Letni projekt „Kręćmy film!” zakończony

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i współpracujący z Krasnostawskim Domem Kultury, realizował w dn. 2 – 8 lipca i 20 lipca 2012 r. letni projekt „Kręćmy film!” w ramach zadania „Edukacja filmowa prowadzona przez MDKF Iluzjon” finansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie i Urząd Miasta Krasnystaw.

Zachęcam do przeczytania relacji z realizacji naszego projektu i proszę o informacje dotyczące podobnych działań filmowych. Może ktoś z czytelników naszego bloga ma większe doświadczenie w organizacji letnich projektów filmowych dla młodzieży? Chętnie skorzystałabym z Waszych doświadczeń, ponieważ letni projekt „Kręćmy film!” realizowaliśmy dopiero po raz drugi. Dla mnie było to ogromne wyzwanie! Druga edycja projektu okazała się bardzo ambitnym zadaniem, dlatego szczególnie trudnym do realizacji. W tej relacji zamieszczam tylko najważniejsze informacje, ale bardzo chętnie podzielę się opiniami dotyczącymi realizacji poszczególnych etapów projektu.

      Projekt „Kręćmy film!” prowadzony był, jak w ubiegłym roku, przez aktora i moderatora kursu internetowego „Filmoteka Szkolna. Akcja!” Grzegorza Emanuela, który pełnił rolę opiekuna artystycznego przedsięwzięcia. Asystentem reżysera był Sławomir Kozyrski, natomiast operatorem Artur Kiciak. W projekcie koordynowanym przez opiekuna MDKF-u wzięło udział 27 uczestników. Byli to uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie, z gimnazjów w Małochwieju Dużym i w Siennicy Nadolnej, z I LO, z II LO a także ze SLO w Krasnymstawie. W projekcie uczestniczyli również uczniowie z Białegostoku, Łańcuta, Lublina i Piaseczna.

W czasie projektu kręcony był średniometrażowy film „Królewna” na podstawie scenariusza opracowanego przez Grzegorza Emanuela i uczniów: Agnieszkę Tucholską, Zofię Żurawską, Magdalenę Krupę oraz Jakuba Wójcika. Scenariusz jest kontynuacją historii znanej z filmu „Jestem tu”. Tym razem główną bohaterką jest Paulina grana przez Barbarę Grzeszczyk. W pozostałe role wcielili się m.in. Małgorzata Jabłońska, Żaneta Kozłowska, Wojciech Koziej, Emilia Bojarczuk, Oliwia Zajączkowska i Wojciech Kochańczyk. Członkowie zespołu filmowego to także m. in.: Zofia Żurawska, Jakub Wójcik, Piotr Góźdź, Natalia Szczupak, Olga Piśkiewicz, Aleksandra Nowicka, Katarzyna Kozyrska, Monika Bereza, Magdalena Krupa, Katarzyna Witkowska, Katarzyna Basa, Justyna Badio, Karolina Żelisko, Katarzyna Berbeć, Paulina Juszczak, Karol Domański, Karol Sawczuk i Andrzej Żdżyłowski. Epizodyczne role dorosłych bohaterów zagrali: p. Anna Cichosz, p. Edward Kawęcki, p. Marek Nowosadzki, p. Janina Młynek, p. Agnieszka Jarosz, p. Teresa Berbeć, p. Ewa Magdziarz, p. Andrzej Woźniak, p. Piotr Galiński, p. Wiesław Gieleta, p. Stanisław Kliszcz a także znajomi i bliscy uczestników projektu. Widać, że lista osób zaangażowanych w nasze wakacyjne przedsięwzięcie jest imponująca!

Mimo ogromnych upałów, które bardzo utrudniały pracę na planie filmowym, udało się zrealizować zaplanowane zdjęcia. Przez kilka dni uczestnicy projektu pracowali od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora. Wszelkie trudności udało się pokonać dzięki wytrwałości ekipy filmowej i życzliwości wielu osób wspomagających nasz projekt. Dyrektor II LO w Krasnymstawie p. Anna Cichosz udostępniła wiele szkolnych pomieszczeń. Działania filmowe „Iluzjonu” wspomogli także dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury p. Małgorzata Prus, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej p. Elżbieta Patyk, dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury p. Damian Kozyrski i dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie p. Artur Capała. W prace organizacyjne włączyli się p. Joanna Szufnara z II LO, p. Joanna Kawęcka z MDK, p. Jadwiga Nowacka z KDK, p. Wioletta Żelisko – właścicielka firmy „Vi-art” i p. Wiesław Gieleta – właściciel sklepu spożywczego „Lewiatan-Razem”. Zgodę na kręcenie scen do filmu na terenie osiedla wydał prezes Krasnostawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej p. Andrzej Bielak. Niestety pogoda pokrzyżowała nam plany i uniemożliwiła wykorzystanie plenerów „Serbinowa”. Na potrzeby realizacji zdjęć do filmu pomieszczenia w swoim domu udostępniła także p. Joanna Ejsmont. Szczególne podziękowania należą się sponsorom: firmie Rovese z centralą w Kielcach, Bankowi Spółdzielczemu w Krasnymstawie, Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Zagrodzie i Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie. Prowadzący i uczestnicy projektu spoza Krasnegostawu otrzymali upominki przekazane przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Czasopismo Artystyczne „Nestor”.

Drugą edycję letniego projektu „Kręćmy film!” należy już uznać za sukces. Uczestnikom projektu w ciągu kilku dni udało się stworzyć zgrany zespół, który zrealizował bardzo trudne zadanie. Praca nad filmem jednak nie zakończyła się. Niedługo rozpocznie się długi i żmudny montaż. Być może premiera odbędzie się jesienią, ale należy brać pod uwagę także późniejszy termin – wiosnę następnego roku. Mamy nadzieję, że film „Królewna” będzie równie udany jak film „Jestem tu” realizowany w czasie pierwszej edycji projektu „Kręćmy film!”.

Ewa Magdziarz

opiekun MDKF „Iluzjon”

 

 

One Response to “Letni projekt „Kręćmy film!” zakończony”

  1. Kasia Zabłocka says:

    Super! Gratuluję ogranięcia gimnazjalistów i stworzenia dzieła konstruktywnego. Z niecierpliwością czekam na premierę. Podzielę się swoim doświadczeniem z projektu wakacyjnego realizowanego w grupie zróżnicowanej wiekowo od 5 do 16 lat. Okazało się, że doskonale się dzieciaki uzupełniały. Starsze nauczyły się cierpliwości do młodszych. A te z kolei poczuły się dowartościowane.

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php