Teledysk

9 Crimes – Damien Rice

Dzisiaj chciałam pokazac teledysk, który (nieważne ile razy obejrzany) zawsze wprowadza do mojej głowy pewnego razu dysonans.Pokazała mi go koleżanka, mistrzyni w odnajdywaniu „specyficznych” klipów w internecie. Uznała, że na pewno mi się spodoba. I spodobał. Za każdym razem, kiedy go oglądam budzą się w mojej głowie refleksje. Na temat życia, przemijania, miłości. Może brzmi to banalnie, ale myślę, że nie da się go obejrzec bez takich emocji. Ma w sobie coś, co nie pozwala się oderwac. Tworzy pewnego rodzaju oderwaną historię, bez wstępu i zakończenia. Bardzo często jeszcze długo po nim, myślę, nucę w głowie tę melodię, która, swoja drogą jest również nie bez znaczenia.

Leave me out with the waste
This is not what I do
It’s the wrong kind of place
To be thinking of you
It’s the wrong time
For somebody new
It’s a small crime
And I’ve got no excuse

And is that alright with you?
Give my gun away when it’s loaded
That alright with you?
If you don’t shoot it, how am I supposed to hold it?
That alright with you?
Give my gun away when it’s loaded
That alright with you?
With you?

Leave me out with the waste
This is not what I do
It’s the wrong kind of space
To be cheating on you
It’s the wrong time
She’s pulling me through
It’s a small crime
And I got no excuse

Zachęcam Was wszystkich do obejrzenia do w spokoju i skupieniu, bo tylko wtedy zobaczycie jego magię. Życzę Wam również powodzenia w rozszyfrowywaniu intencji twórcy, bo mnie osobiście jeszcze nigdy się to nie udało. Ale nie jest to jego wadą, powiedziałabym nawet, że wręcz przeciwnie…

Żaby, ptaki i zbliżenia czyli perspektywy

Dzisiaj przedstawię Wam moja zabawę z perspektywami. W gruncie rzeczy, wiele z Was  używa jej, robiąc zdjęcia generalnie, nawet tego nie zauważając.

No więc teraz pokażę Wam, że każde Wasze spojrzenie na jakiś obiekt, wiąże się z Waszą perspektywą. Może uda się Wam teraz świadomie wykorzystywac tę wiedzę, tak jak udało (mam nadzieję) to się mi :)

Perspektywa żabia

Perspektywa ptasia

Plan bliski

Zbliżenie

Mam nadzieję, że podobają się Wam zdjęcia no i oczywiście, że trafnie uchwyciłam perspektywy :)

Do zobaczenia już niedługo !

TOP 10 ŚWIATOWEJ SŁAWY REŻYSERÓW

MIEJSCE 10

Naszą listę rozpoczyna mistrz swojego własnej twórczości gatunku- dreszczowców. Alfred Hitchcock. Za „Szał” i „Psychozę”.

MIEJSCE 9

Kolejne miejsce to chyba najbardziej oryginalny i niezależny reżyser świata. Mistrz ciętej riposty, znany ze swoich kapitalnych i bardzo charakterystycznych komedii. Pan Woody Allen. Za wszystko.

MIEJSCE 8

Niekwestionowany geniusz efektów specjalnych. Twórca klasyków, takich jak „Titanic”, „Obcy”, „Terminator” czy najnowszy, równie dobry „Avatar”. James Cameron.

MIEJSCE 7

Twórca obrazów, które stały się kanonami światowego kina. Nie ma człowieka, który nie znałby chociaż jednego jego filmu. Mistrz Stanley Kubrick. Za „Oczy szeroko zamknięte”, „Lśnienie”, „Mechaniczną pomarańczę” czy „2001: Odyseję kosmiczną”.

MIEJSCE 6

Niepowtarzalny klimat, artyzm, tajemniczość, mrok, nastrojowość. Te wszystkie składniki łączą się w jednego z najbardziej niekonwencjonalnych reżyserów polskich. Krzysztof Kieślowski. Za serię „Trzy kolory: Biały, Czerwony, Niebieski” i za serię „Dekalog”.

MIEJSCE 5

Jeden z dobrze zapowiadających się artystów. Weredyk, świeży, niezależny, prekursorski wręcz twórca wchodzących już do polskiej klasyki filmów „Wesele”, „Dom zły” czy „Róża”. Wojciech Smarzowski.

