Wrażenia z Festiwalu Filmoteki Szkolnej

Wrażenia po 3. Festiwalu Filmoteki Szkolnej są niezapomniane! Tak wielu atrakcji i pozytywnych emocji naprawdę nie spodziewałam się. Zaskakujący początek – przyjechało tylu nauczycieli! I każdy miał coś ciekawego do powiedzenia. Kolejny punkt programu – wycieczki. I jak zwykle (bo my już po raz trzeci!) nowe, ciekawe doświadczenia w TPS Film Studio. Wyzwaniem dla nas okazała się wizyta w studio radiowym (dla mnie i dla mojej uczennicy Magdy pierwsza w życiu) i udział w nagraniu audycji. Nie chciałam być nieskromna i na początku nie powiedziałam, że nasz MDKF „Iluzjon” otrzymał w 2011 roku Nagrodę PISF. A potem rozmowa tak się potoczyła, że nie pochwaliłam się tym zaszczytnym wyróżnieniem, czego żałuję do tej pory! To jeszcze nie koniec pierwszego dnia. Wieczorem mieliśmy okazję ponownie spotkać się. Materiały dotyczące programu Legalna Kultura są dla mnie bardzo cenne – pozwalają znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących sposobu wykorzystania materiałów filmowych dla celów edukacyjnych. Tych odpowiedzi szukałam. I oczekiwany drugi pakiet Filmoteki Szkolnej on-line. Kolejne bogate filmowe źródło, z którego (legalnie) możemy korzystać – nauczyciele i uczniowie. Drugi dzień także pełen wrażeń: przygotowanie stanowisk, powitanie przez organizatorów festiwalu, wywiad (my jako pierwsi wchodziliśmy na wizję), projekcje filmów, udział w grach i zabawach filmowych, spotkania z ekspertami ( skłaniające do myślenia, wytyczające kierunki dalszej pracy uwagi Xawerego Żuławskiego), oglądanie fantastycznych stanowisk innych szkół (dziękuję za informacje o nocnych maratonach filmowych), pamiątkowe zdjęcia (jaka satysfakcja, że znalazłam się na zdjęciu wszystkich uczestników festiwalu!), spotkania ze znajomymi (pozdrowienia dla Emilki Żuber, Teresy Berbeć, Grzegorza Emanuela, liderów Filmoteki Szkolnej i uczestników letniego projektu „Kręćmy film!”), niezwykły koncert, panel ekspertów, dyplomy i upominki dla uczestników festiwalu – książki i filmy … Czego tam nie było! Jestem pewna, że jeszcze nieraz będziemy pisać o swoich pofestiwalowych wrażeniach, bo nie da się o nich po prosu zapomnieć.

Organizatorom 3. Festiwalu Filmoteki Szkolnej – DZIĘKUJEMY!

 

Ewa Magdziarz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Responses to “Wrażenia z Festiwalu Filmoteki Szkolnej”

  1. annakarp says:

    Nic dodać, nic ująć, rzeczywiście przedsięwzięcie przygotowane z ogromnym rozmachem i dopracowane w najmniejszych szczegółach. Moi uczniowie po prostu zachwyceni, żałują,że przyjechali po raz pierwszy w klasie maturalnej. Na Facebooku są już ich fotki z Gośćmi Filmoteki. Trudno byłoby wymienić najmocniejszy element festiwalu, było ich tak wiele. Dla nas ważny był bardzo pokaz nagrodzonych filmów, gdyż on pomógł zorientować się, w jakim miejscu jesteśmy w porównaniu do laureatów. Szczególnie cenne okazało się też spotkanie z ekspertem, Marią Sadowską. W sposób rzeczowy, fachowo i merytorycznie bez słodzenia wskazała nam mocne strony przygotowanych filmów. Pochwaliła za umiejętność pracy z kamerą i wybór ciekawych tematów. Podczas niemal godzinnej rozmowy wytknęła też błędy, wiemy nad czym mamy pracować.
    Organizatorom – wielkie dzięki!
    Anna Karp

  2. emiliazuber says:

    Pojawiły się już pozytywne wpisy na temat 3. Festiwalu Filmoteki Szkolnej, z którymi się zgadzam i dlatego nie będę powielała tematu. Chciałabym tylko dodać, że projekt Legalna Kultura to strzał w dziesiątkę! Borykałam się już problemem uzyskania praw autora muzyki, którą chciałam wykorzystać. Nie wiedziałam wtedy jeszcze o istnieniu stron http://www.jamendo.com oraz http://www.creativecommons.com. Przede wszystkim będzie to przydatne w pracy z uczniami, którzy jeszcze nie wypracowali sobie nawyku korzystania z legalnych źródeł kultury, uzyskiwania zgody autora na wykorzystanie jego wytworu czy informowania o wykorzystanym materiale.

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php