Za co młodzież kocha Tomka Bagińskiego?

Utytułowana „Katedra”, magiczna opowieść o miłości do kina, czyli „Kinematograf”, barwna podróż w świat polskich dziejów w „Animowanej historii Polski” to animacje, którymi zachwycił odbiorców filmowych XXI wieku Tomek Bagiński. Perfekcjonizm w warstwie artystycznej, doskonałe wyczucie miejsca i możliwości nowoczesnych technologii we współczesnej kinematografii w połączeniu z potrzebą poruszania problemów wzniosłych lub ważnych czynią z ich twórcy artystę cenionego nie tylko przez krytyków i koneserów kina, ale też przez młodzież.

Sądzę, że animacje Tomka Bagińskiego są doskonałym materiałem aktywizującym filmowo młodzież szkolną, właśnie od tych krótkometrażówek można rozpocząć edukację filmową i zachęcanie uczniów do artystycznego odbioru kina. „Kinematograf” doskonale nadaje się do analizy języka filmowego. Choć mamy do czynienia z animacją, odbiorca ma wrażenie, że niewidzialna kamera prowadzi go od planu totalnego, później ogólnego, pokazując obraz miasta, uliczek i mieszkańców, aż po detal- wnętrze domu i pracowni szalonego filmowca

Krzysztof Spór, redaktor STOPKLATKI w taki oto sposób przedstawia ten obraz filmowy: „Jest prawdą, że każdy kolejny seans krótkiej animacji tej klasy odkrywa przed widzami wiele niespodzianek, a „Kinematograf” chciałoby się oglądać jeszcze wiele razy.(…) opowieść toczy się fascynująco, odkrywając przed nami wiele niespodzianek by wybrzmieć w pięknym i wzruszającym finale…”

Taki też był odbiór filmu przez moich uczniów, skupienie, napięcie, fascynacja, żywa dyskusja i odkrywanie kadr po kadrze majstersztuku animacji. Podobną reakcję wywołała „Katedra”, świetnie wkomponowała się w  lekcję o sztuce gotyckiej i stanowiła doskonały pretekst do dyskusji na temat recepcji uniwersalnych toposów we współczesnej kulturze.

Na filmy Bagińskiego młodzież reaguje emocjonalnie, widzi w nich dzieła mistrza, który potrafi doskonale poruszać się w świecie komputerowej animacji i tworzyć w oparciu o nią niepowtarzalne dzieła sztuki. Bazując na własnym doświadczeniu w zakresie edukacji filmowej i pracy z filmami tego artysty, z cała stanowczością stwierdzam, że młodzież kocha Tomka Bagińskiego.

Ewa Musiał

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php