Przygoda Apolla w kosmosie

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentowanie nie jest możliwe

Historia statku kosmicznego Apollo w prezentacji thinglink

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentowanie nie jest możliwe

Grecja w pigułce czyli mozaika tagula

Justyna

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentowanie nie jest możliwe

Kobiety w PRL-u

8 marca będziemy juz po raz kolejny obchodzić Międzynarodowy Dzień kobiet. W czeluściach internetu, a raczej w zasobach serwisu YouTube ciekawy film dokumentalny składający się z trzech części. Tytuł owych części nosi nazwę „Kobiety w PRL-u”. Tak nie dawno to było, jak nasze mamy, babcie i wszystkie kobiety w tych PRL-wiskich czasach otrzymywały w dniu kobiet sławne goździki czy też paczkę rajstop. Jakie były kobiety w tych czasach? Pewnie Ci wszyscy co widzieli swoimi oczami świat za czasów Polski Ludowej, pamiętają ten czas, kiedy kobiety też chciały osiągnąć swoją pozycję. Nie tylko jako kury domowe wychowujące dzieci i stojące w ogromnych kolejkach czekając żeby dostać produkty na kartki. Kobiety też uczyły się, studiowały i pracowały. Przypomniał mi się film „Wyjście awaryjne” w reżyserii Stanisława Barei, w którym brawurową rolę zagrała Pani Bożena Dykiel, przedsiębiorczą jak na tamte czasy panią naczelnik, żonę i matkę. Jak na tamte czasy to herszt baba, która wszystko potrafiła załatwić mimo nawet rodzinnych perypetii. No cóż cel uświęca środki.

Polecam ten trzyczęściowy dokument, nakręcony na potrzeby Polskiej Kroniki Filmowej. A tak między nami blogerami, to bardzo lubię wracać do filmów PKF i oglądać, a raczej podziwiać dokumenty, które przetrwały, abyśmy my- młodsze pokolenie mieli skąd czerpać wiedzę o czasach PRL-u i bardziej wgłębiać się w to co zapisało się na kartach historii naszego kraju przed 1989 rokiem. 

 

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Fim PKF Kobiety w PRL-u w trzech częściach: www.youtube.com, autor ApternatywaPolska na standardowej licencji YouTube, dostęp 5.03.2015 r.

Godny również polecenia jest cykl filmów WFDiF Propaganda PRL u, który też poświęcony jest kobietom żyjącym tych czasach. Film składa się z 5 odcinków. Dostępny jest na kanale użytkownika  ooorobertoooPL

Justyna

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentowanie nie jest możliwe

Układy w Rapallo i Locarno

Układ w Rapallo został podpisany niespodziewanie w dniu 16 kwietnia 1922 roku o godz. 1:15 między Republiką Weimarską a Rosją radziecką. Dokonało się to podczas trwania Światowej Konferencji Gospodarczej w Genui, na której próbowano włączyć Rosyjską ZSRR w obieg światowej gospodarki. Układ doprowadził do nawiązania kontaktów dyplomatycznych i przerwania izolacji Rosji radzieckiej na arenie światowej. Traktat z Rapallo przewidywał, iż Niemcy będą mogły bez przeszkód, a wbrew postanowieniom Traktatu Wersalskiego, szkolić i tworzyć kadrę lotników oraz kadrę wojsk pancernych na poligonach i w bazach na terenie państwa rosyjskiego. Obie strony zrezygnowały z roszczeń finansowych z okresu 1914 – 1918 i czasu powojennego. Dla sygnatariuszy układ był opłacalny. Niemcy w myśl traktatu wersalskiego nie mogły posiadać rodzajów niektórej broni, była to bardzo dobra okazja do wypróbowania zakazanej broni na terenach radzieckich. Z kolei Rosja nawiązała kontakt z Niemcami, skorzystała z możliwości dostępu do technologii przemysłowych.

Wynikiem przedłużenia układu z Rapallo w dniu 29 lipca 1922 roku było zaciśniecie współpracy wojsk pancernych obu państw. Inne republiki radzieckie przestały się izolować i wcielono je do ZSRR i przedstawianych jako wolne i zrzeszone w jeden Związek Radziecki. Traktat został przedłużony w 1926, a następnie w latach 1931 i 1933 r.

Podpisanie układu w Rapallo. kanclerz Rzeszy Joseph Wirth, Walther Rathenau oraz delegacja sowiecka: Leonid Krasin, Gieorgij Cziczerin oraz Adolf Joffe, Bundesarchiv, Bild 183-R14433 / CC-BY-SA, dostęp 30.01.2015 r.

