Ossolińczycy Medialni

1962881_1401278326809702_1110639219_nRozmawiamy z Małgorzatą Sapun, nauczycielką języka polskiego w Powiatowym Zespole Szkół w Brzegu Dolnym, inicjatorką projektu Ossolińczycy Medialni, mającego wprowadzić uczniów w świat mediów oraz przybliżyć funkcjonowanie radia oraz uczestniczką kursu internetowego w programie „Włącz się. Młodzi i media.”

1. Skąd wziął się pomysł stworzenia własnej audycji? 

Pomysł ma, tak naprawdę, kilka źródeł. Pod koniec I semestru tego roku szkolnego spotkałam się z grupą uczniów klasy IIB gimnazjum, w której uczę języka polskiego oraz  jestem wychowawcą. Mieliśmy ustalić zakres działań w związku z projektem edukacyjnym, który grupa powinna wykonać w cyklu trzyletniej edukacji. A że zawsze moje działania pozalekcyjne dotykały sfery medialnej naturalnie rozmowy zeszły na taki właśnie trop. Postanowiliśmy rozłożyć działania projektowe na teorię i praktykę. W ramach tej drugiej uczniowie założyli blog, zajęli się przeprowadzaniem wywiadów z ciekawymi ludźmi. Dostarczali materiały na stronę szkolną, do lokalnych gazet. I pewnego dnia moja uczennica, z tejże grupy, zechciała zaprezentować swój talent – zagrać na pianinie. Jej tata polecił szkole miejsce, gdzie można było kupić pianina w całkiem dobrym stanie. Tym miejscem okazało się właśnie Dolnośląskie Radio. :)

2. Jak udało się nawiązać współpracę z Dolnośląskim Radiem?

Po zakupie pianin dyrektor szkoły Piotr Smelkowski opowiedział mi o panu Dariuszu Kluzie, który właśnie rozpoczął dosyć ciekawą działalność medialną, a który jest bardzo otwartym i poszukującym człowiekiem. I tak doprowadził do naszego pierwszego spotkania. To była istna burza mózgów. Długopis palił się w rękach u obydwu stron podczas zapisywania pomysłów na współpracę. Zaproponowałam cykl audycji pt. „Dzieciaki z Różnych Światów”, aby pokazać dzieciom radio w obydwu aspektach – uczeń jako redaktor programu i uczeń jako jego gość. Taki był od początku zamysł – jak to w prawdziwym projekcie być powinno, że pracę wykonują uczniowie, a opiekun stoi o krok za nimi.

3. Czy uczniów trzeba było zachęcać do zaangażowania się „w radio”?

I tak, i nie. Zauważyłam, że na początku byli nieco sceptycznie nastawieni. Trochę nie wierzyli, że to naprawdę się dzieje; obserwowali, za bardzo nie dopytując. Kiedy założyłam profil na Facebooku, coś ruszyło, ale szału wciąż nie było. Dopiero kiedy regularnie zaczęły pojawiać się tam wpisy, pytania; kiedy uczniowie na holu głównym szkoły usłyszeli zapowiedź programu, którą nagraliśmy podczas pierwszej wizyty w radiu i wreszcie – kiedy naprawdę tam pojechali, usiedli w studiu nagrań i przystąpili do pracy – nagle wszystko okazało się realne. Jednak radio, jako medium, nie jest tak popularne wśród uczniów jak telewizja, czy Internet. Nie wszyscy więc pałają entuzjazmem do projektu Ossolińczycy Medialni. Ja jednak wierzę, że pomysł się sprawdza i okaże się dla uczniów źródłem wiedzy, satysfakcji i samorealizacji.

4. Czy odczuwali lęk/tremę przed występami przed mikrofonem?

Nie. W projekcie uczestniczą uczniowie, którzy są szkolnymi społecznikami, lubią współtworzyć szkolne życie albo po prostu nie boją się wyzwań. Dziś przyszły do mnie osoby, których nie uczę, a które chcą dołączyć do projektu. To dla mnie doskonała informacja zwrotna – że zadziałało!

5. Jak są tworzone Wasze audycje? Z czyjej inicjatywy, kto je realizuje? 

Nasz program, który już widnieje w ramówce Dolnośląskiego Radia, ma swój tytuł „Radiowe Poniedziałki u Ossolińczyków”. Zaczęliśmy od cyklu godzinnych audycji tematycznych pt. „Dzieciaki z Różnych Światów”. Zabieram na nie młodych pasjonatów, kreatywnych, zakręconych uczniów, którzy mają ochotę opowiedzieć o tym, co robią. Okazuje się, że uczeń znany nam ze szkolnej ławki, o którym mamy wyrobione zdanie, przed mikrofonem staje się gwiazdą w swoim stylu.

To dopiero początek. Radio otworzyło się dla nas całkowicie np. aktualnie użycza nam studio do nagrania szkolnego hymnu (aranżacja muzyczna również leży po stronie radia). Darek Kluza zaproponował naszemu perkusiście nagranie demo utworów, które wykonuje. Ostatnio podczas szkolnego przeglądu talentów radiowcy gościli u nas ze swoim sprzętem, rejestrowali całe wydarzenie, angażując do tego dzieci z projektu. Pomysłów mamy wciąż sporo. Inicjatywa Ossolińczyków Medialnych zyskuje sobie grono słuchaczy i odbiorców zainteresowanych współpracą. To działanie pokrywa się mocno z planem utworzenia klasy medialnej (w liceum) w kolejnym roku szkolnym. Współpraca z radiem to jeden z elementów, na których specyfika tej klasy będzie się opierać.

6. Kiedy i gdzie można Was posłuchać?

W każdy poniedziałek, w Dolnośląskim Radiu (internetowym) w godzinach 16:00-17:00 nadają Ossolińczycy z Brzegu Dolnego. Zapraszamy również do śledzenia naszej strony www.facebook.pl/ossolinczycymedialni, gdzie na bieżąco relacjonujemy wszelkie działania projektowe i nie tylko. Radio to dopiero początek.

Zapowiedź projektu w Dolnośląskim Radio: https://www.youtube.com/watch?v=oj1kN3nwSb8

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Inspiracje, Radio z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge