Dzień Bezpiecznego Internetu

12715303_951574671557857_3903196313529438052_nWłosi tworzą spektakle, a łotewskich przedszkolaków odwiedza maskotka. Na świecie różnie obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu.
.
Co roku 9 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tegoroczną edycję włączyło się ponad 116 państw, a przebiega ona pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie”.

Zobaczcie co robią w Singapurze, z okazji DBI
YouTube Preview Image
.
.
Polskie Centrum Programu Safer Internet zdecydowało się na zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji. Spotkanie odbyło się w Multikinie w warszawskich Złotych Tarasach. Przedstawiciele różnych środowisk politycy, nauczyciele, aktywiści, pozarządowcy, a także uczniowie zastanawiali się jaki to jest „lepszy internet”.
.
Jak się okazje wielu zaproszonych gości zwracało uwagę, że sieć to nie tylko zagrożenia. Witold Kołodziejski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji powiedział
- zalet w sieci jest o wiele więcej niż zagrożeń i to te zalety należy podkreślać. Nie bagatelizował on  roli bezpieczeństwa, twierdząc że  w strategii Ministerstwa Cyfryzacji, obszar bezpieczeństwa w sieci, powinien być stawiany na równi z obroną kraju. W 2015 roku prowadziliśmy 15 różnych programów dla dzieci i młodzieży poświęconej tej tematyce.
.
Każdy z uczestników spotkania podkreślał dwa aspekty Internetu. Marcin Bochenek – dyrektor programowy NASK dokonał porównania twierdząc „w sieci jest o wiele więcej dobrych rycerzy niż diabłów i złych bohaterów, a młodzi ludzie czasem są dobrzy technologicznie, lecz brak im refleksji i kompetencji, które posiadają dorośli„.
.
Umiejętność krytycznego myślenia i podejścia do mediów to jedna z kompetencji medialnych i cyfrowych, które powinniśmy rozwijać od najmłodszych lat. Jednak przy wielkich korzyściach i możliwościach jakie daje nam sieć, nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie i roli osób dorosłych. Monika Sajkowska – prezeska Fundacji Dzieci Niczyje podkreślała, że Fundacja już od 12 lat realizuje program Dziecko w sieci.
– My kierujemy się ochroną dzieci przed przemocą, bo my dlatego, że jesteśmy dorośli powinniśmy być odpowiedzialni za dzieci. Naszym zadaniem jest znalezienie odpowiedniego balansu.
.
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej także zabrała swój głos w debacie z okazji DBI i na forum opowiedziała o otwartym kursie „Miej oko na nienawiść” dostępnym pod linkiem http://www.ceo.org.pl/sites/default/files/Biblioteka%20materialow/wolne.swf
.
CEO już od 2013 roku prowadzi także program „Włącz się. Młodzi i media”, którego celem jest nauka krytycznego podejścia do świata mediów zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.
.
Każda polska szkoła, która chciałaby włączyć się w obchody DBI może to zrobić poprzez wypełnienie aplikacji na stronie http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu. W tym momencie jest już zgłoszonych blisko 1500 inicjatyw.
.
Dzień Bezpiecznego Internetu można odchodzić przez cały miesiąc luty, dlatego zachęcamy Was do aktywnego włączenia się w akcje. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami. Jak wy świętujecie ten dzień?
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Edycja 2015/16, Inspiracje. Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge