Uczniowie z II LO w Krasnymstawie na 16. LAF w Zwierzyńcu

Sierpień 29th, 2015  / Author: baewamagdziarzwp.pl

Dzięki współpracy z Piotrem Kotowskim – wiceprzewodniczącym Polskiej Federacji DKF uczniowie z II LO po raz kolejny zostali zaproszeni  na Letnią Akademię Filmową. Do Zwierzyńca pojechało 4 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie – 1 laureatka XIII Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną” oraz 3 uczniów skierowanych przez Agatę Sotomską koordynatorkę programów edukacyjnych z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Letnia Akademia Filmowa trwała w tym roku od 7 do 16 sierpnia. Program zawierał wiele cykli tematycznych, m. in.: „Urodziny kina”, „Wieczna Carmen”„Kino znad Bosforu”, „Aleksandr Sokurow”, „Rekolekcje filmowe” czy „Ukraina z bliska i z oddali”. W cyklu „W polskim obiektywie” znalazły się ciekawe filmy fabularne i dokumentalne. Interesujące polskie produkcje to „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, „Aktorka” Kingi Dębskiej, „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz czy „Noc Walpurgii” Marcina Bortkiewicza. Ważnym punktem programu Akademii była projekcja filmu „Obce ciało” wzbogacona spotkaniem z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Zainteresowaniem cieszyły się także dokumenty np. „Zawód fotograf” Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, „… bo jestem stąd” Grzegorza Linkowskiego, „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu” Leo Kantora połączone ze spotkaniami autorskimi. W Zwierzyńcu można obejrzeć również filmy ukraińskie, rosyjskie, tureckie, islandzkie czy indonezyjskie. Na LAF przyjeżdżają co roku goście z Rosji i Ukrainy, którzy bardzo cenią ten festiwal. W Zwierzyńcu dużym zainteresowaniem cieszyła się retrospektywa filmów Aleksandra Sokurowa. Oryginalne obrazy rosyjskiego reżysera były wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji. Ten niezależny, wybitny reżyser w tetralogii („Moloch”, „Cielec”, „Słońce”, „Faust”) pokazuje w nietypowy sposób Hitlera, Lenina i cesarza Hirohito. Ostatnia część tego cyklu poświęcona jest bohaterowi dramatu Goethego. LAF to nie tylko pokazy filmowe, ale także prelekcje i dyskusje prowadzone przez znanych krytyków filmowych i filmoznawców: Adama Garbicza, ks. Marka Lisa, Konrada J. Zarębskiego czy Grzegorza Pieńkowskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania autorskie. Z widzami mieli okazję rozmawiać m. in. reżyser francuski David Oelhoffen („Ze mną nie zginiesz”) czy gość z Indonezji reżyser Nia Dinata („Arosan: Zgromadzenie”). Program Letniej Akademii Filmowej obejmował również spektakle teatralne i koncerty. Wyjątkowym wydarzeniem było wykonanie partytury do filmu „Generał” w reż. Bustera Keatona z 1926 r. przez Orkiestrę Symfoniczną im. K. Namysłowskiego pod batutą kompozytora Rafała Rozmusa.

LAF prezentuje bogactwo kina światowego oraz uniwersalne problemy, które zmuszają do dyskusji i refleksji. Więcej informacji na temat programu zawiera katalog festiwalowy i strona www.laf.net.pl. Akademia w Zwierzyńcu to niezwykłe wydarzenie na filmowej mapie Polski, o czym przekonali się uczniowie z II LO w Krasnymstawie – laureatka konkursu Oliwia Zajączkowska oraz Jakub Pitucha, Karol Sawczuk i Bartłomiej Magdziarz realizujący w Zwierzyńcu reportaż filmowy z LAF. Pozostałe laureatki konkursu organizowanego przez II LO – uczennice z krasnostawskich gimnazjów Agata Korszla, Łucja Staszak i Weronika Chrząszcz zapewniały, że do Zwierzyńca wrócą za rok. Do zobaczenia w Zwierzyńcu w sierpniu 2016 r.!

Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”, lokalny lider Filmoteki Szkolnej

SONY DSC   SONY DSC   SONY DSC

SONY DSC   SONY DSC   SONY DSC

5. letni projekt „Kręćmy film!” w II LO w Krasnymstawie

Sierpień 29th, 2015  / Author: baewamagdziarzwp.pl

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie, realizował w dn. 5 – 11 lipca oraz 30 lipca – 1 sierpnia 2015 r. letni projekt „Kręćmy film!”. 5 edycja projektu została zorganizowana w ramach zadania „Edukacja filmowa Iluzjon” finansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie. Wsparcia rzeczowego udzieliły także Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Zagrodzie.

Opiekunem artystycznym projektu „Kręćmy film!” i reżyserem filmu był aktor Grzegorz Emanuel. Asystenci reżysera to Zuzanna Sławińska studentka PWSFTViT i Piotr Galiński – psycholog pracujący w Zespole Szkół nr 4 w Krasnymstawie, opiekun koła fotograficzno-filmowego w KDK. Operatorem był Jakub Wójcik student PWSFTViT w Łodzi. W projekcie koordynowanym przez opiekuna MDKF-u Ewę Magdziarz wzięło udział ponad 30 uczestników. Role dorosłych bohaterów zagrali m. in: Anna Antyga, Janina Młynek, Ewa Magdziarz, Marek Nowosadzki, Grzegorz Emanuel i Zbigniew Atras. Ekipa filmowa wspomagana była przez wiele osób. Dzięki zgodzie ks. dziekana Henryka Kapicy zdjęcia kręcone były w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Anna Cichosz – dyrektor II LO w Krasnymstawie – udzieliła wszechstronnego wsparcia i udostępniła pomieszczenia szkoły. Część sprzętu została udostępniona przez Damiana Kozyrskiego dyrektora Krasnostawskiego Domu Kultury. Podziękowania należą się także Bożenie Dąbrowskiej dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Krasnymstawie oraz rodzicom, bliskim i znajomym. Szczególnie wdzięczni jesteśmy Annie Antydze, Joannie Ejsmont, Irenie Szpyt, Zofii i Kazimierzowi Puławskim, którzy udostępnili pomieszczenia w prywatnych domach. W projekcie wzięli udział uczniowie z Gimnazjum nr 1, nr 3 i nr 4 w Krasnymstawie, z gimnazjów w Małochwieju Dużym, w Siennicy Nadolnej, z liceów w Krasnymstawie, w Warszawie i  Łodzi oraz studenci UMCS, KUL w Lublinie i Politechniki we Wrocławiu.

W czasie projektu kręcony był średniometrażowy film „Pewność”. Scenariusz został napisany przez Grzegorza Emanuela na podstawie materiałów wypracowanych na warsztatach w marcu i czerwcu. Współczesna historia nawiązuje do filmów, które powstały w czasie poprzednich edycji projektu. Scenariusz porusza problemy współczesnej młodzieży a także współczesnej rodziny. W filmie świat realistyczny łączy się ze światem duchowym – niezwykłym i tajemniczym. W role głównych bohaterów wcieliły się Justyna Czuba z II LO oraz Iga Nieróbca z Gimnazjum nr 4. Epizodyczne role zagrali m.in. Karolina Gaweł,  Agnieszka Jachorek, Natalia Chwała i Jakub Kopańko. Członkowie zespołu filmowego to także m. in.: Magdalena Krupa, Weronika Gwarda, Zuzanna Białecka, Katarzyna Berbeć, Maria Betlejewska, Julia Urbańska, Agata Korszla, Monika Grzywna, Julia Ogonowska, Karol Domański, Jakub Pitucha, Karol Sawczuk i Bartłomiej Berbeć. Scenariusz okazał się po raz kolejny dużym wyzwaniem, ponieważ zdjęcia kręcone były w większości poza Krasnymstawem a także w związku z tym, że wiele scen rozgrywało się późnym wieczorem i w nocy. Ekipa filmowa pracowała jednak wytrwale po kilkanaście godzin dziennie.

Zakończenie projektu odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym „Słoneczna Osada” Joanny i Adama Szufnarów, w czasie którego prowadzący i uczestnicy spoza Krasnegostawu otrzymali upominki przekazane przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Czasopismo Artystyczne „Nestor”. Piąta edycja letniego projektu „Kręćmy film!” jeszcze nie zakończyła się. Po dokrętkach zaczął się długi etap postprodukcji. Mamy nadzieję, że premiera filmu odbędzie się na wiosnę 2016 roku.

Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”, lokalny lider Filmoteki Szkolnej

SONY DSC   SONY DSC  SONY DSC    SONY DSC   Kręćmy 9   Kręcmy 7

 

13. Powiatowy Konkurs Filmowy w Krasnymstawie rozstrzygnięty

Kwiecień 26th, 2015  / Author: baewamagdziarzwp.pl

Organizatorem konkursu „Inspiracje Filmoteką Szkolną” jest MDKF „Iluzjon”, działający przy II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury. To przedsięwzięcie filmowe, realizowane w ramach zadania Edukacja filmowa „Iluzjon”, finansowane jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie i Urzędu Miasta Krasnystaw. Finał konkursu odbył się 17 kwietnia 2015 r. w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury. Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych po raz kolejny ufundowała dla laureatów nagrodę specjalną – akredytacje na 16. Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu.

W celu przygotowania do konkursu w pracowni Filmoteki Szkolnej w II LO odbyły się dwa spotkania. 20 lutego warsztaty „Inspiracje Filmoteką Szkolną – analiza plakatów filmowych” prowadziła  Ewa Magdziarz. 27 lutego na warsztatach Piotr Kotowski wiceprzewodniczący Rady PF DKF analizował filmy z Filmoteki Szkolnej oraz projekty prac filmowych, fotograficznych i fotokastów.

Uczestnicy XIII Powiatowego Konkursu Filmowego przygotowali prace w dwóch kategoriach: praca filmowa/fotograficzna/fotokast na temat „Inspiracje Filmoteką Szkolną” lub plakat do filmu z Filmoteki Szkolnej wybranego z zestawienia podanego przez organizatora. Uczniowie wykonali na  konkurs 84 prace, które zostały zgłoszone przez 20 nauczycieli.

XIII PKF pierwsze   XIII PKF drugie blpg  XIII PKF 1

W ramach pierwszej części uroczystości finałowej odbyły się warsztaty „Inspiracje Filmoteką Szkolną, cz. II” prowadzone przez lokalnego lidera Filmoteki Szkolnej i opiekuna MDKF-u Ewę Magdziarz oraz warsztaty „Analiza prac filmowych / fotograficznych / fotokastów – inspiracje Filmoteką Szkolną”, cz. II prowadzone przez Piotra Kotowskiego – przewodniczącego jury. Ewa Magdziarz przedstawiła aktualności programu i działania lokalnego lidera, przykładowe projekty filmowe a także plany współpracy ze szkołami z powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu dotyczące projektów filmowych, m. in. zajęcia dla uczniów w Pracowni Filmoteki Szkolnej, filmową grę miejską, nocny maraton filmowy, letni projekt „Kręćmy film!”. Po pokazie prac zgłoszonych na konkurs w kategorii: film/fotografia/fotokast Piotr Kotowski wypowiedział się na ich temat, zwracając uwagę na dojrzałość zgłoszonych projektów. W niektórych pracach chwalił koncepcję, autorską wypowiedź, w innych nietypową formę albo ciekawe połączenie muzyki i obrazu. Przestrzegał przed realizacją fabuły. Radził, aby szukać prostej formy, która najlepiej sprawdza się nie tylko w uczniowskich projektach. Praca nie może być prostym naśladownictwem, imitacją, ma być twórcza. Przewodniczący jury wskazał także najpoważniejsze błędy: brak pomysłu, streszczanie oryginału, brak równowagi między muzyką a obrazem.

W kategorii praca filmowa/fotograficzna/fotokast pierwszą nagrodę ex aequo zdobyli Jakub Kopańko z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie oraz gimnazjalistki Łucja Staszak i Weronika Chrząszcz z Koła Fotograficzno-Filmowego przy KDK. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy zajęli pierwsze miejsce, to Oliwia Zajączkowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie oraz Maciej Kamieniak z III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. W kategorii plakat filmowy I miejsce w pierwszej grupie wiekowej zajęły ex aequo Agata Korszla z Gimnazjum w Siennicy Nadolnej i Ilona Roman z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie oraz Jakub Zborowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie.

Na zakończenie finału odbyła się prezentacja prac laureatów: filmu „Podróż” Jakuba Kopańki, animacji „Carpe diem” Łucji Staszak i Weroniki Chrząszcz, pracy fotograficznej „Połączenie” Oliwii Zajączkowskiej oraz filmu „Duszy krzyk niemy” Macieja Kamieniaka. Wystawę nagrodzonych plakatów filmowych można było obejrzeć w holu KDK.

Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”, lokalny lider Filmoteki Szkolnej

XIII PKF 2    XIII PKF 3    Image00036

 

Image00034   Image00035   Image00039

 

Premiera filmu „Koniunkcja” w Krasnymstawie

Kwiecień 26th, 2015  / Author: baewamagdziarzwp.pl

Premiera filmu, który powstał w lipcu 2014 r. w czasie 4. edycji letniego projektu „Kręćmy film!” zrealizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie, odbyła się 28 marca 2015 r. w Krasnostawskim Domu Kultury.

premiera K 3

Opiekun artystyczny i reżyser filmu Grzegorz Emanuel zapowiedział projekcję, przedstawił odtwórców głównych ról Milenę Jóźwiak i Alana Kwietnia oraz zaprosił na premierowy pokaz. Po projekcji w sali konferencyjnej KDK odbyło się spotkanie autorskie, które prowadzili Ewa Magdziarz i Grzegorz Emanuel. Reżyser zaprosił osoby grające w filmie role dorosłych bohaterów Janinę Młynek i Zbigniewa Atrasa a także Piotra Galińskiego, który był asystentem reżysera. Następnie wywołana została cała ekipa młodych. Członkowie ekipy dzielili się wspomnieniami z planu filmowego i odpowiadali na pytania publiczności. Ważnym punktem uroczystości były podziękowania, gdyż projekt wsparło finansowo wiele urzędów i instytucji. Na koniec spotkania dyrektor II LO Anna Cichosz wyraziła uznanie dla realizatorów filmu i podziękowała m. in. koordynatorowi projektu Ewie Magdziarz i opiekunowi artystycznemu Grzegorzowi Emanuelowi. 29 marca 2015 r. odbyło się spotkanie organizacyjne związane z 5. letnim projektem „Kręćmy film!”. Uczestnicy przedstawiali wiele pomysłów na następny film, dyskutowali na ich temat, omawiali plany dotyczące kolejnej edycji, która będzie realizowana przez II LO w lipcu 2015 r.

Jeżeli macie ciekawe pomysły – dzielcie się z nami na Facebooku! Zapraszamy do grupy Kręćmy Film.

Ewa Magdziarz – lokalny lider Filmoteki Szkolnej

Premiera K 1     premiera K 4    Premiera K 7

      premiera K 5     Premiera K 6     Premiera K 8

 

Zaproszenie do Krasnegostawu na premierę filmu „Koniunkcja”

Marzec 26th, 2015  / Author: baewamagdziarzwp.pl

II LO premiera Filmu Koniunkcja

Warsztaty „Inspiracje Filmoteką Szkolną” w II LO w Krasnymstawie

Marzec 14th, 2015  / Author: baewamagdziarzwp.pl

Warsztaty, które odbyły się 20 i 27 lutego 2015 r. w II LO w Krasnymstawie w pracowni Filmoteki Szkolnej, zorganizowałam w celu przygotowania uczniów do udziału w XIII Powiatowym Konkursie Filmowym „Inspiracje Filmoteką Szkolną”. W spotkaniu 20 lutego poświęconym plakatowi filmowego wzięli udział uczniowie z Gimnazjum Nr 4 w Krasnymstawie wraz z opiekunem, uczniowie z I i II LO w Krasnymstawie oraz nauczyciele z SOSW. Na początku warsztatów przypomniałam zestawienie „Filmoteka Szkolna – bliżej młodych” do kategorii plakat filmowy, w którym znalazły się filmy: „Katedra” Tomasza Bagińskiego, „Exit” Grzegorza Koncewicza, „Wszystko może się przytrafić” Marcela Łozińskiego, „Męska sprawa” Sławomira Fabickiego, „Kanał” Andrzeja Wajdy oraz „Dziewczyny do wzięcia” Janusza Kondratiuka. Następną część warsztatów poświęciłam charakterystyce plakatu filmowego a także historii plakatu. Zaprezentowałam również plakaty do niektórych filmów zamieszczonych w regulaminie konkursu. Ważną częścią spotkania była analiza plakatów Andrzeja Pągowskiego oraz prezentacja publikacji „Ilustrując filmy” zawierającej prace artysty. Uczestnicy warsztatów analizowali także plakaty z poprzednich edycji konkursu organizowanego przez II LO. Na zakończenie spotkania odbyły się indywidualnie rozmowy na temat projektów prac konkursowych.

