Warsztaty NHEF we Wrocławiu

Właśnie zakończyły się we Wrocławiu warsztaty dla nauczycieli zorganizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej przy okazji Festiwalu Nowe Horyzonty.
Tym razem nauczyciele uczestniczyli nie tylko w wykładach, ale także w zajęciach praktycznych: próbowali swoich sił za kamerą, tworząc filmy animowane w technice poklatkowej, fabularne lub dokumentalne. Niesamowite, ale okazało się, że w ciągu sześciu dni można uczestniczyć w czterech wykładach, kilkunastu pokazach filmów festiwalowych i stworzyć krótki film, oczywiście, świetnie się bawiąc! Poza tym warsztaty to spotkania i rozmowy z ludźmi – zapaleńcami, którzy kochają filmy, którzy uczą z pasją i ciągle poszukują czegoś nowego. Nic dziwnego, że po powrocie chce się tworzyć :)
Bardzo spodobał mi się pomysł na film dokumentalny, jak najbardziej pasujący do szkolnej rzeczywistości: „czytanie wiersza”. Zadanie polega na sfilmowaniu osób czytających fragmenty wybranego wiersza. Można zrealizować to bardzo różnie: osoby mogą być zupełnie przypadkowe lub dobierane według jakiegoś klucza; mogą czytać po wersie lub dłuższym fragmencie, można dobrać do tekstu podkład muzyczny lub jakieś obrazy, można zastosować jakieś przerywniki. Naprawdę zrobić da się wiele, co ważne, film możemy przygotować na lekcji, nagrywając uczniów, lub zadać takie zadanie naszym uczniom.
Będę próbowała zrealizować takie projekty na lekcjach. Jeśli się uda, efekty pracy opiszę i umieszczę w internecie.

Magdalena Nogaj

One Response to “Warsztaty NHEF we Wrocławiu”

  1. emiliazuber says:

    Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej inspiruje nauczycieli do podejmowania nowych działań związanych z filmem i jednocześnie wspiera ich metodycznie. Bardzo zainteresował mnie pomysł na film dokumentalny „czytanie wiersza”. Ponieważ jestem nauczycielem języka niemieckiego, to chciałabym zrealizować projekt filmowy na zajęciach językowych. Będzie to czasochłonne, ale z pewnością zachęci młodzież do eksperymentowania i ośmieli do działania. A na tym aspekcie zależy mi najbardziej. Ten sam materiał można będzie zmontować na kilka sposobów np. w grupach, indywidualnie lub na konkurs.

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php