Osiem kółek na WF-ie – moderatorka poleca

Z dnia na dzień obserwuję jak nasze parki, ulice zapełniają się „amatorami ośmiu kółek” – pisze Zosia, moderatorka programu WF z Klasą. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, gdyż jazda na rolkach jest świetną rozrywką i relaksem dla każdego. Wnosi do naszego życia liczne korzyści m.in. wzmacnia mięśnie nóg, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową. To zdecydowanie sport dla każdego, bez względu na płeć, wiek i poziom umiejętności. Jest to dyscyplina z gatunku łatwych, przyjemnych i spokojnych (pod warunkiem, że zrezygnujemy z niebezpiecznych akrobacji).

Zatem dlaczego nie wprowadzić jazdy na rolkach do szkół, na lekcje wychowania fizycznego?

Niektórzy z uczestników programu WF z Klasą zamiast debatować i zastanawiać się nad tym pytaniem przeszli od razu do działania.

W XXII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jose Marti w Warszawie już od września działa rolkowa grupa. Składa się z 12 osób, które spotykają się we wtorki, aby o 8.10 wyruszyć na Bielany – jedną z dzielnic Warszawy. Swoje zajęcia rozpoczynają od solidnej rozgrzewki. Uczą się techniki i nowych elementów. Zazwyczaj pokonują dystans w granicy 7 – 9 km. Jedyne utrudnienie podczas  zajęć to…roboty drogowe bądź nierówne chodniki, ale i to im nie straszne, bo jak piszą na swoim blogu – dla chcącego nic trudnego.

Co ich zainspirowało do zorganizowania rolkowych lekcji WF?

Jak już wiecie w naszej szkole prowadzimy bloki lekcyjne składające się z dwóch połączonych jednostek. Są to tzw.zajęcia czy sporty do wyboru. Robimy tak dlatego, ponieważ mamy dość mizerną bazę sportową i po prostu chcemy ruszać się na świeżym powietrzu.

Więcej na blogu szkoły: http://blogiceo.nq.pl/josewfzklasa/

A co w przypadku niesprzyjającej aury?

Z tym problemem doskonale poradziła sobie Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Leszczynie Szlacheckim. Na ich blogu znajdziecie filmiki, na których uczniowie przedstawiają doskonale wszystkim znane zabawy – jednak w nowej odsłonie, bo na rolkach! Sami zobaczcie – http://blogiceo.nq.pl/spleszczyn/

Na koniec przykład z aktywnych przerw w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krasnem.

Gimnazjum w KrasnemPoczątkowo na sali gimnastycznej pojawiało się kilka osób jeżdżących głównie na rolkach, następnie dołączyli kolejno widzowie koleżanek jeżdżących z aparatami w celu uchwycenia koleżanek. Po dwóch dniach liczba regularnie jeżdżących zwiększyła się do około 10 osób, jak również pojawiły się deskorolki. Widząc zainteresowanie ze strony uczniów postanowiliśmy wydłużyć akcję o kolejny tydzień. O dużym zainteresowaniu może świadczyć fakt, że ciężko było wejść do magazynu ze sprzętem sportowym nie potykając się o rolkę, czy deskorolkę. Uczniowie tam właśnie zostawiali swoje rzeczy, aby równo z kolejnym dzwonkiem pojawić się pod drzwiami magazynu. 

Całość relacji dostępna jest tu: http://blogiceo.nq.pl/wfkrasne/

 

Was również zachęcam do zorganizowania podobnych lekcji w szkołach oraz korzystania z uroków rozpoczynającej się wiosny. Aktywność na świeżym powietrzu sprzyja dotlenieniu organizmu, daje więcej energii i zapewnia dobre samopoczucie ;)

 

Zofia Truszkowska

 

Zdjęcie: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krasnem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php