Podpisanie układu w Rapallo. kanclerz Rzeszy Joseph Wirth, Walther Rathenau oraz delegacja sowiecka: Leonid Krasin, Gieorgij Cziczerin oraz Adolf Joffe, Bundesarchiv, Bild 183-R14433 / CC-BY-SA, dostęp 30.01.2015 r.

Układ w Locarno został podpisany 16 października 1925 r. Jest on uważany za porażkę polskiej polityki obozu przedmajowego. Traktat został zawarty przez przedstawicieli pięciu państw: Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec. Postanowienia konferencji potwierdzili obecni na niej między innymi: sir Austin Chamberlain, Aristide Briand, Benito Mussolini, Edvard Beneš i Aleksander Skrzyński. Układ ten został nazwany traktatem reńskim. Gwarantował on nienaruszalność granicy belgijsko – niemieckiej i niemiecko – francuskiej. Niemcy zgodziły się ostatecznie na wyznaczenie w Wersalu granicy zachodniej swojego terytorium. Jednocześnie została powołana Liga Narodów. Strzegła ona porządku i ładu w Europie, gdyż były potrzebne dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa (pakt reński). Polacy zaczęli niestety źle postrzegać Ligę Narodów, gdyż mimo dokonania wielkich starań w sprawie granicy polsko – niemieckiej, nie uzyskali wsparcia mocarstw. W związku z tym Polska zawarła sojusz z Francją , ale okazał się on mało wartościowy.

Niemcy potwierdziły nienaruszalność swoich granic dla Belgii i Francji, ale odmówiły tego potwierdzenia w odniesieniu do granic z Polską i Czechosłowacją. Groziło to ingerencją Niemców w obydwie granice. Traktat lokermański podważył jednak zaufanie Polski do Francji, która była naszym głównym sojusznikiem na mocy układu z 1921 roku. Był on też wyrazem potęgi Niemiec na arenie międzynarodowej. Liga Narodów w 1926 roku przyjęła Niemcy jako jej członka, natomiast 21 października 1933 roku Niemcy wystąpiły z Ligi Narodów. Spowodowało to, iż Niemcy stały się mocarstwem równorzędnym z pozostałymi. Jak powiedział sir Austin Chamberlain, „Odtąd nie ma zwycięzców i zwyciężonych”.

Gustav Stresemann, Austen Chamberlain i Aristide Briand w Locarno - 1925,Bundesarchiv, Bild 183-R03618 / CC-BY-SA,dost.30.01.2015 r.

Gustav Stresemann, Austen Chamberlain i Aristide Briand w Locarno – 1925,Bundesarchiv, Bild 183-R03618 / CC-BY-SA ,dostęp.30.01.2015 r.

 

Justyna

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 1 Comment

Piękne, silne i waleczne skrzydła chwały – Husaria

YouTube Preview Image

Huaria skrzydła chwaly, Kanał patriotyczny – Mateusz Hypiak, na standardowej licencji youtube, dostęp 28.01.2015 r.

Zapraszam serdecanie do śledzenia kanałuMateusza Hypiaka, na którym znajdują się wspaniałe historyczne prezentacje, które przedstawiają w sposób realistyczny dzieje naszej historii. Znalazłam już akiś czas temu tą piekną prezentację naszej przepięknej i walecznej husarii. Cóż jamogę Wam powiedzieć…zapraszam do obejrzenia i podziwu wspaniałych, pięknych oraz silnych skrzydeł chwały czyli naszej Husarii.

Serdecznie pozdrwiam 

Justyna

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentowanie nie jest możliwe

EWAKUACJA I WYZWOLENIE OBOZU AUSCHWITZ-BIRKENAU

Dzisiaj obchodzimy 70 rocznicę Ewakuacji i wyzwolenia Obozu Aushwitz. To dokładnie 27 stycznia 1945 r. obóz, który znajdował sie w Oswięcimiu został wyzwolony. Miliony istnień ludzkich zostały zgładzone przez nazistów, którzy sami się zwali nadludźmi. Miliony istnień ludzkich ginęło w kominach pieców krematoryjnych. Nie bedę przytaczać liczb, bo są miażdźące. Poprzez politykę okupanta i nienawiść nazistów dzoszło do zbrodni na ludziach pochodzenia zydowakiego. Nie mylmy nazizmu -zagłady całej ludzkości z  szoahem czyli zagładą żydów. W prezentacji, którą przygotowało Google razem z  Muzeum Państwowym Auschwitz Birkenau jest obrazowo przedstawione i opisane. Niech płomień pamięci nigdy nie zgaśnie.