MIEJSCE 4

Reprezentant polskiej twórczości na świecie. Prekursor, doświadczony przez życie. I to właśnie to doświadczenie możemy ujrzeć w jego dziełach. Jego kontrowersyjne filmy zebrały salwy braw i podziwu oraz przynosiły mu dziesiątki najważniejszych w świecie kina nagród. Za każde jedno pojedyncze dzieło. Roman Polański.

MIEJSCE 3

Najwybitniejszy i najpopularniejszy polski reżyser. Tworzy obrazy które już na stałe wchodzą do historii naszego kina. Dzieła pana Wajdy nie są dla każdego. To bardzo specyficzne, osobliwe a często nawet kontrowersyjne i wstrząsające filmy. Pan Andrzej Wajda. Według mnie, szczególnie za „Katyń”, „Tatarak”, „Człowieka z żelaza”, „Pannę Nikt” i „Korczaka”.

MIEJSCE 2

Uważany przez wielu za najlepszego reżysera wszech czasów. Na swoim koncie ma kilkanaście obrazów, których znajomość jest obowiązkowa nie tylko dla fanów dobrego kina. Podobno jest samoukiem a swój pierwszy film zrobił w wieku 16 lat, co budzi w nas jeszcze większy podziw. Udowodnił, że za pomocą projektora, na ekranie możemy pokazać wszystko. Chciałoby się napisać, że za całokształt dokonań, ale dla mnie przede wszystkim za „Listę Schindlera”, „E.T.”, „Szeregowca Ryana”, „Złap mnie jeśli potrafisz”, „Terminal”, „Nostalgię Anioła” oraz „Park Jurajski”. Steven Spielberg.

 MIEJSCE 1

I wreszcie moją listę najlepszych reżyserów wieńczy bezapelacyjnie, bezkonkurencyjny Tim Burton. Człowiek, który swoimi filmami wprowadza w trans, ukazuje nam drugi, piękniejszy świat i pozwala przenosić się w różne wymiary naszej wyobraźni. Dzięki swojemu specyficznemu poczuciu humoru i surrealistycznej wizji świata zyskał sobie rzeszę fanów. Burtona albo się kocha albo nienawidzi. Wielu uzna, że kręci filmy dla dzieci, myślę jednak, że zależy to od wyobraźni i oczekiwań widza. Aż serce się kraja żeby nie wymienić, za „Edwarda Nożycorękiego”, „Charliego i Fabrykę Czekolady”, „Sok z żuka”, „Sweeneya Todda” i oczywiście jego najwybitniejsze dziecko „Alicję w Krainie Czarów”.

Witaj, świecie!

Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie.
Chciałem żyć pełnią życia i wyssać z niego całą kwintesencję.
Wykorzenić wszystko co nie jest życiem,
bym w chwili śmierci nie odkrył… że nie żyłem.

Pozwoliłam sobie posłużyc się tym niesamowitym cytatem Johna Keatinga z powieści Stowarzyszenie Umarłych Poetów, by powyższymi słowami rozpocząc przygodę z Filmoteką. A więc witajcie, mam na imię Claudia i tak, tworzę swoją własną, jednoosobową grupę. Jestem w wieku powszechnie nazywanym okresem dojrzewania.Dostałam się właśnie do IV LO im. Chałubińskiego w Radomiu. Jestem na „humanie”. Dlaczego IV LO? Ma opinię najlepszego w mieście, grupka najlepszych znajomych również tam poszła, mama strasznie naciskała. Czy to był dobry wybór? Nie wiem, okaże się. Pewna jestem tylko wyboru profilu. Już po pierwszym miesiącu zauważyłam, że nic lepszego dla mnie nie ma. Tylko te sześc godzin polskiego w tygodniu to dla mnie jeszcze za mało. Przeraża mnie trochę wizja 5 historii tygodniowo, co ma miec miejsce w drugiej klasie, idąc nową podstawą, ponieważ nudzi mnie ten przedmiot. Ale damy radę :)

