Co nowego w edukacji filmowej

Wystartowały programy edukacji filmowej. Zaczął się czas realizacji nowej podstawy. No i pytanie, jak te dwie sprawy pogodzić. Negocjacje z dyrekcją nie zawsze przynoszą rezultaty, przyczyny znane wszystkim – godziny, kwestie organizacyjne, itd. W mojej szkole na szczęście rozumie się wartość dodaną (modny termin w edukacji) kultury, a więc i programów filmowych. Edukację filmową w działania wychowawczo -profilaktyczne, a co za tym idzie staje się ona elementem tego programu, młodzież może w nich uczestniczyć bez sztucznie stwarzanych problemów.

Ruszył program Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty edukacji filmowej. Uczestniczyłam w spotkaniu w kinie Awangarda 2 w Olsztynie (biorę udział w tym projekcie od samego początku). Pani Lidia Lenkiewicz przedstawiła program projekcji (to dopiero pierwsze z trzech spotkań), ciekawy, z nową propozycją dla szkół średnich – Wielokulturowość. I tu konstatacja – okazuje się, że nauczyciele, wbrew zewnętrznym przeciwnościom, są zainteresowani proponowanymi programami. Przed projekcją filmu Jak to jest, w klubowej kawiarence grono uczestników spotkania wymieniało się doświadczeniami (i mailami) i, co ciekawe, coś dobrego się dzieje, zainteresowanie projektami FSz, NH jest spore. Nauczyciele jednak niewiele o nich wiedzą – chociaż niektórzy korzystają z pakietu filmowego. Stąd najważniejszym obecnie działaniem jest propagowanie projektów filmowych i ściślejsza współpraca nauczycieli w moim regionie. Oczywiście włączamy do naszych inicjatyw regionalne organizacje zajmujące się filmem (jest ich na razie niewiele, ale to dla nas przestrzeń do zagospodarowania).

Zaplanowaliśmy już pierwsze spotkanie w październiku w murach olsztyneckiego zamku (w nim moja szkoła) i zapraszamy na nie wszystkich nauczycieli zainteresowanych edukacją filmową (projekcja filmu Bracia zrealizowanego przez Warmińską Inicjatywę Filmową na terenie Skansenu w Olsztynku oraz prezentacja programów edukacji filmowej, dyskusje, inicjatywy). Program i dokładny termin spotkania znajdzie się na stronie szkoły www.zamek.edu.pl. Wyślemy zaproszenia do szkół z regionu, a informacje o inicjatywach e-mailem.

Niezdecydowanych zachęcam do uczestnictwa w programie Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty edukacji filmowej, realizuje on zagadnienia z naszych planów wychowawczych i profilaktycznych, a poza tym uważam, że jest to zdecydowanie lepsza propozycja niż większość tak zwanych pogadanek, też w końcu odbywających się w trakcie lekcji.

Magdalena Rudnicka

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php