Filmowo w Olsztynku

Dużo zadziało się ostatnio w moim mieście w związku z filmem. Co prawda epidemia grypy nie odpuszcza (co znacznie utrudnia spotkania w szerszym gronie), ale na początku grudnia miało miejsce spotkanie z nauczycielami: z LO I (p. D. Linkiewicz) w Olsztynku i Gimnazjum Publicznym w Olsztynku (Małgorzata Zapatka). Zaprezentowałam program Filmoteka Szkolna, a przede wszystkim poinformowałam o stronie filmotekaszkolna.pl. Nauczyciele mieli okazję zapoznać się z zawartością materiałów pomocniczych. Umówiłam się z polonistkami na specjalne spotkania z młodzieżą, podczas których młodzież z DKF zaprezentuje swoje działania inspirowane Filmoteką Szkolną oraz opowie o udziale w jej projektach. Ponadto zorganizowaliśmy we współpracy z LO I lekcję w lokalnym kinie, temat – Holocaust w filmie (w tym film dokumentalny o likwidacji getta w Łodzi w technologii 3 D oraz Fotoamator) dla klas trzecich LO I, LO II i IV Tech. Hotelarskiego. Projekcję poprzedzi wykład historyka o historii getta w Łodzi.

Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziła inicjatywa zorganizowania pierwszego Powiatowego Festiwalu Filmowego – temat Moja przestrzeń – różnie rozumiana: topografia, rodzina, wartości, otoczenie itp . Starosta Powiatu, Burmistrz Miasta oraz opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Robert Waraksa, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Waluk oraz znany i uznany stereograf filmowy (technologia 3 D) Andrzej Waluk objęli patronatem nasz Konkurs. Podczas spotkania ustaliliśmy szczegóły organizacyjne – regulamin, kartę zgłoszenia oraz wybraliśmy konkretne osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania. Muszę przyznać, że współpraca zapowiada się doskonale, tym bardziej że włączają się w nasze działania nauczyciele z okolicznych szkół, przede wszystkim z Publicznego Gimnazjum w Olsztynku –  pani Małgorzata Zapatka, w Biskupcu wesprze promocję imprezy pani Justyna Kalkowska.

Niezwykłe spotkanie odbyło się w Domu Dziecka nad Jeziorem w Olsztynku. Uczniowie z DKF oraz jego opiekun zaproponowali wychowawcom i pedagogowi z ośrodka projekt warsztatów filmowych w oparciu o filmy z pakietu Filmoteki z możliwością nakręcenia krótkiej etiudy filmowej; zajęcia będą miały formę zabawy – konkursy, quizy. Opiekunowie przyjęli pomysł z entuzjazmem, bo dotychczas nie było możliwości zorganizowania takich zajęć dla podopiecznych. Nasi „filmowcy” przygotowali plan spotkań, które odbędą się w ferie zimowe. Zaprezentują swoje osiągnięcia – etiudy wykonane w ramach projektów filmowych. Ważne, że to właśnie młodzież organizuje te zajęcia i będzie je prowadzić.

 

Nowy rok zapowiada się równie pracowicie.

Magdalena Rudnicka

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php