ALE KINO!

W pierwszej połowie grudnia odbył się w Poznaniu Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale kino”. To bardzo ciekawa impreza, w której corocznie uczestniczą także nauczyciele zainteresowani edukacją filmową.

FORUM DLA NAUCZYCIELI I PEDAGOGÓW

W ramach festiwalu nauczyciele mają możliwość wzięcia udziału w Forum, które jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowym projekcjom. Tegoroczne Forum przebiegało pod hasłem „Alternatywna edukacja filmowa”. Na spotkaniach i zajęciach warsztatowych można było się zapoznać z ciekawymi pomysłami na pracę z filmem. Koordynatorzy lokalnych projektów, animatorzy kultury i filmowcy przedstawiali praktyczne działania, które mogły zainspirować do własnej pracy. Jedną z propozycji były warsztaty dotyczące tworzenia filmu dokumentalnego i animowanego- to nie tylko garść praktycznej wiedzy i umiejętności ale także okazja do dobrej zabawy przy okazji pracy twórczej. Interesujące okazały się spotkania z młodymi polskimi twórcami prowadzone przez Agatę Sotomską z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Uczestnicy spotkań – filmowcy zaprezentowali swoje filmy udostępniając kopie zainteresowanym nauczycielom. Forum to ciekawa inicjatywa zaproponowana pedagogom w celu wymiany doświadczeń i poglądów na kształt filmowej edukacji. No i oczywiście świetna okazja do nawiązania znajomości z filmowymi pasjonatami z całej Polski. Dodatkowym atutem jest ciepła, serdeczna atmosfera stworzona przez organizatorów, w tym koordynatorkę forum Agnieszkę Krajewską.

FESTIWALOWE FILMY

Jakoś tak się dzieje, że prezentowane filmy w przeważającej większości poruszają trudne tematy, opowiadają o niełatwym życiu i problemach młodego człowieka. Mimo tego jednak sale Multikina są pełne widzów, którzy w napięciu śledzą losy bohaterów. Przyczyną jest niezwykła staranność twórców, artystyczna szczerość i dbałość o młodego widza. Oglądałam holenderski film „Kauwboy. Chłopiec i kawka” na porannej projekcji w sali zapełnionej niemal do ostatniego miejsca. I choć zastanawiałam się, czy problematyka filmu ( samotność, niemożność poradzenia sobie ze śmiercią bliskiej osoby) nie jest zbyt poważna dla szóstoklasistów, byłam zaskoczona ich odbiorem filmu. Film, tak różny od „przesłodzonego” kina familijnego znalazł swoich widzów. Jednym z jego atutów była świetna gra aktorska odtwarzającego główną rolę Ricka Lensa, nagrodzona zresztą na festiwalu. Niezwykle emocjonalna scena zaaranżowania urodzin dla nieobecnej Matki, z kilkakrotnie powtarzanym „Happy birthday” wywołała ukradkiem ścierane łzy u mojej sąsiadki z fotela obok. A to niejedyny film wart zapamiętania. Nagrodzony Złotymi Koziołkami w kategorii film aktorski czeski „Dowód osobisty” O. Trojana chętnie zaprezentowałabym uczniom np. na lekcji na temat totalitaryzmu i uwikłania w Historię. Specyfika kina czeskiego, „śmiech przez łzy”, świetny scenariusz opowiadający o czwórce przyjaciół- indywidualistów dorastających komunistycznej Czechosłowacji powodują, że obraz może być wykorzystany w wielu kontekstach. Pozostaje mieć nadzieję, że ten i inne z prezentowanych filmów znajdą dystrybutora przynajmniej na płytach DVD. Dopóki to jednak nie nastąpi zachęcam do uczestnictwa w festiwalu wszystkich zainteresowanych kinem i pracą z filmem z młodzieżą. Następna, 31 edycja festiwalu już za rok.

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php