LAS

LAS

 

Jako Lokalną Akcję Sportową w trzeciej edycji WF z klasą zaplanowaliśmy II Rodzinny Marszobieg na Orientację. Organiaztorem przedsięwzięcia podobnie jak w ubiegłym roku jest Towarzystwo Miłośników Rokitnicy i SP nr 31 w Zabrzu. Impreza odbyła się 4 czerwca.

Większość nagród rzeczowych , napoje, plakat informujący o imprezie przygotowało Towarzystwo. Warto podkreślić ,że wśród sponsów  nagród była Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, Zabrzański Kompleks Rekreacji Aquarius, firma  Fly Development, Spółka Stadion w  Zabrzu oraz firma Dar-Pol.  SP nr 31 w Zabrzu zajęła się organizacją samego Marszobiegu. Sprzętu,czyli punktów kontrolnych, użyczyło nam Gimnazjum nr 2 w Zabrzu. Oprócz tego zajęliśmy się wyznaczeniem trasu Marszobiegu, przygotowaniem i wydrukiem map, kart startowych i dyplomów dla każdego uczestnika.

Do 2 czerwca chętni wysyłali zgłoszenia drogą mailową. 4 czerwca między 9.45 a 10.20 uczestnicy Marszobiegu spotkali się przed budynkiem szkoły.Po weryfikacji iobecności wszyscy udali się na start zlokalizowany na terenie Miechowickiej Ostoi Leśnej. Pierwsi zawodnicy wystartowali o godzinie 11.00. Trasa o długości ok. 2,5  km miała 11 punktów kontrolnych.  W Marszobiegu wzięło udział ok. 20 osób ( uczniowie naszej szkoły, rodzice uczniów, osoby spoza naszej szkoły).

Do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia był potrzebny sprzęt do biegu na orientację czyli : punkty kontrolne z perforatorami i znacznikami punktu kontrolnego, mapy obszaru zawodów wraz z wyznaczonymi punktami kontrolnymi, karty  startowe. Oprócz tego transpareny z napisem „START” „META”, papier wizytówkowy do dyplomów, woda i poczęstunek dla uczestników oraz oczywiśnie nagrody ufundowane przez sponsorów.

Impreza udała się, pogoda dopisała, a uczestnicy Marszobiegu docenili dobrą organizację, miłą atmosferę oraz atrakcyjne nagrody.

5745bd2dae62f_o,size,933x0,q,70,h,d14d83

Obraz26 Obraz27 Obraz24 Obraz25

Obraz30 Obraz31 Obraz28 Obraz29

Obraz34 Obraz32 Obraz33

 

 

Aktywne przerwy

W II semestrze realizujemy zadanie ” aktywne przerwy”.  W ramach tego zadania raz w tygodniu uczniowie mają możliwość zagrania w tenisa stołowego oraz wzięcia udziału w kilkuminutowych zajęciach przy muzyce prowadzonych przez Olę i Amelię, uczennice tańczące  w zespole tanecznym „MAKI”. Oprócz tego na każdej przerwie podczas ładnej pogody uczniowie mogą organizować sobie gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem kolorowych plansz i piktogramów namalowanych na szkolnym placu przez nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego.

Obraz3 Obraz4 Obraz5 Obraz1 Obraz2

Obraz8 Obraz6 Obraz7

Obraz12 Obraz9 Obraz10 Obraz11

Obraz13 Obraz14 Obraz15 Obraz16 Obraz17

Obraz20 Obraz21 Obraz22 Obraz23 Obraz18 Obraz19

 

 

 

Festyn Rodzinny

FESTYN RODZINNY 10.06.2016

 

W piątek 10 czerwca z inicjatywy nauczycieli oraz rady dzielnicy Rokitnica, odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny. Zaproszeni zostali nie tylko uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, ale również wszyscy mieszkańcy naszej dzielnicy Rokitnicy oraz sąsiedniej dzielnicy Helenki.

