MDKF „Iluzjon” na 4. Festiwalu Filmoteki Szkolnej

 

Czwarta edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej odbyła się 10 i 11 czerwca 2013 r. w Warszawie. Organizatorami festiwalu, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników z całej Polski, byli Polski Instytut Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawska Szkoła Filmowa. Po raz czwarty na festiwal przyjechało troje uczniów wraz z opiekunem Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury.

    Pierwszego dnia uczestnicy brali udział w warsztatach integracyjnych i wizytach studyjnych (m.in. w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Warszawskiej Szkole Filmowej, Studio Filmowym TPS czy w Platige Image. Uczniowie z Krasnegostawu odwiedzili Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wieczorem młodzież oglądała filmy nadesłane ze szkół biorących udział w festiwalu. W programie pokazu znalazł się m.in. film „Vanitas” Karola Domańskiego z II LO w Krasnymstawie. Warsztaty dla uczniów prowadzili Grzegorz Emanuel i Maciej Prykowski. Nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu poświęconym projektowi „Legalna Kultura” i programowi „Filmoteka Szkolna”, które prowadziły Kinga Jakubowska (Legalna Kultura), Agata Sotomska (PISF) i Anna Czerwińska (CEO).

    Drugi dzień festiwalu, który odbył się w Warszawskiej Szkole Filmowej, rozpoczął się od uroczystego powitania przez Annę Sienkiewicz – Rogowską pełnomocnika dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Macieja Ślesickiego – kanclerza Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Alicję Pacewicz – dyrektora Centrum Edukacji Obywatelskiej. Następnie uczestnicy festiwalu zostali zaproszeni na projekcję filmów nagrodzonych w konkursie dla uczniów „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. 11 czerwca był także dniem targów projektów młodzieżowych, w czasie których prezentowano całoroczną pracę uczniów i nauczycieli w ramach programu Filmoteka Szkolna. Każdy zespół przygotował stanowisko, na którym mógł pokazać materiały dokumentujące różnorodne projekty: filmy, plakaty, gazetki szkolne. MDKF zaprezentował plakaty ze zdjęciami różnorodnych działań zrealizowanych w r. szk. 2012/2013 a także w poprzednich latach i prezentację multimedialną poświęconą pracy MDKF-u. Angelika Samoraj przygotowała także konkurs filmowy związany z Filmoteką Szkolną. Konkursowymi nagrodami były płyty z filmami „Jestem tu” i „Królewna” zrealizowanymi przez MDKF w czasie dwóch edycji letniego projektu „Kręćmy film!” oraz materiały promujące Krasnystaw. Ważnym punktem festiwalowego programu były spotkania z ekspertami: Jerzym Fedakiem, Bartoszem Topą, Wojciechem Solarzem, Kają Klimek, Jarosławem Kupściem czy Grzegorzem Emanuelem. Uczniowie z II LO – Oliwia Zajączkowska i Karol Domański – rozmawiali z Michałem Bielawskim, który obejrzał ich prace konkursowe (I miejsce ex aequo w „XI Powiatowym Konkursie Filmowym – inspiracje Filmoteką Szkolną” organizowanym przez MDKF „Iluzjon”). Michał Bielawski z uznaniem wypowiadał się na temat obejrzanych prac – filmu „Vanitas” i fotokastu „Lichwiarz i panna”, pytał o szczegóły dotyczące pracy nad tymi projektami i udzielał cennych rad. Ciekawym punktem festiwalu było wspólne muzykowanie z artystami z Krakowa. Tematem przewodnim koncertu była muzyka filmowa.

     Zaintereso

wanie festiwalem jest bardzo duże i nie wszyscy chętni mogli wziąć w nim udział. Ci, którzy nie przyjechali do Warszawy z powodu braku miejsc, wzięli udział w Wirtualnym Festiwalu i obejrzeli relację na żywo z tego wydarzenia na stronie Filmoteki Szkolnej. Uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy i publikacje związane z filmem. Na koniec zabrali głos eksperci, którzy z uznaniem wypowiadali się na temat obejrzanych projektów filmowych. W czasie kolejnego festiwalu uczniowie z całej Polski mogli zaprezentować efekty całorocznej pracy, porozmawiać na temat swoich zainteresowań filmowych i wymienić się doświadczeniami. Bogaty i ciekawy program festiwalu na pewno zainspiruje wielu młodych ludzi do zrealizowania kolejnych projektów filmowych, które będziemy mogli podziwiać za rok!

                                      Ewa Magdziarz

                                                                                                                                                    opiekun MDKF „Iluzjon”

i lokalny lider Filmoteki Szkolnej

2 Responses to “MDKF „Iluzjon” na 4. Festiwalu Filmoteki Szkolnej”

  1. Publiczne Gimnazjum im. M. Rejewskiego w Białych Błotach również gościło na 4. Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Moje uczennice były pod ogromnym wrażeniem wizyty w Szkole Wajdy. Podczas spotkania reżyser Wojciech Marczewski dokonał wspólnie z uczestnikami analizy wybranych scen z filmu F.F.Coppoli „Rozmowa”. Zdaliśmy sobie sprawę, do jakiego stopnia przemyślane są np. pierwsze ujęcia filmu. Trudno nie zgodzić się z opinią prowadzącego, że: „Film to sztuka manipulacji widzem”. Zachęcam do obejrzenia pierwszych 5-7 minut w/w filmu i zastanowienia się nad pytaniami, jaki zadał nam Pan W. Marczewski. Jaką rolę odgrywa mim, kto jest postacią pierwszoplanową, kim jest postać na dachu, dlaczego od pewnego momentu dźwięk jest zniekształcony? Reżyser wodzi za nos widza, prowokuje, utwierdza w przekonaniu, że wie wszystko, aby potem udowodnić, że oglądający zabrnął w ślepą uliczkę.
    W wykładzie spodobało nam się także stwierdzenie, ze widz musi być głupszy od filmu, w przeciwnym razie traci zainteresowanie nim. Fabuła nie może być przewidywalna, musi zaskakiwać widza. Banalne, ale niezwykle mądre przesłanie dla tych, którzy chcą kręcić filmy.
    Podczas targów w Warszawskiej Szkole Filmowej naszym ekspertem był Jarosław Kupść. Zachęcił nas do nakręcenia filmu, pozwalającego połączyć nasze dwie pasje: teatr i film. Być może pokusimy się o dokument na temat aktorki Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Karoliny Adamczyk i fascynacji jej kolejnym rolami moich uczniów. Zadanie trudne, ale możliwe do wykonania?!

  2. emiliazuber says:

    Festiwal, jak co roku, przyniósł dawkę pozytywnej energii i wiele niespodzianek. Uczestniczyłam w imprezie już czwarty raz. Moje uczennice były zachwycone!

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php