Nie mam siostry, nie mam brata, nie mam zwierzątka. Ale bardzo chciałabym miec. Siostrę, brata lub zwierzątko. Staram się byc niezależna, ale to nie znaczy, że jestem samotna. Mam swoje grono znajomych i tylko dla nich się otwieram, obnażam swoje prawdziwe ja. Po prostu nie lubię litości, a w dzisiejszych czasach dla większości ludzi nie istnieje niestety pojęcie pomocy bezinteresownej. Co nie zmienia fakty, że sama kocham pomagac. Jestem w stanie pomóc każdemu, dzieciom, starszym, psom, kotom. Jeśli ktoś czegoś potrzebuje to śmiało może zgłosic się do mnie. Mówią mi czasem „mama”, wolę zrobic coś, co komuś obiecałam, nawet jeśli robię to kosztem swoich obowiązków. Dotrzymuję tajemnic i oczekuję tego od innych. Kłamię tylko w słusznej sprawie bo kłamstwa nie znoszę. Największa ironia tkwi w fakcie, że nienawidzę niepunktualnych a sama spóźniłam się z modułem pierwszym 7 dni! Myślę jednak, że uda mi się to nadrobic. Mam nadzieję, że zostanę przyjęta do Waszego grona równie dobrze, jak pozostali :)

O Filmotece dowiedziałam się od polonisty ze szkoły budowlanej w Radomiu, ponieważ wszystko zaczęło się od współpracy z Festiwalem Gombrowiczowskim przy tworzeniu Gazety Festiwalowej, której pan Basaj był redaktorem. W trakcie jego trwania, uświadomiłam sobie, że to jest właśnie to co chcę robic w życiu. Artykuły, wywiady, spektakle, kultura. Kultura. I wszystko co z nią związane. To właśnie pan Jarek wspomniał, że mógłby spytac o jeszcze jedno miejsce dla mnie, jeśli bym chciała. Nie wahałam się ani chwili. To też właśnie było przyczyną mojego spóźnienia.

Mam nadzieję, że przede wszystkim poznam tutaj kino. Że będę znała kanony kina, te wszyscy klasyki, również te perełeczki. Mam również nadzieję odkryc tutaj inną stronę kina, tę bardziej niszową, nieznaną dla wszystkich. Chcę się po prostu rozwijac w kierunku który kocham i z którym wiążę swoją przyszłośc.

Z zainteresowań… Kocham muzykę. To chyba jedna z tych rzeczy bez których ciężko byłoby mi dożyc końca dnia. Nie lubię się z nią rozstawac. Moje gusta muzyczne maja bardzo duży zasięg więc chyba nie ma sensu ich wypisywac. Teatr lubię pod każdą postacią. Chyba najmniej ze sztuk lubię komedie, ale jeśli jest dobrze wy reżyserowana i obsadzona to i ona potrafi mi się spodobac. Lubię samą instytucję teatru, jego ducha, klimat, atmosferę, to magiczne powietrze. Fajnie się tak oddycha, filmem, sztuką. Kino lubię mniej ale nadal bardzo mocno. Najbardziej lubiłam kino akademickie, które niestety kilka lat temu splajtowało. Nigdy nie rozumiałam ludzi, szczególnie młodych, dla których teatr, kino, to rzeczy drugorzędne. Myślę, że w każdym z nas gdzieś podświadomie tkwi wewnętrzna potrzeba kultury. Nie odpychajmy jej, mając do tego możliwości. Telewizji nie oglądam. A jeśli oglądam to nie wychodzę poza Ale kino, TVP Kulturę i czasem jakiś znośny film na TVP 1, TVP 2 czy TVN. Nienawidzę seriali. Jest to dla mnie jedna wielka strata czasu. Bardzo lubię czytac. Różne książki. A nawet i nie tylko książki. Jednak jest to czynnośc coraz częściej przeze mnie okładana na później, co sprawia, że jestem na siebie wściekła. Zawsze sobie mówię: a przeczytam to w weekend, bo teraz nie ma czasu. I tak co tydzień. Moim drugim po muzyce hobby jest fotografia. Przyznaję się bez bicia, że jestem typowym amatorem ale nie zależy mi jakoś specjalnie na tym, żeby wgłębiac się w te wszystkie tajniki obiektywów, lamp błyskowych etc. Czasem zdjęcia zrobione przypadkowo, z zaskoczenia, są o wiele lepsze niż te zaplanowane. Jestem uzależniona od zakładania albumów, wywoływania zdjęc, obklejania nimi mojego pokoju. „Tańczyć, klaskać, zachwycać się, krzyczeć, skakać, dążyć, unosić się!”