was do tego, aby przygotować choć drobny element LAS-u, który dałby okazję do aktywnego udziału rodziców i ich dzieci. Spróbujcie zaprosić rodziców do szkoły nie tylko na zebranie czy wywiadówkę. Postarajcie się i pokażcie całym rodzinom, że ich udział w życiu szkoły może kojarzyć się również z przyjemnością, aktywnym spędzeniem czasu i dobrą zabawą.

Niemożliwe? Oto kilka przykładów na LAS z rodzicami:

Dużo łatwiej w sportowe życie szkoły i różne aktywności angażują się rodzice dzieci ze szkół podstawowych, ale to nie znaczy, że nie warto próbować zaktywizować również rodziców starszych uczniów. Być może forma danych aktywności i dostosowanie ich do wieku uczestników może być wystarczającą zachętą i inspiracją?

Oto przykład „Dnia rodziny” w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Leopoldowie. Jak piszą w swojej relacji: wydaje nam się, że przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na promocję danej inicjatywy. Osobiste zapraszanie rodziców przyniosło skutek. Natomiast tych, którzy przeczytali plakat lub informację na stronie internetowej trudno było spotkać na naszej „imprezie”.

Rodzice są kluczowym elementem w edukacji każdego dziecka. To oni, od najmłodszych lat, stanowią wzór do naśladowania i autorytet. Nic więc dziwnego, że to właśnie z domu uczniowie wynoszą różne nawyki – także te związane z aktywnością fizyczną, odżywianiem i zdrowym stylem życia.

Następnie w okresie szkolnym do rodziców dołączają nauczyciele – najpierw Ci z nauczania wczesnoszkolnego przysłaniają nam cały świat, bo tak naprawdę spędzamy z nimi połowę naszego dnia, a następnie od IV klasy szkoły podstawowej, gdy poszerza się światopogląd, wiedza i umiejętności uczniów, poszerza się także wachlarz wzorów do naśladowania. Dlatego tak istotna w edukacji młodego człowieka jest współpraca domu i szkoły, i ich wspólny przekaz.

W programie WF z Klasą często podkreślamy i zachęcamy, aby wzmocnić współpracę z rodzicami (np. poprzez zadanie „Rozruszaj rodziców”). U podstaw takiego działania leży głębokie przekonanie, że nauczyciele i rodzice wręcz powinni budować szerokie partnerstwo na rzecz promowania sportu i aktywnego stylu życia.

Na blogu Szkoły Podstawowej nr 2 im Panny Maryi w Inowrocławiu możemy przeczytać:

Wiedząc z badań, że aktywność fizyczna dziecka będzie tym większa im większe będzie zaangażowanie rodziców w kształtowanie u dziecka regularnego uprawiania sportu, należy od wczesnych lat zwracać na to szczególną uwagę. Wspólne uprawianie sportu przez rodzica i dziecko oraz wsparcie nauczyciela WF daje podwójny i długofalowy efekt. W związku z powyższym w naszej szkole powstał projekt „Rodzicu, ruszaj się”, który skierowany został dla rodziców uczniów naszej szkoły. Rodzice jako największe autorytety dla swoich dzieci mają ogromny wpływ na ich wychowanie. Dając pozytywny, praktyczny przykład przyczyniają się do zachęcania dzieci do sportowego i zdrowego stylu życia, do odpowiedniego wykorzystania czasu wolnego. W ramach tych zajęć w naszej szkole odbywają się cyklicznie mecze siatkarskie rodzice – uczniowie – nauczyciele. 

Pamiętajcie, że to z wiekiem rośnie liczba zwolnień z WF-u wśród uczniów. Dlaczego więc nie spróbować działać poprzez pozytywne wzorce i przykłady, jakie mogą dać im rodzice?

Co o tym myślicie? Spróbujecie?

Czekamy na Wasze fantastyczne pomysły na Lokalne Akcje Sportowe włączające rodziców.

Szkoła Podstawowa nr 65, Łódź3ed

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zamchu (1)

Inspiracji do różnych działań i pomysłów na aktywności możecie również szukać poniżej:

1. Sportowe rodzinne popołudnie w Szkole Podstawowej nr 7 w Ciechanowie

2. Andrzejki z rodzicami na sportowo w Szkole Podstawowej nr 12 w Łodzi

3. Jak rozruszać rodziców i zachęcić ich do aktywności fizycznej ze swoimi pociechami?

 • spacer – nordic walking z okazji Dnia Kobiet
 • treningi piłki siatkowej dla rodziców
 • aerobic dla rodziców z dziećmi
 • aktywny tydzień pod hasłem „Postaw na rodzinę”

LAS – jak to zrobić? O planowaniu Lokalnej Akcji Sportowej przeczytacie TUTAJ

Zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zamchu; Szkoła Podstawowa nr 65, Łódź;

Jeden komentarz

 • jolantareszkogmail.com
  20 kwietnia 2016 - 19:58 | Permalink

  Planując nasza akcję LAS od początku wiedzieliśmy, że na pewno zaangażujemy naszych rodziców. Nasz pomysł jest prosty – zadania ruchowe na stacjach w parze – rodzic + dziecko = świetna zabawa. Niech dzieci poznają swoja mamę i swojego tatę z innej, tej bardziej sportowej strony:) a rodzice niech przypomną sobie swoje dzieciństwo i swoje zabawy:) Poza tym organizujemy nasze małe Euro ( w nawiązaniu do Euro 2016 we Francji), wystąpią drużyny – córki kontra mamy oraz synowie kontra ojcowie. Myślę,że będzie to dobry wstęp, aby potem kibicować naszym piłkarzom na prawdziwych stadionach Europy:)

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php