„Cześć Tereska” w „Polsce Światłoczułej”

27 sierpnia ruszyła po raz kolejny w trasę po kraju Polska Światłoczuła, tym razem z filmem Roberta Glińskiego Cześć Tereska.

Ideą projektu Polska Światłoczuła jest promocja dobrego, wartościowego, polskiego kina  poprzez jego projekcje w przestrzeniach niekonwencjonalnych: w domach kultury, więzieniach, kościołach, a przede wszystkim w małych miejscowościach (albo w takich miejscach), gdzie zobaczenie polskiego filmu jest często niemożliwe. Zawsze projekcji towarzyszą spotkania z twórcami filmu.

Tak jest  i tym razem. W dniach 27 sierpnia – 4 września br.  filmową  podróż po Polsce, głównie po jej części południowej, z Polską Światłoczułą odbędzie film Cześć Tereska, który to obraz, jak dobrze pamiętamy, znalazł swe miejsce w pierwszym pakiecie filmów projektu Filmoteka Szkolna. Akcja! Film Glińskiego jest doskonałym narzędziem dydaktycznym i wychowawczym, z jakiego warto skorzystać i jakie warto wykorzystać, pracując z młodzieżą w szkole. A obudowę metodyczną do tego filmu znaleźć można na stronie internetowej Filmoteki Szkolnej.

O spotkaniach z filmem Cześć Tereska  w ramach projektu Polska Światłoczuła mówił w radiowej Trójce (w audycji Trójkowo filmowo, do której słuchania bardzo zachęcam, niedziela godzina 14.00) Robert Gliński, reżyser filmu, który wspomniał również o dalszych losach bohaterek swego filmu: tytułowej Tereski, Katarzyny Gietner (warto przeczytać tekst zatytułowany: Wróć, Tereska, mówiący o „tu  i teraz” filmowej Tereski ) oraz Karoliny Sobczak (filmowej Renaty), która obok reżysera filmu, będzie gościem spotkań z widzami po projekcji filmu.

Więcej informacji na temat  projektu Polska Światłoczuła znajduje się na jego stronie internetowej: www.polskaswiatloczula.pl. Tam też przeczytać można o czasoprzestrzeni sierpniowo-wrześniowych spotkań z filmem Cześć Tereska z Polską Światłoczułą. Gorąco polecam odwiedziny strony internetowej tego projektu, który: kręci się kinem przez cały rok.

Nie zapominajmy o pakiecie filmów Filmoteki Szkolnej, które to filmy znajdują się w szkolnych bibliotekach. Nie zapominajmy o filmie Cześć Tereska, gdyż jest obraz filmowy, który mimo upływu czasu (film miał premierę w roku 2001), doskonale ilustruje problemy, jakich doświadczają młodzi ludzie (i nie tylko oni) dzisiaj, ponad dziesięć lat po nakręceniu filmu.

Mariusz Widawski

 

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php