Zrzut ekranowy ze ztrony google.com, dostęp 27.01.2015 r.

Zrzut ekranowy zasoby Muzeum Państwowego Auschwitz Birkenau, dostęp 27.01.2015 r.

KLIKNIJ W OBRAZEK

Jakże to jest, że nikt nie krzyknie, nie plunie w twarz, nie rzuci się na pierś? Zdejmujemy czapkę przed esmanami wracającymi spod lasu, jak wyczytają, idziemy z nimi na śmierć i – nic? Głodujemy, mokniemy na deszczu, zabierają nam najbliższych. Widzisz: to mistyka. Oto jest dziwne opętanie człowieka przez człowieka. Oto jest dzika bierność, której nic nie przełamie. A jedyna broń – to nasza liczba, której komory nie pomieszczą”

 Tadeusz Borowski „U nas, w Auschwitzu…”

Justyna

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentowanie nie jest możliwe

A może kawę po turecku ??!! :)

Wielokrotnie już pisano o kawie a szczególnie o jej historii. Tym razem chciałam powiedzieć trochę o kawie tureckiej. A więc co to jest „kawa turecka” ?Jak pijano ten rarytas w Imperium Osmańskim i jak wyglądały kawiarnie w pięknym Stambule ?

Zestaw do pażenia kawy po turecku, fot. Karolina Włodarczyk - źródło www.magazyn.o.pl, 26.012015 r.

Zestaw do parzenia kawy po turecku, fot. Karolina Włodarczyk – źródło www.magazyn.o.pl, 26.012015 r.

Lord Bacon jako pierwszy poinformował o kawie i kawiarniach na początku XVII wieku. Ten czarny napój miał kilka nietypowych nazw nadanych przez Europejczyków wg. nich był on „napojem z piekła”, „piekielna trucizną”, „naparem z piekielnego jeziora”. Wątpliwości nie ulega fakt iż za nim kawa dotarła do Europy , pobiła za sprawą Turków, Bałkany. W XVII w. ten aromatyczny czarny napój traktowano jako „tureckie dziwactwo”, ale już w XVIII wieku do kawy po turecku Europejczycy polubili i przychylnie patrzyli na ten cudowny napój. Kawa stała się synonimem Oświecenia. Nawet doszło do sporów w trzech miastach Europejskich : Anglii, Francji i we Włoszech, kto pierwszy wprowadził napój do Europy ?

Według różnych źródeł pierwszą kawiarnię otwarto w Marsylii w 1654 roku inne zaś twierdziły , że w Oksfordzie w 1652 roku a jeszcze inne , że w Wenecji w 1640 roku. A teraz ciekawostka przed rokiem 1630 kawę sprzedawano w aptekach jako lekarstwo, które podobnie pomagało na schorzenie żołądka

Zestaw do parzenia kawy po turecku, fot.Karolina Włodarczyk - źródło magazyn.o.pl, 26.01.2015 r.

Zestaw do parzenia kawy po turecku, fot.Karolina Włodarczyk – źródło magazyn.o.pl, 26.01.2015 r.

Tym czasem już w XVI w.  Imperium Osmańskie znało ten napitek.Na Bałkanach wraz z przyjazdem Turków pojawiły się kawiarnie. W Belgradzie otworzono  pierwszą kawiarnię w 1522 roku. W połowie wieku XVI w trzytysięcznym mieście Bitaki otworzono 40 kawiarni, gdzie można było raczyć się luksusowym napojem. Same kawiarnie w sobie były luksusem na Bałkanach. W państwie Osmańskim kawa była napojem wielce popularnym. W co czwartym napotkanym domu na Bałkanach można było zastać rospopularyzowane kawiarnie. Mówiono, że nawet Ci najbiedniejsi pili codziennie kawę. (Bośniacy mieli spożywać od 15 do 20 filiżanek dziennie). Podobno wielcy możnowładcy wypijali od 100 do 200 filiżanek dziennie przy czym palili po 100 papierosów. Dla przeciętnego Europejczyka taka zabójcza dawka kofeiny i nikotyny była nie do przyjęcia.

