Odznaki

Innowacyjny WF

Odznaka przyznawana jest za prowadzenie nowatorskich, nietypowych lekcji wychowania fizycznego. Aby otrzymać odznaczenie należy opisać co najmniej 3 pomysłowe lekcje wychowania fizycznego zrealizowane w szkole.

 • Podczas innowacyjnej lekcji WF nauczyciel wprowadza nowe, oryginalne  i atrakcyjne dla uczniów formy ruchu (np. ścianka wspinaczkowa, rugby, zumba, łucznictwo itd.).
 • Nauczyciel wykorzystuje do nowych aktywności sprzęt sportowy, którym dysponuje szkoła.
 • Jeśli w szkole nie ma różnorodnego sprzętu sportowego, można zastanowić się, jak wykorzystać rzeczy codziennego użytku, by pomogły w zabawach i ćwiczeniach (np. butelki z wodą jako ciężarki, slalom między plecakami, rozgrzewka na schodach, jeśli zajęcia są prowadzone na korytarzu etc.).

Opis działań powinien być inspiracją dla innych nauczycieli WF, dlatego trzeba zadbać o jego przejrzystość. Ważne jest, aby z wpisu można było dowiedzieć się, z jaką grupą zrealizowano zadanie, z jakiego sprzętu, materiałów korzystano, do czego one posłużyły oraz jak lekcja została odebrana przez uczniów. Jeśli nauczyciel przy planowaniu lekcji wykorzystał dodatkowe materiały, warto o nich napisać. Stawiamy na kreatywność!

Blog na medal

Odznaka ta jest przyznawana nauczycielom, którzy prowadzą atrakcyjne wizualnie i przejrzyste blogi z ciekawymi i merytorycznymi wpisami. Aby ją zdobyć, sportowy bloger powinien:

 • publikować merytoryczne wpisy

Relacje z działań muszą być pomocne dla innych nauczycieli, dlatego powinny zawierać kluczowe dla każdego pedagoga i trenera informacje:

- dla kogo? (grupa/wiek)

- po co? (cel)

- jak? (kolejne etapy realizacji)

- efekty?

- co się udało? co było trudne?

 • prowadzić blog w sposób czytelny i przejrzysty

„Blog na medal” powinien być zrozumiały i dostępny dla każdego czytelnika, także dla osoby, która nic nie wie o programie WF z Klasą. Dobrze zorganizowany blog wykorzystuje zakładki i tagi, zawiera także informacje o autorach, o szkole oraz
o samym programie.

 • aktywnie uczestniczyć w edukacyjnej blogosferze

Zależy nam na wyróżnieniu uczestników, którzy wspierają innych nauczycieli w programie: odwiedzają ich blogi i komentują sportowe działania . Komentarze powinny być inspirujące – bo takie właśnie sami najbardziej lubimy otrzymywać. Bloger na medal powinien zamieścić przynajmniej 25 komentarzy na innych blogach.

Promujemy Sport

To wyróżnienie dla Szkolnego Zespołu WF, który aktywnie działa na rzecz promocji sportu poza szkołą. Jeśli szkoła ubiega się o tę odznakę, powinna wyjść z aktywnością sportową poza salę gimnastyczną i pokazać jak aktywnie działa w środowisku lokalnym. Co to oznacza?

 • Szkoła staje się lokalnym ośrodkiem aktywizacji ruchowej.  Pokazujemy, że żadne sportowe wydarzenie w gminie nie może odbyć się bez udziału Szkolnego Zespołu WF. Nauczyciele stają się ambasadorami WF z Klasą i promują także aktywne spędzanie czasu po lekcjach. Warto też pomyśleć o współpracy z lokalnymi animatorami sportu lub zainicjować otwarte zajęcia sportowe dla uczniów i rodziców/dziadków/opiekunów.
 • Dobrze przygotowana, zrealizowana i opisana Lokalna Akcja Sportowa jest warunkiem koniecznym do otrzymania tego wyróżnienia.

Działania powinny być opisane w taki sposób, by inni nauczyciele mogli powtórzyć je
w swoich szkołach. Należy chwalić się osiągnięciami szkoły, ale uwzględnić w opisie także momenty kryzysowe, problemy i możliwe rozwiązania trudnych sytuacji.

Aktywne Grono Pedagogiczne

To wyróżnienie dla Szkolnego Zespołu WF, który aktywizuje grono pedagogiczne i włącza je aktywnie w działania na rzecz promocji sportu w szkole.

Aby otrzymać tę odznakę należy na blogu opublikować co najmniej 3 pomysły na zaktywizowanie nauczycielek i nauczycieli w całej placówce.

 • Nauczyciele innych przedmiotów włączają się w działania na rzecz aktywizacji fizycznej uczniów, np. organizują aktywne przerwy, prowadzą ćwiczenia śródlekcyjne na swoich lekcjach i w miarę możliwości, uczą swoich przedmiotów na sportowo (np. lekcja geografii w terenie podczas rajdu turystycznego).
 • Nauczyciele wychowania fizycznego aktywizują ruchowo całe grono pedagogiczne. Uczniowie będą chętniej ćwiczyć, jeśli dorośli – nie tylko WF-iści – będą dla nich przykładem.

Zależy nam na tym, aby pokazać jak to się robi w Waszej szkole. Czy nauczyciele WF organizują dodatkowe zajęcia np. z aerobiku dla pozostałych koleżanek i kolegów? A może wspólnie bierzecie udział w lokalnych maratonach lub rajdach? Być może nauczyciele innych przedmiotów już zostali zaangażowani w przygotowania do Lokalnej Akcji Sportowej? Jeśli jakieś działania przerodziły się w regularne praktyki, warto napisać jak udało się to osiągnąć.

Korzystamy z Dobrych Praktyk

Odznaka ta przyznawana jest za korzystanie z Dobrych Praktyk innych nauczycieli z programu WF z Klasą. Aby ją otrzymać nauczyciel powinien wykonać trzy kroki:

 • Wybrać dowolny scenariusz, pomysł na lekcję lub na dodatkowe zajęcia, które opublikowaliśmy w zbiorze Dobrych Praktyk na Pintereście lub które sam znajdzie na blogach innych szkół.
 • Następnie przeprowadzić je w swojej szkole, dowolnie je modyfikując i dostosowując do panujących warunków, posiadanego sprzętu, ilości uczniów, itp.
 • Opisać na swoim blogu relację z realizacji pomysłu z innej szkoły, zaznaczając skąd pochodzi oryginalny pomysł (podając link do wykorzystanej „dobrej praktyki” lub do bloga, na którym znaleziono inspirację). Warto podzielić się tym co się udało, co było trudne, nad czym warto jeszcze popracować.

Wykorzystanie co najmniej 3 pomysłów i ich dobre opisanie na blogu, gwarantuje Wam odznakę „Korzystamy z DP”.

Szkoła Przyjazna Wychowaniu Fizycznemu

Odznaka przyznawana jest za wprowadzenie nowatorskich rozwiązań i ciekawych pomysłów na organizację lekcji wychowania fizycznego, które sprawią że WF będzie przyjemny, bezproblemowy, sprawiedliwy i nikt nie będzie chciał się z niego zwalniać.

W odróżnieniu od odznaki „Innowacyjny WF”, tutaj nie chodzi nam o pomysły na urozmaicenie lekcji, ale o drobne elementy ułatwiające ich organizację.

Aby otrzymać tę odznakę na blogu muszą znaleźć się co najmniej 3 propozycje na interesujące rozwiązania organizacyjne:

 • W szkole wprowadzane są nowe, nietypowe rozwiązania ułatwiające przygotowanie do lekcji wychowania fizycznego – np. wypożyczalnia strojów do ćwiczeń, wypożyczalnia gumek do włosów, zblokowane lekcje WF na koniec dnia.
 • Nauczyciele wsłuchują się w  potrzeby swoich podopiecznych i starają się na nie odpowiadać w kreatywny sposób (np. słoik szczęścia, do którego uczniowie wrzucają swoje pomysły na lekcje, losowy podział na drużyny za pomocą patyczków do lodów).
 • Dyrekcja szkoły i inni nauczyciele starają się wyjść naprzeciw potrzebom młodych ludzi i wprowadzają dogodności także w infrastrukturze szkoły – np. zapewnienie pryszniców, luster w szatniach, czy szafek do trzymania ręczników i strojów na WF.

