O projekcie Między nami autorami

14 grudnia 2012 w łódzkim kinie Charlie został uroczyście zakończony, realizowany przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” i Centralny Gabinet Edukacji Filmowej we współpracy z innymi instytucjami, projekt z zakresu edukacji filmowej Między nami autorami- www.edukacjafilmowa.pl. Projekt ten współfinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Nadrzędnym celem projektu było rozwijanie u młodzieży z całego kraju umiejętności świadomego, krytycznego i twórczego korzystania ze środków społecznego przekazu oraz wskazanie uczestnikom narzędzi i umiejętności niezbędnych do samodzielnego tworzenia przekazów medialnych – ze świadomością ciążącej na autorach odpowiedzialności merytorycznej i etycznej.

Mieliśmy przyjemność wraz z naszymi uczniami być jego uczestnikami.

Do projektu (a ściślej do jego części, którą stanowił cykl warsztatów) zostało zaproszonych pięć szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z: Piaseczna, Zakopanego, Wrocławia, Woli Rzędzińskiej i Gdańska.

Zaangażowani w projekt uczniowie poznawali tajniki krytyki filmowej, dziennikarstwa internetowego, zapoznawali się z problemami etyki mediów, a także tworzyli filmowe bazy danych.

Zajęcia prowadzone w ramach projektu przybierały bardzo różne formy, co odzwierciedlały sprawozdania poszczególnych grup młodzieży, które w magicznej atmosferze kultowego łódzkiego kina prezentowały swe projektowe przedsięwzięcia. Część warsztatowych działań odbywała się w wirtualnej przestrzeni, jak np. we Wrocławiu, gdzie pochodzący z różnych szkół uczniowie, tylko tam mieli możliwość spotkania. Efektem pracy są filmy, recenzje filmowe, młodzieżowe bazy danych stworzone przez uczniów pod kierunkiem opiekunów, a także, opracowane przez moderatorów poszczególnych grup uczniów, scenariusze zajęć z wykorzystaniem filmów, opisy filmów pozwalające zainteresowanym nauczycielom dobrać materiał do zajęć wykraczających poza szkolną rutynę. Można się z tymi propozycjami zapoznać na  stronie http://www.edukacjafilmowa.pl/miedzy-nami.php

Pobyt w Łodzi był atrakcyjny nie tylko dlatego, że mogliśmy spotkać pasjonatów z różnych stron Polski, ale także dzięki staraniom organizatorów, którzy zapewnili nam pożyteczne i ciekawe spędzenie czasu w stolicy filmu. Zwiedzaliśmy słynną Filmówkę, Muzeum Kinematografii, oglądaliśmy filmy oczywiście uzupełnione prelekcjami, słuchaliśmy wykładu na temat manipulacji w mediach.

A wszystko to bardzo filmowo, bardzo twórczo, bardzo inspirująco… do dalszych działań w przestrzeni edukacji filmowej.

 

Jolanta Manthey

Mariusz Widawski

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php