24 godziny z aparatem fotograficznym

W ostatni weekend (13-14 kwietnia 2013 r). uczniowie janowskich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się na 24-godzinnym fotomaratonie.

 

W pierwszej edycji zorganizowanych przez Janowski Ośrodek Kultury warsztatów fotograficznych wzięło udział blisko 30 osób. Młodzi ludzie, z mniejszym lub większym doświadczeniem w dziedzinie fotografii, przez całą dobę doskonalili swój warsztat, korzystając z rad ekspertów.

Teoretyczne i praktyczne zajęcia z uczestnikami fotomaratonu prowadzili profesjonalni fotograficy: Maks Skrzeczkowski i Daniel Mróz. Gościem specjalnym imprezy była Pani Irena Krawiec założycielka zespołu Jarzębina.

Warsztaty plenerowe odbywały się w dzień i w nocy na terenie Janowa Lubelskiego. Każdy z uczestników wykonał kilkaset zdjęć, których kompozycję oceniali prowadzący. Podczas plenerów adepci sztuki fotografowania stosowali technikę panoramowania, która polega na fotografowaniu obiektów znajdujących się w ruchu. Tymi ruchomymi obiektami stały się w godzinach wieczornych jadące przez miasto samochody oraz spacerujący mieszkańcy Janowa, co budziło wśród nich nie lada zdziwienie. Uczestnicy uczyli się również dobierać parametry ustawień aparatu, a zwłaszcza przesłony, która odpowiedzialna jest za uzyskanie odpowiedniej głębi ostrości. Inne formy fotografowania dotyczyły aranżowania planów zdjęciowych, stosowania powtarzalności elementów oraz mocnych punktów w zdjęciu. Najbardziej efektowne zdjęcia powstawały podczas pracy w specjalnie zaaranżowanych studiach fotograficznych.
Uczestnicy wysłuchali też kilku wykładów doświadczonych fotografów, którzy opowiadając historię z własnego życia, starali się wytłumaczyć młodym pasjonatom fotografii, jak bardzo trudny jest to zawód i jak wiele cierpliwości, a czasem odwagi potrzeba, by zrobić naprawdę dobre zdjęcie.

Podczas maratonu został przeprowadzony konkurs fotograficzny „Janów Lubelski dniem i nocą”. Laureatem konkursu w kategorii najlepsze zdjęcie plenerowe przedstawiające Janów Lubelski nocą został Hubert Ryfiński, uczeń klasy trzeciej Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim. Laureatką konkursu w kategorii najlepsze zdjęcie plenerowe przedstawiające Janów Lubelski w dzień została Dorota Kotrybała, uczennica klasy drugiej Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół w Janowie Lubelskim. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę statywy fotograficzne. Jury konkursowe przyznało również wyróżnienie za zdjęcie wykonane przez Beatę Tylus, uczennicę klasy trzeciej Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół w Janowie Lubelskim. Wszystkie fotografie będzie można obejrzeć na stronie internetowej Janowskiego Ośrodka Kultury oraz podczas wystawy fotograficznej. Maraton fotograficzny zakończył się wręczeniem dyplomów oraz nagród uczestnikom.

Były to pierwsze zajęcia w ramach projektu „Warsztaty filmowe dla nauczycieli i uczniów”, które zostały dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php