Nasze laureatki na 13. LAF

Wakacje dobiegają końca, także te filmowe! Jeżeli byliście na festiwalach filmowych, o których warto napisać, dzielcie się swoimi wspomnieniami! Dwunasty raz uczestniczyłam w Letniej Akademii Filmowej i po raz kolejny potwierdzam – warto być w sierpniu w Zwierzyńcu i uczestniczyć w tej wspaniałej filmowej uczcie!

     Piotr Kotowski – wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF – systematycznie od 2001 r. zaprasza do Zwierzyńca na Letnią Akademię Filmową laureatów Powiatowego Konkursu Filmowego organizowanego przez MDKF „Iluzjon” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i współpracujący z KDK. W tym roku w LAF-ie wzięły udział trzy laureatki: Dominika Żydziak i Andrea Szostak – absolwentki  Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie oraz Aneta Tarnogórska – absolwentka z II LO w Krasnymstawie.

Od 3 do 12 sierpnia po raz trzynasty w Zwierzyńcu gościli miłośnicy sztuki filmowej nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.  Bogaty program Letniej Akademii Filmowej podzielony został na cykle m. in.: „Rejs na Karaiby”, „Reżyserski tandem – Paolo i Vittorio Taviani”, „Białoruś: kino w siedemnastu obrazach”, „W polskim obiektywie”.

Na początku chciałabym wspomnieć o rodzimych produkcjach filmowych, które sprawiły widzom miłą niespodziankę. Obejrzeliśmy naprawdę świetne filmy np.: „Być jak Kazimierz Deyna” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, „Piąta pora roku” Jerzego Domaradzkiego czy „Supermarket” Macieja Żaka. Projekcje filmowe często łączyły się ze spotkaniami autorskimi, dzięki temu widzowie mieli okazję porozmawiać m in. z aktorami: Joanną Kulik i Marianem Dzięgielem czy reżyserami Maciejem Żakiem i Pawłem Wendorffem.

Do Zwierzyńca przyjechali także goście z zagranicy m. in Shelley Worcell, dyrektor Festiwalu Filmów Karaibskich w Nowym Jorku. Kinematografię włoską reprezentowali aktor Stefano Fregni, dystrybutor Giovanni Costantino i reżyser Edoardo De Angelis. Warto także wspomnieć, że film „Dziewczyny o wielkich sercach” włoskiego reżysera Pupi Avatiego, bardzo cenionego przez lafowiczów, zainaugurował pokazy w Zwierzyńcu. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły widzom filmy Paolo i Vittorio Tavianich np. „Łąka”, „Noc św. Wawrzyńca” czy „Powinowactwa z wyboru” – adaptacja powieści J. W. Goethego. Inną niezapomnianą adaptacją literatury był film Aleksandra Sokurowa „Faust”, do którego obejrzenia zachęcał krytyk Łukasz Maciejewski.

W Zwierzyńcu można zobaczyć także bardzo ciekawe filmy naszych wschodnich sąsiadów. W tym roku w cyklu „Białoruś. Kino w siedemnastu obrazach” zaprezentowano dorobek kina białoruskiego, które wciąż poszukuje swojej tożsamości, jak pisze Grzegorz Pieńkowski w festiwalowym katalogu. Przejmujące dokumenty Wiktara Asliuka „Władca drewnianych ludzi”, „Maria” czy „Żyjemy na krawędzi” ukazują obrazy z życia białoruskiej wsi. Nie zabrakło również filmów ukazujących wpływ Łukaszenki na obraz współczesnej Białorusi („Królestwo zdechłych myszy” czy „Białoruski Dekameron” Wiktara Daszuka).

Interesujący cykl filmowy „Lekcja dokumentu” prezentował wielokrotnie nagradzaną twórczość Jadwigi Żukowskiej. Warto wspomnieć także o polskim filmie dokumentalnym Marcina Kołodziejczyka i Andrzeja Żarowa „Powrót do Heimkehr”, który przedstawia historię kręcenia w Chorzelach antypolskiego filmu propagandowego w czasach III Rzeszy.

Letnia Akademia Filmowa to także spektakle teatralne, koncerty i recitale. Niezwykłym wydarzeniem był spektakl „ADHD i inne cudowne zjawiska” w reżyserii Joanny Szczepkowskiej, która grała także główną rolę. Ciekawym spotkaniem był recital w reżyserii Lecha Dyblika „Ludzie! Nie trzeba się bać!” prezentujący twórczość rosyjskiego poety, barda i dramaturga Aleksandra Galicza.

LAF przyciąga wielu kinomanów, ponieważ jest to festiwal prezentujący ambitne kino, które zmusza do refleksji. W Zwierzyńcu filmy ogląda się, ale także dyskutuje się na ich temat, co sprawia, że odbiór obrazów filmowych jest pogłębiony. Program Akademii obejmuje dzieła wybitne, ukazujące trudne problemy współczesnego świata, a więc Letnia Akademia Filmowa nie kojarzy się lafowiczom tylko z letnim wypoczynkiem, rozrywką. Tym, którzy jeszcze nie odwiedzili filmowego Zwierzyńca, polecam stronę internetową LAF-u. Tradycyjnie bogaty program na pewno zachęci miłośników X Muzy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Akademii.

Ewa Magdziarz

Opiekun MDKF „Iluzjon”

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php