Edukacja z wyobraźnią

 

Nauczyciele z Janowa Lubelskiego uczestniczyli w warsztatach kreatywnego pisania tekstów, które odbyły się 22 kwietnia 2013 w Janowskim Ośrodku Kultury.

Było to kolejne przedsięwzięcie dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zajęcia prowadziły panie Katarzyna Wasyl, animatorka kultury w miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli oraz Emilia Żuber, nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Zawodowych.
Katarzyna Wasyl wykorzystała oryginalny pomysł tworzenia krótkich wypowiedzi zainspirowanych filmem „Gadające głowy” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Zastosowana podczas warsztatów metoda pracy bazuje na holenderskim wzorcu Leosje (więcej informacji na ten temat na stronie www.loesje.pl). Polega ona na tworzeniu plakatów z krótkimi hasłami, które pobudzają do refleksji, niosą pozytywne przesłanie, pozwalają interpretować się na wiele różnych sposobów. Największą zaletą tak powstałych tekstów jest to, że krytykują bez osądzania i unikają moralistycznego tonu.
Zdobyta wiedza pozwoli nauczycielom uatrakcyjnić zajęcia z języka polskiego i języków obcych, wiedzy o kulturze oraz godziny wychowawcze.

 

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php