Innowacyjny WF dla dziewczyn

Jak zachęcić uczennice do udziału w zajęciach wychowania fizycznego? To pytanie zadaje sobie wielu uczestników programu WF z Klasą.  Na szczęście nasi nauczyciele znajdują na nie szybką odpowiedź, organizując ciekawe lekcje. Pan Rafał Warzecha z Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach znalazł receptę na 100% zaangażowanie dziewczyn w WF. Jaką ma receptę na sukces? – najważniejsze to wsłuchać się w ich potrzeby i zaproponować coś nowego, co może się im spodobać. Na blogu WF z klasą w ZST Gorlice, w relacji z realizacji zadania „WF dla dziewczyn”, znajdziecie kilka porad i wskazówek pomocnych w organizacji takich właśnie lekcji.

Dziewczęta w II semestrze mogły spróbować jazdy na waveboardzie, nordic walkingu czy „zagadkowego” badmintona. Oprócz tego na zajęciach wprowadzono muzykę, która dodatkowo mobilizowała je do ćwiczeń.

(…) Najlepszym efektem „WF dla dziewczyn” była wyraźna poprawa frekwencji i aktywności uczennic na zajęciach. O ile czasami nie udawało się sporej grupki uczennic namówić by wyszły na boisko i zmieniły zespół tych aktywniejszych w grach zespołowych ( „bo się wstydzę”, „bo nie umiem”, itp.), to teraz same się garnęły czy do badmintona, czy do ćwiczenia przy muzyce. A jak już szliśmy wszyscy w teren z kijkami, to i tak nie było wyjścia, bo przecież nie zostaną same w szkole.

Dziewczyny bardzo chętnie korzystały z proponowanych im coraz to nowych form zajęć. Często potem było tak że już idąc na lekcję z daleka wołały: „proszę  pana, chodźmy dziś w teren”,  „grajmy w tego badmintona przez materac”, „chcemy dziś aerobic”, „zagrajmy dziś w siatkę, ale pan włączy muzyczkę, dobrze?!”, itp.

gorlice_ZST

 zst_gorlice

Najbardziej cieszymy się z tego że udało nam się angażować w zajęcia wszystkie dziewczyny (dobrze wiemy jak czasem trudno niektóre namówić na gry zespołowe, czy na wykonanie trudniejszego ćwiczenia z gimnastyki). Co ważne nawet w przypadku pewnych niedyspozycji z niektórych form dziewczyny korzystały bez oporu.

Trudności były z początku przy zajęciach do muzyki, trzeba było czasem chwilę poczekać by dziewczęta dołączyły do grupy już ćwiczących, ale jak już się „rozkręciły” to dalej już szło samo.

Wszystkich, którym spodobały się nasze formy aktywności zachęcamy do ich stosowania, również w odmianach dla nich bardziej stosownych. Używajmy często muzyki na lekcjach z dziewczętami, nawet, jeśli nie chcemy robić typowego aerobicu, czy tym podobnych. Muzyka w trakcie gry czy nawet gimnastyki powoduje, że dziewczyny chętniej się angażują w zajęcia. Nawet najzwyklejsza rozgrzewka zrobiona trochę w takt muzyki jest dużo fajniejsza i nawet bardziej intensywna.

I bądźmy otwarci na szukanie nowych nawet najdziwniejszych form aktywności, a także dajmy możliwość młodzieży by sama proponowała coś nowego.

 

Więcej o WF-ie dla dziewczyn przeczytacie na blogu.

Zdjęcie: Facebook ZST Gorlice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php