Parkour (po)rusz się!

Tegoroczne warsztaty dla nauczycieli za nami. W tym roku mogliśmy realizować nie tylko fabułę, dokument czy animację, ale wystawę. To zupełnie nowa jakość w Letniej Akademii. Zapisałam się na te zajęcia (w drugim turnusie) i jestem pod wrażeniem.
Atmosfera – inspirująca. Pracowaliśmy w grupie, mimo że przydzielono nam konkretne role: od kuratora do PR – owca. Ważną rolę odgrywali: prowadzący Piotr Matosek i Karolina Śmigiel (Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej) – aktywnie wspierali nas w działaniach. Obejrzeliśmy kilkadziesiąt filmów (udostępnionych przez Narodowy Instytut Audiowizualny ze zbiorów multimedialnej biblioteki NINATEKA), które zainspirowały nas do wybory tematu multimedialnej wystawy. Część materiałów wykorzystaliśmy podczas realizacji naszego projektu. Tak zrodził się motyw wiodący naszej wystawy PARKOUR (po)rusz się ! Oto fragment tekstu kuratorskiego: ”Parkour jako sztuka szybkiego przemieszczania się w przestrzeni miejskiej zainspirowała nas do podjęcia tematu relacji człowieka i miasta. (…) Prezentowane na wystawie filmy (…) pokazują różne sposoby mierzenia się z barierami, które ograniczają ludzi, lecz też inspirują ich do poszukiwania nowych rozwiązań i przełamywania schematów”. Wykreowana przez nas przestrzeń (labirynt, blokowisko, itp.) pozwoliła zwiedzającym na udział w interaktywnych zabawach, dotykania eksponatów, ale też do zadawania sobie pytań o własne miejsce w miejskiej przestrzeni i konfrontacji z własnymi ograniczeniami.
Niezwykłym pomysłem było zbudowanie z kilkudziesięciu pudeł ściany, na której wchodzący na wystawę mogli napisać: „Co Pan/Pani zrobił/a na przestrzeni swojego życia ?” Wpisy mogłyby stanowić osobne tematy na wystawę.
Mimo przerażającego upału (pracowaliśmy w Teatrze Lalek, a tam nie ma klimatyzacji), pewnego wysiłku fizycznego, warsztaty kuratorskie okazały się dużym sukcesem. No i wernisaż miał spektakularne zakończenie. Wszyscy jego uczestnicy mieli okazję aktywnie „poradzić” sobie z przeszkodami i to w sposób dosłowny.


Warsztaty na pewno zainspirowały mnie do nowych rozwiązań, które warto wykorzystać w szkolnej rzeczywistości.
Magdalena Rudnicka

3 Responses to “Parkour (po)rusz się!”

 1. Pytanie , które zadaliście zwiedzającym, mnie także sprowokowało do myślenia. Na pewno z chęcią dopisałabym swe pięć groszy, czułabym się zobligowana.
  Wrocław i Letnia Akademia Nowe Horyzonty to także mój punkt na wakacyjnej trasie. W tym roku wybrałam warsztaty animacji. Dzięki wspaniałym naszym opiekunom z Fundacji 8 życzeń i koleżankom z grupy udało mi się być współtwórcą filmu stworzonego dzięki animacji poklatkowej. Jestem pod wrażeniem naszej pracy – http://vimeo.com/album/2470872/video/71001962 .Na pewno wykorzystam wiedzę i umiejętności na moich zajęciach z młodzieżą.
  Poza tym LANH to okazja , aby wysłuchać wykładów , np. Adriana Prodeus o podwójnym kodowaniu w kinie familijnym, czy też porozmawiać z reżyserem Tomaszem Wasilewskim na temat jego nowego filmu „Płynące wieżowce”.
  Niestety, nie starczyło czasu , aby w pełni wykorzystać karnet filmowy, ale niektóre tytuły na pewno na długo pozostaną ze mną, myślę przede wszystkim o” Camile Claudel” 1915 reż. Bruno Dumont , ale także o polskich krótkometrażowych animacjach: ”Czerwony papierowy stateczek” reż. Aleksandra Zaręba, „Ab ovo”, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi.

 2. aleksandra says:

  dopiero teraz obejrzałam wasz filmik, super:) animacja jest jednak fajnym narzędziem do wykorzystania.

 3. Magdalena Rudnicka says:

  Cieszę się i mam nadzieję, że przekona ona niezdecydowanych do wzięcia udziału w naszym festiwalu – do 23.10 zbieramy zgłoszenia. Gala 25.10.2013.
  Zależało nam też na promocji miasta. Warsztaty w Łodzi okazały się inspiracją, młodzież realizuje własne pomysły, np. na festiwal.

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php