Znamy Dziennikarza Roku 2013!

449px-MariuszSzczygiel_2008_1W Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie ogłoszono, kto zdobył tytuł Dziennikarza Roku 2013 i komu przypadły nagrody Grand Press za materiały dziennikarskie.

Mariusz Szczygieł z „Gazety Wyborczej” został wybrany na Dziennikarza Roku 2013.

Mariusz Szczygieł w głosowaniu polskich redakcji zdobył najwięcej punktów (87 punktów) i wyprzedził: prowadzącego „Po Prostu” w TVP 1 Tomasza Sekielskiego, dziennikarza „Do Rzeczy” Cezarego Gmyza (40 punktów), dziennikarza „Wprost” Cezarego Łazarewicza (28 punktów) oraz dyrektor TVP Kultura Katarzynę Janowską (27 punktów).

Tytuł Dziennikarza Roku to nagroda za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nominacje zgłaszają kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

Sprawdźcie laureatów w innych kategoriach.

W kategorii Wywiad nagroda Grand Press trafiła do Donaty Subbotko z „Gazety Wyborczej”. „Cudowny kraj ta Polska!” z to wywiad Donaty Subbotko pisarzem Józefem Henem. 

W kategorii Reportaż telewizyjny konkursu Grand Press nagrodę otrzymali Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki z „Superwizjera” TVN.

W kategorii Reportaż radiowy konkursu Grand Press najlepszy okazał się materiał Magdaleny Wadowskiej z Radia Kraków. „Bieda” to reportaż Magdaleny Wadowskiej (Radio Kraków) o matce trójki dzieci, która zawodowo wyłudza pomoc charytatywną.

Laureatem w kategorii Reportaż prasowy konkursu Grand Press został Bartosz T. Wieliński  z „Gazety Wyborczej”. „Jesteś nr. 71” to reportaż Bartosza T. Wielińskiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o horrorze, jaki w austriackich sierocińcach przeżywały dzieci odbierane samotnym matkom i biednym rodzinom.
Cezary Bielakowski, Sylwester Latkowski i Michał Majewski wygrali w kategorii Dziennikarstwo Śledcze w konkursie Grand Press. „Nowak – złote dziecko Tuska”, „Minister Nowak ponad prawem” to teksty Cezarego Bielakowskiego, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego („Wprost”) ujawniające, że minister transportu Sławomir Nowak rządzi ministerstwem niczym książę, firmuje koleżeńskie układy z biznesmenami i ma dziwną słabość do drogich zegarków. Te teksty były początkiem końca Nowaka jako ministra.
W kategorii Publicystyka konkursu Grand Press zwyciężył o. Ludwik Wiśniewski OP za tekst opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”.„Gdzie my jesteśmy?” to przełomowy tekst o. Ludwika Wiśniewskiego OP („Tygodnik Powszechny”) skierowany do polskiego Kościoła. Autor sprzeciwia się instrumentalizacji religii i pokazuje negatywny wpływ Radia Maryja na polski Kościół i życie społeczne.
W kategorii News w konkursie Grand Press nagrodę otrzymała Agnieszka Kublik z „Gazety Wyborczej”. Agnieszkę Kublik nagrodzono za informacje „Trzej zamachowcy”, „Trzej »zamachowcy« od Macierewicza” o tym, że eksperci Antoniego Macierewicza nie mają żadnych kompetencji ani dowodów na swoje tezy dotyczące katastrofy smoleńskiej.
Nagrodę Grand Press Digitial otrzymał dziennikarz Michał Pol. Zwycięzcę wybrała redakcja ”Press”.Michał Pol, 19 lat pracował w „Gazecie Wyborczej” i Sport.pl, w tym roku został dyrektorem kontentu sportowego w Ringier Axel Springer Polska i redaktorem naczelnym ”Przeglądu Sportowego”. Prowadzi bloga Polsport. To pierwszy w Polsce dziennikarz prawdziwie multimedialny (prasa, telewizja, blog,  Twitter, WWW, wideo, audio).
Podczas gali Grand Press PKO Bank Polski uhonorował Monikę Sajewicz z „Rzeczpospolitej” nagrodą specjalną dla dziennikarza ekonomicznego. Monikę Sajewicz nagrodzono za całokształt pracy dziennikarskiej, w tym za profesjonalizm, przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej i rzetelną prezentację tematyki ekonomicznej opartej na zasadach prawdy i obiektywizmu, jak również wysoką jakość publikowanych tekstów.
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Prasa, Radio, Telewizja, Wydarzenia z tagami: , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge