„To czego nie widać” w Krasnymstawie

Czy możliwe jest przeprowadzenie projektu międzyszkolnego w czasie wakacji? Wydaje się to karkołomnym zadaniem, a jednak Dyskusyjny Klub Filmowy w Krasnymstawie podjął się go już po raz trzeci.

 

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy, działający

przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie

i Krasnostawskim Domu Kultury, zrealizował w drugim tygodniu lipca

3 edycję letniego projektu „Kręćmy film!”.

 

 

Jak to jest możliwe, że wciąż im się udaje? Zapewne ma na to wpływ grupa aktywnych i ambitnych pedagogów oraz zaangażowana młodzież. Opiekunem artystycznym projektu „Kręćmy film!” od pierwszej edycji jest aktor Grzegorz Emanuel wspomagany przez asystenta Sławomira Kozyrskiego i operatora Artura Kiciaka. W projekcie koordynowanym przez opiekuna MDKF-u wzięło udział 30 uczestników. Byli to uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie, z gimnazjów w Małochwieju Dużym i w Siennicy Nadolnej, z I LO, z II LO i z SLO w Krasnymstawie. W projekcie uczestniczyli również uczniowie z Białegostoku, Lublina, Piaseczna i Łodzi, w większości uczestnicy kursu internetowego „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. W składzie ekipy młodych znalazła się także studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej.
W czasie projektu kręcony był średniometrażowy film „To czego nie widać” na podstawie scenariusza opracowanego przez Grzegorza Emanuela i Zofię Żurawską. Scenariusz nawiązuje do historii znanych z filmów „Jestem tu” i „Królewny”, ale w szerszym zakresie pokazuje tym razem relacje między starszym i młodszym pokoleniem. W role głównych bohaterów wcielili się uczniowie, jednak w filmie nie zabrakło też ról dla dorosłych.

Scenariusz okazał się bardzo ambitnym przedsięwzięciem, dlatego pojawiły się trudności z  wykonaniem zaplanowanych zdjęć w tak krótkim czasie, mimo że  praca na planie filmowym trwała od wczesnych godzin rannych do późnej nocy, udało się pokonać wiele trudności. Do współpracy zaproszono przedstawicieli lokalnych firm i instytutcji.  Anna Cichosz – dyrektor II LO w Krasnymstawie – udzieliła wszechstronnego wsparcia i udostępniła wiele pomieszczeń szkoły. Swojej pomocy nie odmówili także dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury p. Małgorzata Prus i dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie p. Artur Capała. W prace organizacyjne włączyli się p. Joanna Kawęcka z MDK, p. Piotr Galiński z KDK i p. Wioletta Żelisko – właścicielka firmy „Vi-art”. Na potrzeby realizacji zdjęć do filmu pomieszczenia w swoim domu udostępniła Joanna Ejsmont. Na zakończenie projektu prowadzący i uczestnicy spoza Krasnegostawu otrzymali upominki przekazane przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw, Czasopismo Artystyczne „Nestor” i II LO w Krasnymstawie.

Trzecia edycja letniego projektu „Kręćmy film!” jeszcze nie zakończyła się. Niedługo zacznie się etap postprodukcji. Z niecierpliwością będziemy czekać na premierę, która planowana jest na wiosnę 2014 roku. Wszystko wskazuje na to, że film „To czego nie widać” będzie równie ciekawy jak dwie poprzednie produkcje – „Jestem tu” i „Królewna”.

Ewa Magdziarz, opiekun MDKF „Iluzjon”,lokalny lider Filmoteki Szkolnej

 

Projekt realizowany w ramach zadania „Edukacja filmowa prowadzona przez MDKF Iluzjon” finansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie. Wsparcia rzeczowego udzieliły także Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Zagrodzie.

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php