Puchar Dyrektora Gimnazjum jest u nas!

hdimg008 hdimg009 hdimg007 hdimg001

W dniu 26 maja 2015 r. braliśmy udział w turnieju w zbijaka i w piłkę nożną. Obie imprezy zorganizowali  nauczyciele wychowania fizycznego z Gimnazjum nr 1 w Tychach. Celem zawodów była aktywizacja sportowa młodzieży i propagowanie pozytywnych wzorców kibicowania wśród młodzieży szkolnej. Dziewczynki zdobyły Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Tychach, a chłopcy uplasowali się na III miejscu.

 

 

Finał tyskiego „T jak talent”

21 maja grupa uczennic naszej szkoły awansowała do miejskiego finału konkursu młodych talentów „T jak Talent”. Konkurs miał miejsce w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach. Naszą szkołę reprezentowały:

- Karolina Plewnia również uczennica klasy 5, która zatańczyła samodzielnie przygotowany układ do utworu Awolnation „Sail”

- grupa taneczna w składzie: Amanda Bociąga, Wiktoria Ścierska, Angelika Frąckowiak, Amelia Pinocy oraz Emilia Lelko z klas czwartych. Dziewczynki zatańczyły układ do piosenki Indilii „Love Story” i zdobyły zaszczytne czwarte miejsce!hdimg007hdimg001 hdimg004 hdimg006

II zadanie – sprawozdanie

W II semestrze pracowaliśmy nad wdrażaniem tego, w jaki sposób wprowadzić elementy ruchu, sportu i fizycznej aktywności na przerwach oraz lekcjach w naszej szkole.

Postanowiliśmy, że co drugi piątek na dużej przerwie będą się odbywać minizajęcia gimnastyczno-akrobatyczne na sali gimnastycznej, w których mogą brać udział wszystkie chętne osoby. Do ćwiczeń zapraszały i koordynowały zajęcia dziewczynki ze szkolnego zespołu tanecznego, nad wszystkimi ćwiczącymi lub ruszającymi się osobami zawsze czuwał nauczyciel – najczęściej pani Beata Ruszaj.

Od maja wszystkie przerwy uczniowie spędzali na zewnątrz budynku szkolnego (oczywiście przy sprzyjającej aurze) i wtedy także można było się ruszać (na boiskach oraz przylegających do szkoły terenach zielonych).

Na lekcjach wielu uczniów (i młodszych, i starszych) miało możliwość uczestniczenia w króciutkich przerwach (tzw. śródlekcyjnych), podczas których wychodziło się z ławek, aby wykonać kilka ćwiczeń np. „pajacyków”, skłonów, podskoków a także po to, aby się czasami razem pośmiać:)

Najwięcej ruchu mieliśmy podczas obchodów Szkolnego Tygodnia Zdrowia (który tak naprawdę trwał prawie miesiąc:))) organizowanego przez panią od przyrody Leokadię Bratek.

W przyszłym roku chcielibyśmy wprowadzić ruch na lekcjach jako stały element zajęć szkolnych oraz rozszerzyć gamę ćwiczeń do wspólnego wykonywania – tak, aby każdy znalazł dla siebie coś, co sprawi mu radość. Naszym marzeniem byłoby także zaproszenie do ćwiczeń (i na sali, i na boiskach) wielu nauczycieli, choć wiemy, że ze względu na harmonogram dyżurów będzie to trudne do zrealizowania:(img001 hdimg002 hdimg005 hdimg010

Sprawozdanie z LAS-u

22 maja w godzinach od 11:00 do 13:00 odbyła się na szkolnych boiskach nasza Lokalna Akcja Sportowa pod nazwą „Szkolny Rajd Rowerowy”. Organizatorami imprezy byli prezes Oddziału PTTK w Tychach pan Kazimierz Okoński, opiekun Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego pani Leokadia Bratek oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 22 w Tychach realizujący program „WF z klasą”. Nad sprawnym przebiegiem całej imprezy czuwała pani Bratek, a wyznaczeni nauczyciele oraz chętni uczniowie klas szóstych przeprowadzali poszczególne konkurencje sportowe.

Na początku imprezy wszyscy obecni zostali powitani przez pana Prezesa i zapoznani z harmonogramem imprezy. Następnie członkowie szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego przejechali uroczyście na rowerach wokół budynku szkoły, uroczyście otwierając naszą szkolną imprezę.

