Flipped learning

Flipped learning, czyli metoda edukacji odwróconej, polegająca na tym, że uczniowie sami uczą się w domu korzystając z materiałów multimedialnych przygotowanych wcześniej przez nauczyciela (prezentacji, filmu, podcastu), a na lekcjach w szkole omawiają wspólnie przerobiony temat, zgłębiają go i ćwiczą w praktyce, zyskuje coraz większą popularność.

W 2006 roku informatyk z Massachusetts Institute of Technology Salmana Khan powołał do istnienia organizację non-profit, która ma na celu gromadzenie i udostępnianie za darmo materiałów edukacyjnych. Dotychczas opublikowano na stronie Khan Academy ponad 3 200 filmów edukacyjnych z takich dziedzin, jak matematyka, ekonomia, informatyka, fizyka, astronomia, chemia, biologia,  medycyna, historia, czy historia sztuki. Ostatnio także inna organizacja pozarządowa – TED (skrót od Technology, Entertainment, Design) realizująca filmy z udziałem ekspertów z różnych dziedzin naukowych, udostępniła swoje zasoby w InternecieTED-Ed.

YouTube Preview Image

Nauczyciele mogą wykorzystywać filmy znajdujące się na tych platformach edukacyjnych podczas swojej pracy z uczniami, a także sprawdzać nabyte przez nich wiadomości dzięki narzędziom (quizy i pytania dodatkowe) dołączonym do filmów. Ponadto istnieje możliwość ich przerabiania, montowania (z fragmentów innych) oraz rozszerzania poprzez dodawanie adnotacji, pytań, bądź materiałów, zgodnie z zapotrzebowaniami danej grupy wiekowej, programu etc. Wypowiedź danego eksperta, jeśli się ją obuduje dookoła dodatkowymi informacjami i ćwiczeniami złoży się na całą lekcję, którą można następnie udostępnić szerszemu gronu odbiorców poprzez YouTube’a, Facebooka, czy Twittera.

„Technologia nigdy nie będzie w stanie zastąpić umiejętności dydaktycznych nauczyciela, ale może je na pewno rozwinąć. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby dać nauczycielom narzędzie do rozszerzania uczenia się na czas pozaszkolny – mówi szef TED Chris Anderson.

A co Wy sądzicie o tym projekcie? Jak wykorzystalibyście go na swoich lekcjach?

Anna Litwiniuk

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php