Już Bałkańskie dzieci w wieku 2-3 lat zaczynały już pić tan dorosły napój. W kawiarniach zgodnie z obyczajem mogli tylko przebywać żonaci mężczyźni posiadający dziecko. Kawiarnie na Bałkanach były lokowane na pagórku w pobliżu wody. Wnętrze wyposażone było w maty, dywany, obłożone poduszkami. Stały tam drewniane stoły otaczające pokój. Na tych ławach siadali goście , którzy popijali kawę i palili. W jednym z rogów znajdowała się duża i ładna poduszka. To było miejsce dla najzamożniejszego gościa , czyli agi lub beja. W nocy spano na ławach i dywanach. W XIX w. w kawiarniach pojawiała się Europejskie umeblowanie; stoły, krzesła a nawet pojawiły się stoły bilardowe. „Kawa po turecku” podawana w tureckich i bałkańskich kawiarniach była wrząca, gęsta, niesłodzona i bez mleka. Kolejna ciekawostka dotycząca kawy z mlekiem . W XVII stuleciu uważano, że picie kawy z mlekiem grozi trądem lub jest świętokradztwem.

W mieście rozkoszy, którym nazywany by Stambuł założono pierwszą „kahavehanes”. Założycielami byli „przedsiębiorcy” z Aleppo i Damaszku. W XVI w. w Istambule kawiarnie stały się ośrodkiem towarzysko – politycznym, pojawiali się w nich profesorowie, kadi, urzędnicy i politykierzy (nie rozmawiano nigdy o kobietach) grano w szachy i tryktrak. Kawę w mieście rozkoszy nazywano „mlekiem szachistów i myślicieli”. 1543 rok jest rokiem, w którym pojawiły się wg. źródeł pierwsze kawiarnie w Istambule, a na na pewno przed rokiem 1555.

Kobiety nie miały wstępu do kawiarni. W XVI w. kawa znalazła się na cenzurowanym u muzułmańskich przywódców religijnych. Sułtan Memet IV w 1633 roku zabronił spożywania kawy w kawiarniach (funkcjonowanie kawiarni miało jakoby przyczynić się znacznie do wielu pożarów). Doszło do tego, że picie kawy zeszło do podziemia. Zaczęto pić kawę w domach prywatnie, ale nie publicznie (za picie publicznie groziła chłosta, a recydywistom groziło zaszycie w skórzanym worku i wrzucenie do Bosforu). Nikt jednak nie przestrzegał tego zakazu i mieszkańcy Istambułu nagminnie go łamali. Kawiarnie w końcu znowu pootwierano i znowu można było pijać kawę publicznie. Religia przyjęła te przyzwyczajenie a, może uzależnienie.

DaWanda- źródło facebook.com, dostęp - 26.01.2014 r.

DaWanda- źródło facebook.com, dostęp – 26.01.2015r.

Dziś prawdziwych kawiarni o takim kształcie jak w Imperium Osmańskim już niema. Szkoda… fajnie by było posmakować mocnej kawy w oryginalnym duchu imperium Osmańskiego w mieście rozkoszy jakim był kiedyś a może jest Stambuł.

Z serdecznnie pozdrawiam i życzę  udanych ferii zimowych !

Justyna

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentowanie nie jest możliwe

Starożytna Grecja w ThingLink :)

Przedstawiam Wam jeszcze raz,moje greckie materiały. Kto widział już moje prezentacje w ThingLink to wie o co chodzi, ale teraz zbiore je w jeden wpis. Jak przyglądam się im to przypominają mi się wspaniałe chwile tworzenia ich w jednym z mioch ulubionych narzędzi TIK , które poleciła wszystkim Szkoła z klasą 2.0. 

No to lecimy po koleii od najstarszej prezentacji :

1.Moda w starozytnej Grecji 

2.Triera 

3.Grecki hoplita

4.Podboje Aleksandra III Macedońskiego 

5.Instrumenty starożytnej Grecji 

I na koniec rodynek z innej epoki tj Rycerz średniowieczny, który był opublikowany na blogu Średniowiecznej Europy z pasją moich koleżanek :)  

Polecam tworzenie prezentacji na stronie www.thinglink.com mozna się sporo nauczyć dzięki wielu możliwościom i też można odbiec od standartu zwykłej prezentacji w PowerPoincie. 