Uczniowie klas czwartych, piątych oraz szóstych mogli w tym dniu uczestniczyć w pięciu konkurencjach sportowo-rowerowych: rzucie oburącz piłką z miejsca, rzucie do kosza, rzucie oponami, jeździe żółwiej oraz slalomie na rowerze. Następnie przeprowadzono poszczególne konkurencje sprawnościowe, w których uczestniczyło razem około 300 uczniów. Największym powodzeniem wśród uczniów cieszyły się rzut oponami i rzut do kosza. Do zdobycia było 15 medali (złote, srebrne i brązowe) oraz statuetka dla „Najaktywniejszego uczestnika”. Członkowie koła mogli wbić okolicznościową pieczęć do książeczek kolarskich.

Oto wyniki zmagań w konkursach i miejsca medalowe:

„Rzut oponą”
I – Mateusz Szula 6c
II – Mateusz Bubel 6c
III – Woźniak Bartosz 4d

„Rzut do kosza”
I – Edyta Rutkowska 6a
II – Jakub Szachnitowski 4d
III – Paweł Kadłubowski 6c

„Jazda żółwia”
I – Jakub Żydziak 6a
II – Małgorzata Michalska 4d
III – Patrycja Dutka 6a

„Slalom na rowerze”
I – Patryk Dzięcioł 6c
II – Patrycja Dutka 6a
III – Dawid Adamiec 5b

„Rzut piłką oburącz”
I – Julia Weremczuk 4a
II – Angelika Frąckowiak 4b
III – Alicja Małyjurek 4a

Tytuł „Najaktywniejszego uczestnika rajdu” i statuetkę zdobyła Dutka Patrycja.
Aby zorganizować rajd potrzebne były rowery (uczniowskie i nauczycielskie), kaski oraz karty rowerowe:), a także niewiele sprzętu sportowego: opony rowerowe, pachołki, piłki do kosza, megafon, stopery i bezdeszczowa pogoda:) Prezesi PTTK oraz SKTK postarali się o zdobycie medali oraz statuetki. Na poszczególnych stanowiskach ustawiliśmy także szkolne ławki i krzesełka dla nadzorujących poszczególne konkurencje.

Cele, które założyliśmy sobie na początku, zostały zrealizowane w stu procentach: frekwencja nam dopisała, w konkurencjach uczestniczyli wszyscy uczniowie, promowaliśmy zdrowy, aktywny styl życia, cały czas się ruszając i jeżdżąc:) Sporym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja roweru poziomego, na którym rowerzysta przyjmuje pozycję półleżącą. Niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu widzieli taki pojazd w ruchu. Jesteśmy przekonani, że impreza się udała, o czym mogą świadczyć zadowolone miny naszych uczniów, które można zobaczyć na prezentowanych zdjęciach.

Przydatne wskazówki: opracowanie planu „B” (w razie brzydkiej pogody), ciągłe czuwanie nad bezpieczeństwem uczniów, przygotowanie (w miarę możliwości) nagród dla uczestników.

Nasz LAS…

Nasz LAS… – plan Rowerowego Rajdu Szkolnego
1. Cel akcji: promocja zdrowego stylu życia, uprawiania sportu – zwłaszcza jazdy na rowerze.
2. 2. Przedsięwzięcie będzie organizowane dla całej społeczności naszej szkoły (uczniów, rodziców, nauczycieli i chętnych gości). Zakładamy, że uczestników będzie około 350.
3. Organizatorem imprezy będzie pani Leokadia Bratek (nauczyciel przyrody oraz szefowa Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego) oraz nauczyciele wych. fizycznego.
4. Plan imprezy:
a) 11.00 otwarcie rajdu oraz parada na rowerach wokół szkoły;
b) 11.30 Konkursy sprawnościowe dla uczniów szkoły i gości: rzut oponą, slalom na rowerze, jazda żółwia, rzut piłką do kosza, rzut piłką oburącz na odległość, gry i zabawy ruchowe);
c) 14.00 Zakończenie rajdu (rozdanie medali, pucharu, pieczątek).

