Technologia w służbie klasyki

Kino Polska zapowiada premierę telewizyjnej wersji reżyserskiej filmu Noce i dnie, odnowionej cyfrowo. Będzie ją można obejrzeć 30 marca 2013 r. (Wielka Sobota), o godz. 20.15.

To już kolejna propozycja, jednak szczególna (moim zdaniem), bo też i film wyjątkowy – nie tylko, że należy już do klasyki filmowej, ale wyjątkowym pod względem wizualnym. W dobie cyfrowej TV mamy okazję zobaczyć głębię kolorów, detale scenografii, jak również uchwycić niuanse gry aktorskiej, wysmakowane obrazy pór roku. Ciekawe, jaka będzie percepcja dzieła po kilkudziesięciu latach od premiery.

Odnawianie dzieł filmowych to działanie wpisane w proces digitalizacji, powszechny na świecie. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Olsztynku uczestniczyli 1marca w lekcji w kinie 3 D (po raz kolejny), tym razem jej tematem były Początki kina. Uczennica z DKF  dokonała prezentacji multimedialnej sylwetki jego protoplastów, następnie uczestnicy obejrzeli: film Hugo  (3D), dwie wersje filmu G. Meliesa Podróż na księżyc, oryginalną i odnowioną (kolor, współczesna muzyka) oraz dwa teledyski z wykorzystaniem motywów z tego filmu – Tonight, tonight Smashing Pumpkins, Heaven for everyone Queen. Młodzież zobaczyła, jak we współczesnej popkulturze funkcjonują utrwalone w filmie obrazy, tropy, symbole. Podjęli próbę interpretacji sposobu ich wykorzystania. Okazało się, że dopiero podczas spotkania uczniowie poznali źródło niektórych obrazów. Łatwiejszy w identyfikacji okazały się wynalazki Hugo czy fragmenty niemych filmów (chociaż i te nie są szerzej znane ). Spotkanie było niezwykle inspirujące i podpowiada nam tematy następnych lekcji.

Magdalena Rudnicka

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php