SONY DSC   SONY DSC   SONY DSC

Warsztaty poświęcone projektom filmowym i fotograficznym, zorganizowane w ramach „Sieci nauczycieli – Filmoteka Szkolna – Krasnystaw” przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, odbyły się 27 lutego 2015 r. Z nauczycielami i uczniami z gimnazjów nr 1, nr 3 i nr 4 w Krasnymstawie, z Gimnazjum w Małochwieju Dużym oraz z II LO w Krasnymstawie spotkał się wiceprzewodniczący PF DKF Piotr Kotowski. Program spotkania, opracowany wspólnie ze mną, obejmował następujące zagadnienia: „W polskim obiektywie” – kino polskie w programie „Letniej Akademii Filmowej” w Zwierzyńcu, cykle filmowe w „Filmotece Szkolnej” – inspirujące propozycje dla nauczycieli i uczniów, analiza prac z XI i XII edycji „Powiatowego Konkursu Filmowego – inspiracje Filmoteką Szkolną”, prezentacja i analiza filmów z konkursu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” oraz analiza projektów prac filmowych, fotograficznych i fotokastów” przygotowywanych na XIII Powiatowy Konkurs Filmowy. W części wprowadzającej Piotr Kotowski podkreślał, że poprzez film zgłębiamy rzeczywistość, poznajemy różne punkty widzenia na wciąż te same problemy. Nieważne, jakiej film jest produkcji. Jesteśmy częścią globalnego świata i film pozwala likwidować uprzedzenia, stereotypy. Zaznaczył, że Powiatowy Konkurs Filmowy organizowany przez II LO, w którym od 2000 r. jest przewodniczącym jury w kategorii praca filmowa/fotograficzna, przez lata jego trwania zmieniał się, ale w dalszym ciągu jest „zaproszeniem w kino, w sztukę; jest inną, ambitną formą wtajemniczenia”. Radząc opiekunom uczniów i uczestnikom konkursu, podkreślał, że w filmie liczy się pomysł, że młody człowiek ma prawo do buntu, do prowokacji. Tworząc pracę filmową czy fotograficzną, należy zastanowić się nad tym, co chce się przekazać. Prowadzący przypomniał prace konkursowe z ubiegłych lat, które zrobiły na nim bardzo duże wrażenie, o czym świadczy fakt, że zapadły mu w pamięć. Na warsztatach odbył się pokaz filmów z poprzednich edycji konkursu: „Lichwiarz i panna” oraz „Cadaver” Oliwii Zajączkowskiej, „Vanitas” Karola Domańskiego, „Północ” Damiana Karczmarzyka. Obejrzeliśmy także prace finalistów konkursu „Nakręć się”: „Schodami na wznak” – film uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskimi oraz „Street” – film uczniów z XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Łodzi. Po obejrzeniu projektów filmowych na XIII edycję konkursu Piotr Kotowski udzielił wskazówek autorom prac. Niektóre prace zaskakiwały oryginalnymi pomysłami, dojrzałością, symbolicznym ujęciem problemu. Inne projekty nie zaskoczyły, nie było w nich niespodzianki, wymagają poprawek, namysłu, przebudowania narracji. Indywidualne rozmowy na pewno pomogły młodym reżyserom w zrozumieniu błędów, które pojawiły się w ich pracach. Do 13 marca jest jeszcze czas na ostatnie poprawki albo na zmianę koncepcji pracy. Na zakończenie prowadzący zaznaczył, że długość pracy nie jest najważniejsza. Najcelniejsze w filmie są proste pomysły, najtrudniejsze są proste filmy. Liczy się wyobraźnia. Jeżeli znamy oryginał – utwór literacki czy film, które były inspiracją – to tym lepiej. Zderzenie film inspirujący – film inspirowany nie może być jednak tautologią, tylko wyzwoleniem wyobraźni.

Image00002    Image00009    Image00008

Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”, lokalny lider Filmoteki Szkolnej

    

 

 

 

css.php