Rozpoczeliśmy imprezę od występów artystycznych naszych uczniów. Następnie w specjalnym pokazie, swoje umiejętności zaprezentowali młodzi adepci judo. To, co prezentowali uczniowie wywarło na wszystkich obecnych ogromne wrażenie.  Festyn Rodzinny był doskonałą okazją, aby „Rozruszać Rodziców”. Razem z dziećmi mieli oni możliwość wzięcia udziału w wielu konkurecnjach sportowych, zaplanowanych w taki sposób, aby dały uczestnikom, nie tylko wiele radości, ale również, poprzez wspólną zabawę oraz rywalizację, pozwoliły pogłębić i zacieśnić więzi rodzinne. Dzieci wraz z rodzicami mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, sportowych oraz plastycznych. W naszym programie znalazły się takie atrakcje jak tor przeszkód oraz wspólne malowanie naszej „Szkolnej Rodziny”. Uczestnicy Festynu Rodzinnego mieli również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas „Konkursu Wiedzy o Sporcie” oraz w „Zagadkach Przyrodniczych”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również rozgrywki w „Dwa Ognie”, w których wzieli udział uczniowie klas I-III wraz ze swoimi rodzinami.  Dużą popularnością cieszył się również „Szkolny Sześciobój”, podaczas którego dzieci, miały możliwość udziału w konkurencjach takich jak: skakanie na skakance, rzuty do celu, bieganie z piłeczką, biegi na bieżni, rozwiązywanie szyfrów czy przejście labiryntu. Inną bardzo ciekawą konkurencją, w której dzieci bardzo chętnie wzięły udział, było przejście małego toru przeszkód na ściance wspinaczkowej. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych, dla przedszkolaków zorganizowano specjalne konkurencje, podczas których, dzieci przede wszystkim świetnie się bawiły, były radosne i uśmiechnięte, miło spędziły czas ze swoimi najbliższymi. Dodatkowymi atrakcjami podczas Festynu Rodzinnego było malowanie twarzy, malowanie portretów oraz występ klaunów. Na uczestników czekały dyplomy oraz wspaniałe nagrody.

10 czerwca  jest dniem, który zostanie zapamiętany na długo, nie tylko ze względu na ogromne zainteresowanie, z jakim nasz Festyn Rodzinny spotkał się ze strony mieszkańców, czy przepiękną pogodą jaka mu towarzyszyła, ale przede wszystkim ze względu na wspaniałą zabawę, śmiech oraz radość dzieci i rodziców.

Obraz38 Obraz39 Obraz40 Obraz41 Obraz42 Obraz43 Obraz44 Obraz45 Obraz46 Obraz47 Obraz36 Obraz37

Obraz48 Obraz49 Obraz50 Obraz51 Obraz52 Obraz53 Obraz54 Obraz55 Obraz56 Obraz57 Obraz58 Obraz59Obraz69 Obraz70 IMG_6614 Obraz60 Obraz61 Obraz62 Obraz63 Obraz64 Obraz65 Obraz66 Obraz67 Obraz68

Obraz82 Obraz83 Obraz71 Obraz72 Obraz73 Obraz74 Obraz75 Obraz76 Obraz77 Obraz78 Obraz79 Obraz80 Obraz81

Obraz86 Obraz87 Obraz88 Obraz89 Obraz90 Obraz91 Obraz92 Obraz93 Obraz94 Obraz95 Obraz84 Obraz85

 

Nasze sportowe sukcesy w II semestrze

W II semestrze nasi uczniowie z powodzeniem uczestniczyli w zawodach sportowych na różnych stopniach rozgrywek. 2 marca dziewczęta i  chłopcy rywalizowali w zawodach na szczeblu rejonowym w badmintonie. Zawody odbyły się w Rudzie Śląskiej. Uczennice naszej szkoły Aleksandra Dyla i Katarzyna Skubacz zajęły 1 miejsce i uzyskały awans do zawodów wojewódzkich.. Chłopcy , Michał Łysakowski i Dawid Szeliga zakończyli rywalizację na 4 miejscu.

9 marca odbyły się rejonowe zawody w tenisie stołowym, na których dziewczęta ( Aleksandra Dyla, Katarzyna Skubacz, Anaa Łysakowska) zajęły 1 miejsce uzyskując awans do zawodów wojewódzkich. Chłopcy (Michał Łysakowski, Szymon Smołka , Szymon Kwietniowski) zajęli 2 miejsce.

22 marca reprezentacja dziewcząt naszej szkoły w tenisie stołowym ( K. Skubacz, A Łysakowska, Weronika Kudlek) wzięła udział w finale wojewódzkim , w którym zajęła 16 miejsce. Natomiast 6 kwietnia dziewczęta z naszej szkoły uczestniczyły w finale wojewódzkim w badmintonie , gdzie uplasowały się na 13 miejscu.

11 marca dziewczęta z naszej szkoły ( A. Dyla, K. Skubacz, A Łysakowska, Angelika Kurasz, Julia Kurasz, W. Kudlek, Martyna Hawryluk, Sandra Wielichowska) brały udział w Mistrzostwach Zabrza w piłce ręcznej. Nasza reprezentacja zajęła bardzo dobre 3 miejsce.

1 kwietnia reprezentacja naszej szkoły w piłce ręcznej chłopców ( Arkadiusz Wolnica, Rafał Duplicki, Szymon Sochor , Dawid Szeliga, Kasper Bagsik, Michał Gajdzik, Michał Łysakowski, Piotr Mazurkiewicz, Mikołaj Nolewajka, Przemysław Krążyński, Szymon Kwietniowski, Bartłomiej Dzierka, Paweł Kwiatkowski, Dominik Barbarczuk) grała w turnieju finałowym Mistrzostw Zabrza w piłce ręcznej. W pierwszym meczu nasi chłopcy pokonali SP nr 7, natomiast w finale po zaciętym meczu okazali się lepsi o 2 bramki od  Sp nr 19. Następnym etapem były zawody rejonowe, których 8 kwietnia nasza szkoła pokonała SP nr 2 z Rudy Śląskiej. Tym samym nasza szkoła awansowała do półfinału wojewódzkiego, w którym w rywalizacji ze szkołami z Lublińca, Toszka i Piekar Śląskich okazała się najlepsza. Kolejnym szczeblem będzie turniej finałowy.

 

15 kwietnia reprezentacja naszej szkoły ( M. Łysakowski, S. Smołka, Jakub Baranik) brała udział w X Memoriale im. Andrzeja Grubby odbywającymm się w hali TTS Polonii Bytom w Miechowicach. Chłopcy w silnej stawce 12 drużyn zdobyli 5 miejsce

Obraz1

Obraz2

Obraz3

Obraz4

7 maja odbyły się Mistrzostwa Zabrza i Rejonu w Biegu na orientację. Dziewczęta z naszej szkoły (A. Kurasz, J.Kurasz, W. Kudlek, Martina Skrzypczyk, Wiktoria Wawełczyk, Olimpia Markisch, Vanessa Bugajska, Jessika Pas) zajęły pierwsze miejsce awansując do finału wojewódzkiego. Warto dodać ,że odpowiednio 1 i 2 drugie miejsce indywidualnie zajęły V. Bugajska i A. Kurasz.   Chłopcy ( Robert Serzysko, Łukasz Styszko, Adam Majewski) skończyli rywalizację na miejscu drugim. R. Serzysko był indywidualnie drugi, a Ł. Styszko trzeci.

Obraz5 Obraz6 Obraz7 Obraz8

Na początku maja chłopcy brali udział w turnieju finałowym Mistrzostw Zabrza w piłce nożnej. Zajęli w nim bardzo dobre 2 miejsce.

 

20 maja dwie drużyny naszej szkoły uczestniczyły w pierwszym etapie ogólnopolskiego turnieju ” Szczypiorniak na Orlikach” . Pierwsza drużyna zajęła 1 miejsce awansując jednocześnie do finału wojewódzkiego, a duga drużyna zakończyła zmagania na 4 miejscu

Obraz11 Obraz12 Obraz13 Obraz14 Obraz9 Obraz10

TENIS STOŁOWY, BADMINTON, PIŁKA NOŻNA, PIŁKA RĘCZNA – ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

TENIS STOŁOWY, BADMINTON, PIŁKA NOŻNA, PIŁKA RĘCZNA – ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

W ramach wybranego zadania – innowacyjne zajęcia pozalekcyjne realizowane są zajęcia tenisa stołowego, badmintona, piłki ręcznej i naborowe zajęcia piłki nożnej.

Tenis stołowy.

Jest to sport dla każdego w wieku od 5 do 100lat. Może być uprawiany jako gra  rekreacyjna lub sport wyczynowy. Tenis stołowy jest stosunkowo tani i dostępny, nie wymaga dużej hali. Tenis stołowy sjest sportem zdrowym, stosunkowo mało kontuzjogennym, nawet jeśli jest uprawiany na najwyższym poziomie. Doskonali szybkość reakcji, moc, antycypację, wymaga wysokiej zdolności przystosowania się do zmiennych i nieprzewidywalnych warunków. Tenis stołowy rozwija koordynację, zwinność,
wytrzymałość, wytrwałość oraz determinację.
Uczniowie naszej szkoły mieli oczywiście wcześniej styczność z tenisem stołowym na lekcjach wychowania fizycznego.
Zainteresowani uczniowie mają szansę rozwijać na zajęciach pozalekcyjnych swoje umiejętności techniczne (serwis, różne rodzaje uderzeń) i taktyczne. Co kilka tygodni w ramach zajęć odbywa się turniej tenisa stołowego.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, we wtorek o godzinie 17.30. Trwają 90 minut. Do dyspozycji uczniowie mają 4 stoły do tenisa stołowego oraz odpowiednią ilość rakietek i piłeczek. Uczniowie radzący sobie na zajęciach najlepiej stworzyli reprezentację szkoły, która na Mistrzostwach Zabrza pokazała się z bardzo dobrej strony. Dziewczęta zajęły pierwsze miejsce, a chłopcy trzecie. Obie drużyny będą reprezentować szkołę na zawodach rejonowych w walce o możliwość udziału w zawodach wojewódzkich.

Obraz1 Obraz2 Obraz3 Obraz4 Obraz5 Obraz6 Obraz7 Obraz8

Badminton.

Kolejnym sportem wprowadzonym do oferty sportowych zajęć pozalekcyjnych jest badminton. Dlaczego warto grać w badmintona ?  Gra w badmintona należy do sportów wysokoenergetycznych i intensywnych, podczas godzinnego treningu można spalić do 350 kalorii i stopniowo zrzucać zbędne kilogramy. Badminton poprawia refleks, koordynację ruchową, rozwija zdolność przewidywania, kształtuje wiele partii mięśni: nóg, obręczy barkowej i brzucha. Wpływa też korzystnie na krążenie. Badminton jest również
świetną zabawą, która pozwala oderwać się od pędu życia codziennego, korzystnie nastraja i pomaga walczyć ze stresem.
Pierwszą styczność z badmintonem uczniowie mieli oczywiście na lekcjach wychowania fizycznego. Najpierw skompletowaliśmy sprzęt: 4 siatki, odpowiednią ilość rakietek i lotek. Gabaryty szkolnej hali pozwoliły na wyklejenie specjalną taśmą linii 4 boisk do gry pojedynczej. W szkole pojawiły się ogłoszenia o terminie zajęć. Zaczęliśmy w  sobotę 29 października o 10.30. Zajęcia trwają 120 minut. Najpierw nastąpiło zapoznanie z przepisami gry, następnie na każdym z zajęć  uczniowie ćwiczą
poszczególne elementy gry, ostatnie 40-50 minut zajęć to gra.
Obecnie w zajęciach uczestniczy około 20 osób. Uczestnicy, którzy radzą sobie najlepiej reprezentowali szkołę w Mistrzostwach Zabrza w Badmintonie. Dziewczęta grały 12 stycznia 2016r. i zajęły pierwsze miejsce, chłopcy dzień później ukończyli zmagania na drugim miejscu. Obie drużyny będą reprezentować naszą szkołę w zawodach rejonowych.
Badminton jest niestety sportem mało popularnym i mało docenianym w Polsce.Warto aby osoby, które nie miały do czynienia z badmintonem i chciałyby zorganizować zajęcia dla dzieci, wzięły wcześniej udział w warsztatach szkoleniowych lub kursach instruktorskich. To bardzo pomaga w organizacji pracy i na pewno daje lepsze wyniki.

Piłka ręczna.
W piątki o godzinie 14.30 zajęcia  z piłki ręcznej dla uczniów naszej szkoły prowadzi  w ramach wolontariatu trenerka z zaprzyjaźnionego ze szkołą UKS-u 31 Rokitnica. W zajęciach tych uczestniczy około 14 osób. Zajęcia trwają 60 minut.

Piłka nożna dla najmłodszych.

W naszej szkole od września odbywają się treningi piłki nożnej dla najmłodszych dzieci z roczników od 2009 do 2006 czyli z klas 1-3. Każdy z roczników trenuje 2 razy w tygodniu po 90 minut.  Treningi są zajęciami naborowymi do klas sportowych o profilu piłki nożnej. Są prowadzone przez trenerów ( część z nich jest pracownikami szkoły) klubu Promotor Zabrze współpracującego z naszą szkołą.   W zajęciach uczestniczy około 60 dzieci , są to nie tylko uczniowie naszej szkoły, są dzieci z innych
dzielnic Zabrza i spoza Zabrza. Uczniowie ci oprócz treningów biorą udział w turniejach piłkarskich.

Duża oferta sportowych zajęć pozalekcyjnych w naszej szkole ma za zadanie rozbudzać w dzieciach zaciekawienie danym tematem , daną dyscypliną sportu,sprawienie ,że dziecko będzie ciekawe tego , co może nauczyć się na kolejnych zajęciach. Celem tych zajęć jest też propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwój ruchowy dzieci,rozwijanie zdolności społecznych dzieci, nauka funkcjonowania w grupie i nawiązywanie nowych znajomości.

2 grudnia 2015 19:37 Zawody tenis stołowy

Od 20.października w każdy wtorek o godzinie 17.30 w naszej szkole
odbywają się pozalekcyjne zajęcia tenisa stołowego. W zajęciach
uczestniczy na razie około 12 osób. 
 Uczniowie najlepiej posługujący się rakietką i piłeczką wzięli
 udział w Mistrzostwach Zabrza w Tenisie Stołowym, które odbyły się w
 ZSP Nr 7 w Zabrzu. Dziewczęta rywalizowały 1 grudnia 2015r. , a
 chłopcy dzień później. Nasze dziewczęta zdobyły pierwsze miejsce
 zespołowo, a szóstoklasistki Ola Dyla i Kasie Skubacz spotkały się w
 finale całych rozgrywek ,w którym lepsza okazała się Ola. Uczennica
 klasy 5 A Ania Łysakowska zajęła bardzo dobre szóste miejsce wśród
 27 zawodniczek.
 Chłopcy zespołowo uplasowali się na trzecim miejscu , a indywidualnie
 zwyciężył Michał Łysakowski nie tracąc ani jednego seta podczas
 całych zawodów. Szymon Smołka i Szymon Kwietniowski znaleźli się w
 czołowej szesnastce turnieju.
 Gratulujemy sukcesu , warto dodać ,że obie drużyny będą
 reprezentować naszą szkołę w rozgrywkach rejonowych.

Obraz1 
Obraz2 
Obraz3
 Obraz4
 Obraz5
 Obraz6
 Obraz7
 Obraz8 
Obraz9 
 Obraz12 
Obraz13 
 Obraz16

III SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ

 

III SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ

Obrady odbyły się 18.XI.2015r. Wzięli w nich udział  uczniowie klas IV-VI oraz nauczyciele: wf – T. Morzyński, E. Kumalska, j. angielskiego- K. Frey, historii- R. Koziatek. Debatę przygotowali i prowadzili koordynator programu T. Morzyński oraz nauczyciel historii

R. Koziatek.

IMG_5556 IMG_5557 IMG_5558

Uczestnicy wskazali na plusy lekcji wf: różnorodność konkurencji sportowych: piłka nożna, ręczna, koszykówka, siatkówka, wspinaczka, hokej, tenis stołowy, lekkoatletyka, udział w zawodach i osiąganie w nich sukcesów. Uczniowie zadowoleni są z dobrej atmosfery na lekcjach, widzą, że nauczyciele dbają o zdrową rywalizację, bezpieczeństwo i urozmaicone zajęcia. Plusem są trzy sale gimnastyczne świetnie wyposażone. Uczniowie odczuwają radość z zajęć wf i zdają sobie sprawę z tego jak ważny wpływ na ich zdrowie ma sport- chcą być coraz sprawniejsi i lepsi w różnych konkurencjach.

IMG_5559 IMG_5561 IMG_5562

   Minusy: kłótnie, obrażanie się, kilka grup ćwiczących równocześnie na jednej sali, niechęć części dziewcząt do ćwiczeń, obawa przed kontuzją podczas trudnych zadań: mostki, gwiazda, przewroty, przymus wykonania zadań i ćwiczeń, sprawdziany umiejętności, rekordy.

IMG_5563 IMG_5564 IMG_5565

  Pomysły na zmiany: więcej turniejów między klasami, przebieranie się na lekcje wf podczas przerwy, te same zadania dla dziewcząt i chłopców, zastępcze lekcje podczas nieobecności nauczyciela mają być lekcjami wf, poczucie bezpieczeństwa podczas wykonywania trudnych zadań, likwidacja sprawdzianów umiejętności, praca nad zdrową rywalizacją

IMG_5568 IMG_5571 IMG_5576

Z zadań zaproponowanych do realizacji przez CEO w III edycji „wf-u fu klasą” przyjęto: w I semestrze -  innowacyjne zajęcia pozalekcyjne,

w drugim semestrze – ruch na lekcjach i aktywne przerwy, wf poza szkołą.

IMG_5573 IMG_5579 IMG_5577 IMG_5582 IMG_5580 IMG_5581

Podsumowanie współzawodnictwa sportowego

12.11.2015r. w ZSP nr w Zabrzu odbyło się podsumowanie

współzawodnictwa sportowego zabrzańskich szkół za rok 2014/2015 oraz

inauguracja roku sportowego 2015/2016. Nasza szkoła zdobyła 1 miejsce

wśród zabrzańskich szkół podstawowych w na szczeblu rejonu i

województwa oraz 2 miejsce na szczeblu miasta.

Obraz1

Warto dodać, że nasza szkoła zdobyła w roku szkolnym 2014/2015  10

miejsce w  Wojewódzkich Igrzyska Młodzieży Szkolnej o Puchar

Śląskiego Kuratora Oświaty. Na ten ostatni wynik złożyły się

wyniki z finałów wojewódzkich:  1 miejsce chłopców w orientacji

sportowej, 2 miejsce chłopców w mini piłce nożnej, 9 miejsce

dziewcząt w orientacji sportowej i 10 miejsce chłopców w tenisie

stołowym.

Rajdy

 

RAJDY PIESZE

 

Nasza szkoła w tym semestrze uczestniczyła już w trzech rajdach pieszych
których organizatorem był Oddział PTTK w Zabrzu.

