Druga edycja projektu „Kręćmy film!”

Druga edycja projektu „Kręćmy film!” rozpoczęta!

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon”, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury, przygotowuje się do 2. edycji letniego projektu „Kręćmy film!”, który będzie realizowany w dn. 2 – 8 lipca 2012 r. w ramach zadania „Edukacja filmowa prowadzona przez MDKF Iluzjon” finansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw i firmę ROVESE S.A.

Warsztaty „Kręćmy film!”, prowadzone przez aktora i moderatora kursu internetowego „Filmoteka Szkolna. Akcja!” Grzegorza Emanuela, odbyły się 6 czerwca w II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie. W zajęciach uczestniczyło 34 uczniów z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie, z gimnazjów w Małochwieju Dużym i w Siennicy Nadolnej a także z IX LO w Lublinie, z I LO i II LO w Krasnymstawie. W spotkaniu wzięli udział także opiekunowie – p. Teresa Berbeć i p. Piotr Galiński.

W czasie spotkania Grzegorz Emanuel przeczytał scenariusz filmu „Królewna”, nad którym będziemy pracować tuż po zakończeniu roku szkolnego. Scenariusz to wspólne dzieło Grzegorza Emanuela i uczniów: Agnieszki Tucholskiej, Zofii Żurawskiej, Magdaleny Krupy oraz Jakuba Wójcika. Prowadzący prosił, aby w trakcie słuchania scenariusza myśleć obrazami, zwrócić uwagę na miejsca i zastanowić się, kto wcieliłby się w role dorosłych aktorów. Opisana historia skupia się na Paulinie – jednej z bohaterek filmu „Jestem tu”. Pozostali aktorzy zagrają role drugoplanowe i epizodyczne.
Scenariusz zrobił na nas wielkie wrażenie. Jest skomplikowany, ciekawy i dotyczy, podobnie jak poprzedni, problemów młodych ludzi. Kolejny projekt wymaga wielkiego zaangażowania, dlatego w najbliższym czasie musimy rozpocząć prace organizacyjne. Już na pierwszym spotkaniu podzieliliśmy się na grupy, które w zespole filmowym zajmą się np. produkcją, scenografią, dźwiękiem, reżyserią czy sekretariatem planu.
Letni projekt „Kręćmy film!” wymaga od realizatorów nawiązania współpracy z wieloma instytucjami i osobami dorosłymi. Mamy nadzieję, że spotkamy się z życzliwością i otwartością na nasze pomysły, podobnie jak przy realizacji filmu „Jestem tu”. W drugiej edycji projektu będą z nami współpracować montażysta w TVP Lublin Sławomir Kozyrski i operator Artur Kiciak. Przyjadą do nas także uczniowie z Białegostoku, Łańcuta, Lublina i Piaseczna, których zaprosił do współpracy Grzegorz Emanuel. Za realizację projektu „Kręćmy film!” odpowiada opiekun MDKF „Iluzjon” Ewa Magdziarz, która pełni rolę producenta. Nowy film to kolejne, ambitne wyzwanie i ciekawa przygoda. Mamy nadzieję, że premiera „Królewny” będzie naszym wspólnym świętem i sukcesem na miarę filmu „Jestem tu”!

Ewa Magdziarz
opiekun MDKF „Iluzjon”

2 Responses to “Druga edycja projektu „Kręćmy film!””

  1. emiliazuber says:

    Film „Jestem tu” obejrzałam z moimi uczniami podczas „Święta Kina Polskiego”. Na prośbę uczniów włączyłam go repertuaru naszego maratonu filmowego. Uczniowie oglądali ten film w skupieniu. Myślę, że największe wrażenie zrobił na moich uczniach fakt, że opowieść o losach Moniki stworzyli ich rówieśnicy. Moi uczniowie mieli możliwość współtworzenia filmu „Jestem tu”, ponieważ taką propozycję złożył Pan Grzegorz Emanuel… dopiero po projekcji filmu uczniowie zrozumieli, jaką mieli szansę.
    Cieszę się, że projekt doczekał się tak szybko drugiej edycji. Czekam na efekt.

  2. Ewa Magdziarz says:

    Rzeczywiście premiera filmu „Jestem tu”, który powstał w czasie pierwszej edycji projektu „Kręćmy film”, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem. Po premierze film był oglądany w naszej szkole np. na godzinach wychowawczych. Oglądali go także uczniowie w innych szkołach krasnostawskich. Pomysł projektu narodził się na I Festiwalu Filmoteki Szkolnej! Autorem pomysłu na wakacyjną pracę z filmem był Grzegorz Emanuel i to on zaprosił do współpracy uczniów uczestniczących w kursie internetowym „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Teraz przygotowujemy się do 2 edycji. Ciekawa jestem, czy nauczyciele współpracujący z Filmoteką Szkolną realizują podobne projekty w czasie wakacji. Jeżeli tak, to chętnie nawiążę z nimi kontakt. Taka współpraca, nawet na odległość, może być bardzo owocna. Jeżeli projekt już się zacznie postaram się zamieszczać relacje z jego realizacji.
    Emilko, dziękuję za ciepłe słowa na temat naszego filmu!

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php