Opis pomysłu powinien być inspiracją dla innych nauczycieli i umożliwiać im wykorzystanie go w swojej szkole. Dlatego należy zwrócić uwagę czy jest on dostatecznie szczegółowy i zawiera wszystkie niezbędne informacje. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre inicjatywy być może wymagają nakładów finansowych. Sugerujemy zatem, aby dołączyć opis tego jak udało się pozyskać fundusze na ich realizację lub wręcz przeciwnie – jak udało się to osiągnąć bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Superbohater WF

Superbohater WF to wyróżnienie dla nauczyciela/nauczycielki WF, który/a charakteryzuje się niecodziennymi pomysłami, kreatywnością, ogromnym zaangażowaniem, entuzjazmem, ciężką pracą, pasją i wielkim sercem do tego, co robi.

Do tej pory docenialiśmy szkołę jako centrum sportowego życia, grono pedagogiczne, które aktywnie działa w swojej szkolnej społeczności, innowacyjne pomysły i wymianę dobrych praktyk. Tym razem, po raz pierwszy w programie, chcemy wyróżnić osoby, które stoją za tym wszystkim. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy ile czasu, energii i innych zasobów poświęcają one na przygotowanie lekcji, zorganizowanie dodatkowych aktywności, niespodzianki dla swoich podopiecznych czy planowanie różnych akcji. Co więcej, oni sami tego nie liczą, bo po prostu uwielbiają to, co robią :)

* Ta odznaka przyznawana jest na podstawie subiektywnej oceny zespołu WF z Klasą i ma na celu wyróżnienie wyjątkowych osobowości spośród wszystkich nauczycieli biorących udział w programie.

Odznaka_Superbohater

 

16 Komentarzy

 • gimnazjum_rozbity_kamien
  3 kwietnia 2014 - 20:26 | Permalink

  Uważamy, że rozdawanie odznak zmobilizuje wszystkich uczestników programu „w-f z klasą”. Gratulujemy pomusłu :)
  Żałujemy tylko, że nie ma Nas wśród nagrodzonych:( . No cóż, postaramy się to jakoś nadrobić :)

  • Edyta
   4 kwietnia 2014 - 12:30 | Permalink

   Gimnazjum z Rozbitego Kamienia jest na dobrej drodze do otrzymania odznaki :)
   Prosimy o cierpliwość, wkrótce moderatorka podeśle Wam wskazówki co jeszcze warto zrobić, aby ją otrzymać.
   Pozdrawiamy!

 • izabela2811
  4 kwietnia 2014 - 19:20 | Permalink

  Witam!
  Gatuluję wszystkim, którzy otrzymali odznakę. Oglądam blogi i nie wiem co mam jeszcze zrobić, aby ją otrzymać: proponuje na swoim blogu innowacyjne lekcje, udostępniam scenariusze zajęć, opisuję wszystkie działania sportowe jakie odbywają się z udziałem moich uczniów. Wspomnę przy tym, że jestem jedynym nauczycielem w mojej małej szkółce i dużo czasu poświęcam, aby wszystko zrealizować:-) Pozdrawiam.

  • wfzklasa
   7 kwietnia 2014 - 10:58 | Permalink

   Pani Izabelo, prosimy o chwilę cierpliwości. Jeszcze dziś dostanie Pani wskazówki od moderatorki, co zrobić aby otrzymać odznakę.

 • kopernikwf
  15 kwietnia 2014 - 21:47 | Permalink

  Przepraszam, że się wyróżnię i powiem, że te odznaki jakoś w żaden sposób mnie nie motywują do działania wg ww. schematu…. Byłam w harcerstwie i ten okres już mam za sobą… Te odznaki to jak słoneczka przyznawane dzieciom w przedszkolu, a my chyba możemy traktować siebie poważniej…
  Popieram akcję WF z klasą w 100 %, ale nie robię tego dla dostania odznaki…. Moja koleżanka, która również dostałą wiadomość o wyróżnionych szkołach wręcz mnie zapytała dlaczego Ty nie robisz zdjęć lekcji i nie umieszczasz ich na blogu, przecież my te wszystkie „innowacje” od dawna robimy…. Dziwnie bym się czuła latając z aparatem co dzień na normalnej lekcji wf…, żeby dostać odznakę hehe

  Traktuje bloga jako świetne miejsce informacji i dotarcia do sporej grupy osób. Z czego ja jestem dumna to ponad 9000 wejść na naszą stronę i świadomość że tak duża grupa ludzi usłyszała o naszej akcji! Fakt, że najczęściej opisujemy na niej nasze sportowe osiągnięcia etc., ale dzięki tej formie nawet nauczyciele innych przedmiotów zauważyli jacy jesteśmy aktywni, a wcześniej wykonywaliśmy tę samą pracę i nikt tego nie widział….

  Prowadzę bloga dla własnej satysfakcji i dla uczniów, którzy cieszą się gdy mogą się „zobaczyć” na zdjęciach i specjalnie robionych filmikach na stronce!
  Jeśli już mówimy o motywacji… to może jakieś nagrody rzeczowe. Tyle się mówi o problemach finansowych szkół i wierzcie mi nawet jedna dobra piłka MIKASY stanowi problem dla kasy miasta :(
  Monika Baran
  http://blogiceo.nq.pl/kopernikkaliszwf/
  Mam nadzieję, że mój komentarz zostanie zaakceptowany :D

  • wfzklasa
   17 kwietnia 2014 - 17:07 | Permalink

   Pani Moniko, dziękujemy za uwagi. Komentarz oczywiście jest zaakceptowany;) gdyż każdy głos jest dla nas ważny (niezależnie czy negatywny czy pozytywny).
   Cieszymy się, że popiera Pani akcję w 100% i nie potrzebuje Pani dodatkowych motywacji do realizacji programu. Szkół uczestniczących w akcji jest baaaardzo dużo, a my cały czas staramy się odpowiadać na potrzeby uczestników. Z uwagi na to, że każda placówka jak i każdy nauczyciel się różnią proponujemy szeroki wachlarz działań- dla jednych ważne są zdjęcia, dla drugich obszerne opisy, dla trzecich możliwość pochwalenia się Dyrekcji odznaką, dla czwartych możliwość dzielenia się wiedzą, a dla jeszcze innych promocja działań w szkole (wśród rady pedagogicznej czy rodziców). Wszystko co działa na korzyść rozwoju i ulepszania lekcji wychowania fizycznego jest dobre. Ważne, by znaleźć swoją motywację:)

 • 26 maja 2014 - 12:19 | Permalink

  Witam, mi pomysł z odznakami się bardzo podoba, i tylko żałuję że w programie WF z klasą jest ich tak mało??
  np na blogach szkoła z klasą jest odznak do zdobycia 3 razy więcej…
  a niektóre odznaki jak np NO HATE mogły by spokojnie obowiązywać na wszystkich blogach bez względu na program. Tak więc tu gorąca prośba, dajcie więcej dostępnych odznak :)

  Fajnie zostać nagrodzonym za swoje zaangażowanie;)
  zapraszam na bloga i pozdrawiam serdecznie!
  (czekamy z niecierpliwością na kolejne odznaki)
  http://blogiceo.nq.pl/bogactwa3/
  kama ostatnio opublikował…FINAŁ MLTS – LASMy Profile

  • wfzklasa
   26 maja 2014 - 12:38 | Permalink

   Cieszymy się, że pomysł z odznakami Wam się podoba:) Szkoła z Klasą to nasz o 12 lat starczy brat, zatem prosimy o zrozumienie, bo WF z Klasą działa dopiero od roku. W kolejnej edycji, która rozpocznie się już od września, obiecujemy że odznak będzie więcej. Tymczasem trzymamy kciuki za Wasze sukcesy i mamy nadzieję, że niebawem na Waszym blogu zamiast 1 pojawi się już komplet WF -owych odznak :) Pozdrawiamy!

 • sp8krosno
  4 czerwca 2014 - 19:32 | Permalink

  Witamy!
  Na naszym blogu „Sport i my” chętnie zamieszczamy opisy naszych sportowych działań, ale mamy wrażenie, że nikt tego nie śledzi. Miło byłoby czasem przeczytać komentarz lub odebrać sygnał od moderatora na temat słuszności tego, co robimy… Nie mówiąc o odznakach, na które czekamy z niecierpliwością, a tu… nic… :-(
  Co robimy nie tak?
  Jeden z naszych wpisów został pochwalony na blogu głównych, więc liczyliśmy także na coś więcej… Rok temu uczestniczyliśmy w Szkole z klasą” i mieliśmy komplet odznak, więc wiemy jak ogromna jest to motywacja. Prosimy nie mieć nam za złe, że trochę się poskarżyliśmy, ale czujemy pewien niedosyt. Na całe szczęście uczestniczymy w programie nie tylko po to, aby nas odznaczano. Wpisy na blogu odzwierciedlają sportowe życie w naszej szkole, więc będziemy dalej robić swoje…
  Pozdrawiamy
  Blog „Sport i my” SP8 Krosno

  • wfzklasa
   5 czerwca 2014 - 13:38 | Permalink

   Dziękujemy za komentarz. Odznaki przyznajemy systematycznie, także prosimy o chwilę cierpliwości. Wasza wiadomość już została przekazana moderatorce, która opiekuje się Waszym blogiem. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy SP 8 Krosno :)
   Pozdrawiamy!

  • zspglowczyce
   14 czerwca 2014 - 13:02 | Permalink

   Witam z Główczyc. Zdaję sobie sprawę, że szkół jest bardzo dużo, jednakże również odnoszę wrażenie, że nikt nie czyta naszych działań. Pozwoliłem sobie napisać o tej kwestii tutaj, gdyż oprócz SOS-u nie mam żadnych informacji czy nasze działania idą w dobrym kierunku. Pomyślałem przez chwilkę, że może wyskoczyliśmy gdzieś z systemu, ale pewnie się mylę. Czyż nie?

   http://blogiceo.nq.pl/sportnaukawychowanie Pozdrawiam blogowiczów Paweł Łuczka ZS-P Główczyce

   • wfzklasa
    16 czerwca 2014 - 11:12 | Permalink

    Witam Panie Piotrze,
    Dziękujemy za wiadomość. Zapewniam, że Państwa blogi są czytane :) Przekazałam informację Państwa moderatorce, wkrótce powinna się odezwać. Gratuluję udanych działań i pozdrawiam serdecznie. Ania Gilla

 • Monika Hołubowicz
  25 marca 2015 - 22:14 | Permalink

  Serdecznie dziękujemy za docenienie naszych starań i nagrodzenie nas odznaką „Blog na medal”. Staramy się, aby prowadzona przez nas strona była czytelna i atrakcyjna, zawierała merytoryczne wpisy i inspirowała innych do korzystania z naszych pomysłów. Choć to tylko „odznaka”, to daje wiele satysfakcji i potwierdzenia, że kierunek, w którym idziemy jest dobry, a to w jaki sposób prezentujemy nasze sportowe działania podoba się innym:) Z pewnością powalczymy o kolejne odznaczenia! Zapraszamy do odwiedzin: http://blogiceo.nq.pl/trojkazawszewruchu/

  Pozdrawiamy, Trójka zawsze w ruchu, SP3 Siemianowice Śląskie

 • 21 kwietnia 2015 - 14:13 | Permalink

  Witam, bardzo cieszę się że moje uwagi czy komentarze nie poszły na marne i że w programie w-f z klasą pojawiły się nowe odznaki do zdobycia :)
  uważam że jest to miły dodatek dla osób prowadzących bloga, ponieważ prowadzenie bloga nie jest obowiązkową częścią pracy nauczyciela, a dodatkową działalnością. Oczywiście w grę wchodzi satysfakcja z propagowania sportu oraz zdrowia, ale taka odznaka to taki miły dodatek dodający „otuchy”
  Oczywiście każdy się może nie zgodzić :) bo każdy człowiek jest inny i na tym polega ciekawość świata ;)
  Jak to się mówi: nie da się wszystkich zadowolić :) ale przymusu do odznaki przecież nie ma :)
  Ja jestem jak najbardziej za ;)
  Pozdrawiam wszystkich pozytywnie zakręconych blogowiczów!!! :)
  Kamyk ostatnio opublikował…VII Europejski Tydzień SportuMy Profile

 • 22 kwietnia 2015 - 01:54 | Permalink

  Witam, wczytuję się właśnie w wymagania odznak i zastanawiam się co jeszcze mogli byśmy zrobić aby otrzymać odznakę Innowacyjny W-f? :)
  Wydaje mi się że nasze działania wpisują się w wymagania
  mieliśmy RUGBY TAG, ZUMBĘ na lekcjach i przerwach, sprzęt dostępny w szkole wykorzystujemy jak tylko ciekawie umiemy na przerwach lekcjach salach i korytarzach. Z przedmiotów codziennego użytku ostatnio wykorzystaliśmy do zabawy gotowane jajka, gazety, ławki ;) ;)
  Chętnie przyjmę uwagi co jeszcze mogę uzupełnić :)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na blog :)

 • pn_superstaro2.pl
  24 maja 2016 - 22:28 | Permalink

  A mnie się te broszki podobają. W ostatnim czasie są na topie. Pozdrawiam !!!

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php