Niecodzienne Mikołajki – warsztaty filmowe w Warszawskiej Szkole Filmowej

6 grudnia br. wybrani filmowcy z Gimnazjum i LO im. św. Stanisława Kostki w Kielcach mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – warsztatach filmowych , które odbyły się w Warszawskiej Szkole Filmowej w ramach Akademii Filmoteki Szkolnej. Uczniowie wzięli udział w całodziennych zajęciach operatorskich i montażowych, podczas których rozpisali i zrealizowali krótkie etiudy filmowe inspirowane filmem z pakietu Filmoteki Szkolnej.
Zajęcia prowadził profesor akademii – Olaf Tryzna, który skutecznie dzielił się z młodymi adeptami sztuki filmowej swoim zapałem , wiedzą i pasją. Grafik dnia był bardzo napięty, najpierw odbył się wykład – połączony z zajęciami praktycznymi – dotyczący roli światła i sposobów eksponowania bohaterów w filmie.
Potem nastąpił moment najbardziej oczekiwany: uczniowie podzieleni na dwie grupy dostali do ręki profesjonalny sprzęt i mieli za zadanie zrealizować własny film inspirowany obrazem Krzysztofa Kieślowskiego Gadające głowy. Praca była bardzo intensywna, od wymyślenia scenariusza, przez ułożenie szczegółowych pytań do czasochłonnej realizacji..
Film Kieślowskiego skłonił młodych do postawienia sobie podobnych pytań : czy jesteś wolny, czy wolność daje bezpieczeństwo, czy jesteś autentyczny, czego byś nie chciał doświadczyć , co jest dla Ciebie najważniejsze.
Do przerwy obiadowej udało się nagrać cały materiał. Po przerwie zaś nastąpiła żmudna praca nad montażem, muzyką dźwiękiem i napisami. Dosłownie rzutem na taśmę grupy zdążyły wywiązać się z zadania i po godzinie osiemnastej nastąpiła uroczysta premiera dwóch filmów: Wolność od tyłu w reżyserii Kamila i Krótki ego film o życiu w reżyserii Oli.
Brawom nie było końca.
Trudno sobie wyobrazić lepszy prezent mikołajkowy niż własny film pod choinkę.
Anna Karp

One Response to “Niecodzienne Mikołajki – warsztaty filmowe w Warszawskiej Szkole Filmowej”

  1. Hmmm says:

    rzeczywiście niecodzienne te mikołajki :P )
    Hmmm ostatnio opublikował..Dobre Miejsce – EtiudaMy Profile

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php