Rajd na Halę Boraczą

12.09.2015r. odbył się pierwszy rajd w tym roku szkolnym,38 Rajd
Organizatorów Turystyki na Halę Boraczą. Celem rajdu było poznanie
ciekawych zakątków Beskidu żywieckiego, popularyzacja turystyki
górskiej i zdobywania odznak GOT oraz propagowanie aktywnych form
spędzania wolnego czasu.Trasa prowadziła czarnym szlakiem z Żabnicy
Skałki na Halę Boraczą gdzie podczas dłuższego odpoczynku uczestnicy
mogli zjeść ciepły posiłek i podziwiać panoramę Beskidu Żywieckiego.
Po odpoczynku nastąpiło 
zejście szlakiem niebieskim przez szczyty Prusów i Borucz do Żabnicy.

a1 
a2
 a3
 a4 
a5
 a6
 a7
 a8

Rajd do Rud Raciborskich
19.09.2015r. odwiedziliśmy Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej e
Rudach Wielkich. Rajd odbył się w ramach XXV Śląskiej Jesieni
Turystycznej. Celem rajdu było propagowanie aktywnych form spędzania
wolnego czasu, poznanie ciekawych zakątków woj. śląskiego i edukacja
regionalna. Trasa rajdu prowadziła z Pilchowic czerwonym szlakiem
rowerowym do Rud Wielkich. Na mecie rajdu odbyło się ognisko z pieczeniem
kiełbasek, wszyscy uczestnicy rajdu przejechali się kolejką
wąskotorową do stacji Paproć i 
z powrotem. Pogoda dopisała, a uczniowie poznali ciekawe miejsce na Szlaku
Zabytków Techniki.

a3 
q2 
q4 
 q6 
q7
 q8
Rajd na Kozią Górę

Ostatnim naszym turystycznym wypadem w tym roku kalendarzowym był 42
Jesienny Złaz Górski na Kozią Górę w Beskidzie Śląskim, który
odbył się 17.10.20015r. Celem rajdu było poznanie ciekawych miejsc w
Beskidzie Śląskim, popularyzacja turystyki górskiej i popularyzacja
zdobywania odznak GOT. Trasa złazu prowadziła z Bystrej śląskiej,
miejsca gdzie w 1910 osiadł polski malarz Julian Fałat, przez Kołowrót
na Kozią Górę. Odpoczynek w schronisku Stefanka pozwolił na
skonsumowanie ciepłego posiłku, 
po którym odbył się konkurs turystyczny z wiedzy o turystyce górskiej i
o Beskidzie Śląskim.Najlepsi uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni
mapami turystycznymi. Uczniowie w czasie rajdu zdobyli sporą wiedzę o
Beskidzie Śląskim, zobaczyli schronisko Stefanka, którego początki
sięgają XIX wieku,obecny budynek wzniesiono na początku XX wieku, ruiny
toru saneczkowego z początku XX wieku, którego konstrukcja była
największa w Europie, liczyła 2200 metrów długości i 30 wiraży.
Pomimo nie najlepszej 
pogody , obfitych opadów deszczu (a może właśnie dlatego ;-) ))) 
wszyscy uczniowie byli zadowoleni z wypadu w góry i na pewno będą mieli
co wspominać.

s1 - Kopia
 s2 - Kopia 
s4 - Kopia
 s5 - Kopia 
s6 - Kopia
 s7 - Kopia
 s8 - Kopia
W 3 rajdach: na Halę Boraczą, Rud Wielkich i Kozią Górę wzięło
udział prawie 40 uczniów naszej szkoły. Niektórzy z nich to już
turyści przez duże T, zbierają punkty GOT, za które będzie można
otrzymać odznaki turystyczne, kolejno: popularną, brązową, srebrną i
złotą. W przyszłym roku na pewno będziemy kontynuować nasze
turystyczne eskapady. 
 
css.php