Tyska Akademia Siatkówki

IMG_0470 IMG_0475 IMG_047120 marca gościliśmy w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Tychach. Tego dnia uroczyście rozpoczęto działalność Tyskiej Akademii Siatkówki Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.
Projekt ten ma przede wszystkim na celu pobudzić aktywność dzieci i młodzieży poprzez ich uczestnictwo w zajęciach z siatkówki. W akcji udział bierze pięć tyskich szkół podstawowych – jedną z nich jest właśnie nasza placówka, a reprezentowały ją następujące osoby: Dyrektor Szkoły Pani Aldona Iwaniuk, nauczyciel wychowania fizycznego Pani Beata Ruszaj i grupa szóstoklasistów trenujących siatkówkę (Aleksandra Sowula, Jakub Bieniek, Patrycja Dutka, Magdalena Raczyńska, Wiktoria Cieślar, Edyta Rutkowska).
Ambasadorkami Akademii zostały grające w kadrze Polski siatkarki (byłe uczennice Gimnazjum nr 3): Emilia Kajzer i Natalia Strózik.
Gościem specjalnym uroczystości był reprezentant Polski Marcin Prus – Mistrz Świata Juniorów w Siatkówce. Mieliśmy możliwość bezpośredniej rozmowy z panem Marcinem, który wielokrotnie podkreślał, że warto wierzyć we własne siły, próbować realizować swoje marzenia, bo on sam jest przykładem na to, że marzenia mogą się spełnić:).

Dzień Odkrywców Talentów… Sportowych:)

20 marca 2015 roku w naszej szkole odbyła się już po raz drugi ogólnoszkolna impreza pod nazwą Dzień Odkrywców Talentów. Kilka lat temu zdobyliśmy zaszczytny tytuł Szkoły Odkrywców Talentów i przez cały czas wszyscy staramy się doskonalić i kształcić nasze liczne oraz różnorodne talenty, uzdolnienia i pasje: plastyczne, muzyczne, wokalne, taneczne, teatralne i oczywiście… sportowe!

Wielu uczniów (jeśli nie wszyscy:) w naszej szkole kocha sport i właśnie w piątek nasi utalentowani sportowcy mieli możliwość publicznie zaprezentować swoje umiejętności. Zachwycona publiczność gromkimi oklaskami i wiwatami nagrodziła tancerki akrobatki występujące solo i grupowo (Amandę Bociągę, Wiktorię Ścierską, Karolinę Plewnię, Amelię Pinocy, Angelikę Jurek, Julię Weremczuk, Emilię Lelko) oraz karateków: Gabrysia Biernackiego, Maksymiliana Biernackiego oraz Łukasza Gąsiorka.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku sportowców będzie jeszcze więcej:)

Nasze zadanie na II semestr:)

W drugim semestrze do realizacji wybraliśmy zadanie, które uczniowie wskazali jako drugie podczas listopadowego Okrągłego Stołu. Zamierzamy bardzo aktywnie spędzać czas w naszej szkole, dlatego wprowadzamy ruch na przerwach oraz … innych lekcjach.

W ramach Lokalnej Akcji Sportowej do działań zamierzamy zaprosić tyskie Koło Krajoznawczo-Turystyczne, w ramach którego prężnie działa nasze szkolne koło turystyki rowerowej z opiekunką panią mgr Leokadią Bratek na czele. Z pewnością weźmiemy udział w wycieczkach rowerowych i będziemy chcieli współuczestniczyć w Szkolnym Rajdzie Rowerowym. A więc czas zacząć przygotowywać się do drogi:)

WF w teatrze:)

Bardzo gorąco chciałabym pochwalić moje dziewczyny z klasy IV b (Amandę Bociągę i Wiktorię Ścierską), które należą do szkolnego zespołu teatralnego (prowadzonego przeze mnie). 9 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie finałowe laureatów XVIII Rejonowego Konkursu Twórczości Dziecięcej o Laur Rafała Pomorskiego (dodam, że Rafał Pomorski – śląski malarz – to patron naszej szkoły:), podczas którego zespół teatralny miał premierę spektaklu kabaretowego. Między pierwszym a drugim aktem dziewczyny zatańczyły piękny układ według własnego pomysłu, który powstał właśnie na lekcjach wychowania fizycznego. Widzowie oraz zaproszeni goście byli zachwyceni tym, co dziewczyny stworzyły i pokazały na scenie. Po występie tancerki (i cały zespół teatralny:) dostały wielkie brawa i osobiste gratulacje od naszej Pani Dyrektor Aldony Iwaniuk oraz Pani Wiceprezydent Miasta Tychy Darii Szczepańskiej.