Justyna

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 3 Comments

Moje zamiłowanie do wojen persko greckich :)

Z uływem czasu zaczęłam się interesować wojnami Greków z Persami. Wczytując się w historię starożytnej grecji zaciekawiłam się właśnie wojnami między Leonidasem i Kesrksesem oczywiscie potem dołączył do tej walki Temistokles ze swoim Ateńskim wojskiem, który po klęsce Leonidasa włączył się w wojnę z Persami a dokładniej z królem Dariuszem I Wielkim ojcem Kserksesa. Ale też Aleksander Macedoński toczył wojny pod Gaugamelą w 331 r. p.n.e. i pod Issos w 333 r. p.n.e. Mając pod sobą ogromne wojsko stawił czoła dla ówczesnego króla perskiego Dariusza III i w efektowny sposób walczył o nowe imperium, które znalazło się w śród wielkich jego zdobyczy. Niestety król Dariusz III został zdradzony przez swych żołnierzy. Wspaniałe są te batalie i zawsze wracam do nich jak tylko mam czas. Napiszę jeszcze o historii diadochów, którzy wiążą się a Aleksanderm Macedońskim i na pewno wrócę jeszcze do Leonidasa i jego królowej Gorgo.

Teraz chciała bym napisać kilka słów oo filmie, który posiada tło historyczne z tejże bitwy, tej ważnieszjej, ktróa odbyła się w 480 r. p.n.e. A mianowicie chodzi mi o bitwę pod Termopilami. Jest też jeszcze jedna ważna bitwa, która odbyła się pod Maratonem 490 r. p.n.e w której już odegrał ważną rolę Temistokles i jego wojsko ateńskie. 

300….

Film oparty na wydarzeniach, które zapisały się na kartach historii starożytnej Grecji…. hmmmm a jednak nie bo ten że,obraz oparty jest na komiksie. Słynna bitwa spartańskiego króla Leonidasa i jego 300 najlepszych spartiatów, zaprawionych poprzez szkołę zwaną agoge i słynne spartańskie wychowanie. Walka, która była toczona z synem króla Persji Dariusza I Wielkiego – Kserksesem…samozwańczego króla i boga. Wmawiając każdemu, że Kserkses jest dobry i, że jest bogiem i dobrym władcą, chciał zdobyć cały świat, a nawet chciał aby każde kolano przed nim się ugięło na jego boski widok.

Leonidas jako jedyny nie chciał się ukorzyć przed perskim władcą. Nawet nie usłuchał pięciu eforów, których zawsze radził się przed ważną walką. Z 17 na 18 sierpnia 480 r. p.n.e. doszło  do słynnego starcia greków z persami pod Termopilami. 300 spartiatów przeciwko potężnej armii perskiej składającej się  z przeogromnej liczby tzw. Nieśmiertelnych i nie tylko bo w skład jego armi wchodziły też słonie i kreatury, które walczyły po jego rozkazami. Kserkses używał wszystkiego co się da i prochu i słoni, ale na początku walki silni spartiaci nie dali się temu wszystkiemu pokonać. Znalazł się wśród żołnierzy spartańskich zdrajca. Raczej ta kreatura nie była żołnierzem gdyż ten stwór był zniekształcony. Według tradycji w Sparcie gdy rodzi się chory lub ułomny chłopiec to zostaje on zrzucony ze skały. Lecz Ephialtes bo tak się ten wytwór człowieka nazywał zdradził swoich pobratymców. Poszedł do samego Kserksesa i przekazał to co zaplanował Leonidas ze swoją armią 300 spartan. Doszło do starcia dwóch przeciwnych obozów, gdzie Leonidas niestety nie pokonał wielkiego króla z  królów i boga z bogów.

YouTube Preview Image

300 – First Battle Scene, autor :Alexandru Mortimer, na standardowej licencji YouTube, 30 grudnia 2014 r.

Ten film  jest stworzony na podstawie komiksów dla chłopców, którzy lubią dynamiczną akcję i bijatyki. Oglądając go za pierwszym razem troszeczkę się przeraziłam, ale też zafascynowałam się tłem historycznym i efektami specjalnymi. Bo fakt faktem kilka terminów zostało zapożyczonych z historii starożytnej Sparty. Mogła bym powiedzieć, że spodziewałam się większego tła historycznego fakt z deszczem ostrych strzał a nie bomb z prochem podczas walki greków z persami. 

Kożystając z wolnego czasu będę nadrabić swoje zaległości blogowe i będę w dalszym ciągu pisać o starożytenj grecji. Ostatnio troszeczkę to zaniedbałam, ale znowu zacznie tu być po grecku i w dodatku starożytnie.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich blogowiczów życząc miłych wrażeń 

Justyna

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentowanie nie jest możliwe