Premiera filmu „Królewna”

 

Film „Królewna” powstał w lipcu 2012 r. w czasie 2. edycji letniego projektu „Kręćmy film!” realizowanego przez Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury. Projekt sfinansowany został m.in. ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Premiera odbyła się  6 kwietnia 2013 r. w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury.

 

Aktor Grzegorz Emanuel – opiekun artystyczny projektu „Kręćmy film!” i reżyser filmu „Królewna” – zaprosił na premierowy pokaz „Królewny”. Po projekcji Grzegorz Emanuel wywołał na scenę odtwórczynie głównych ról Barbarę Grzeszczyk i Małgorzatę Jabłońską, następnie Aleksandrę Nowicką i Karola Domańskiego (making of) a także Jakuba Wójcika, który wniósł bardzo duży wkład w powstanie filmu.

W sali lustrzanej KDK odbyło się spotkanie autorskie, które prowadzili Ewa Magdziarz i Grzegorz Emanuel. Reżyser poprosił o wystąpienie osoby grające w filmie role dorosłych bohaterów m.in. Annę Cichosz, Marka Nowosadzkiego, Edwarda Kawęckiego, Janinę Młynek i Piotra Galińskiego. Następnie wywołana została cała ekipa młodych, m.in. Barbara Grzeszczyk, Małgosia Jabłońska, Żaneta Kozłowska, Magdalena Krupa, Zofia Żurawska, Aleksandra Nowicka, Natalia Szczupak, Olga Piśkiewicz, Katarzyna Kozyrska, Monika Bereza, Jakub Wójcik, Karol Domański, Wojciech Koziej, Karolina Żelisko, Monika Bereza, Agnieszka Tucholska, Piotr Góźdź i Karol Sawczuk. Warto dodać, że w projekcie uczestniczyli uczniowie z Krasnegostawu i okolic, ale także z Białegostoku, Piaseczna, Łańcuta, Lublina i Góry Kalwarii.

Ważnym punktem uroczystości były podziękowania, gdyż projekt wsparło finansowo wiele urzędów i instytucji. Podziękowano sponsorom oraz wielu osobom, które pomogły przy realizacji filmu. Na koniec spotkania dyrektor II LO Anna Cichosz wyraziła uznanie dla uczestników projektu za ich ciężką pracę, która dała tak znakomity efekt. Pani dyrektor podziękowała koordynatorowi projektu i opiekunowi MDKF „Iluzjon” Ewie Magdziarz, podkreśliła także rolę edukacji filmowej w rozwijaniu zainteresowań uczniów. Przypomniała, że od następnego roku szkolnego Ewa Magdziarz będzie realizowała w II LO autorski program z edukacji filmowej. „Królewna” to bardzo ważny film w dorobku MDKF-u. Z dużym uznaniem o nim mówili także widzowie, którzy nie kryli wzruszenia towarzyszącego im w czasie oglądania „Królewny”. Grażyna Jabłońska – matka Małgosi – podkreślała znaczenie tego filmu dla rodziców dzieci z zespołem Downa. Spotkanie podsumowujące projekt odbyło się 7 marca w internacie przy I LO w Krasnymstawie. Omówione zostały na nim również plany dotyczące trzeciej edycji, która będzie  realizowana w lipcu 2013 r.

Opiekun MDKF „Iluzjon”

Ewa Magdziarz

                     

      

             

 

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php